بهترین زمان و مقدار مصرف ال آرژنین

4
2122
ال آرژنین
زمان مطالعه: 5 دقیقه

مقدار مصرف ال آرژنین به صورت ایده آل چیست؟ ال آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری و یا آمینو اسید غیر ضروری شرطی است. آرژنین را به عنوان یک آمینو اسید غیر ضروری در نظر می گیرند، زیرا بدن انسان قادر به تولید آن می باشد. با این وجود ورزشکاران و بدنسازان نیاز خواهند داشت تا از مکمل های آرژنین استفاده نمایند. برخی از متداول ترین منابع غذایی حاوی ال-آرژنین عبارتند از نان گندم، آجیل، محصولات لبنی، مرغ، گوشت قرمز و ماهی.

ال آرژنین چیست ؟

ال آرژنین یک آمینو اسید شرطی است ، بدین معنا که توسط بدن انسان تولید می شود. مصرف مکمل آرژنین به درمان میگرن و التهابات بدن انسان کمک می کند. شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که نقش آرژنین در بدن انسان چیست؟

آرژنین باعث بهبود سطح نیتریک اسید که دیواره های داخلی رگ های خونی را تحریک کرده و آنها را گشاد می کند تا جریان خون بیشتری بتواند آزادانه جریان یابد ، می گردد. به عبارت دیگر ، رگ های خونی را شل می کند و می تواند برای قلب شما و سیستم قلبی عروقی شما مفید باشد.

مکانیسم اثر ال آرژنین

ال آرژنین یک اسید آمینه نیمه ضروری است زیرا به طور معمول برای رشد کودکان مورد نیازاست، اما برای بزرگسالان سالم غیرممکن است. بدن شما همچنین می‌تواند آرژنین را  از منابع غذایی دریافت کند. کمبود آرژنین معمولا نادر است.

آرژنین سازنده بلوک پروتئینی است که باعث اتساع عروق می‌شود و ماده اولیه گاز نیتریک اکسید محسوب می‌شود که سبب گشادی عروق شده و این امر خون‌رسانی به اندام‌هایی را که در جریان فعالیت ورزشی درگیر هستند، تسهیل نموده و در نتیجه می‌تواند کارایی ورزشکار را به ویژه در فعالیت‌های هوازی افزایش دهد.

ال آرژنین چیست

همچنین این آمینواسید قادر به پاک‌سازی رادیکال‌های آزاد از خون، بهبود عملکرد سیگنال‌های سلول‌های عضلانی، رها سازی هورمون رشد، حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است

چه کسانی می‌توانند از مکمل آرژنین استفاده کنند؟

بیشترین تأثیرات بیان شده مصرف مکمل آرژنین، در تحقیقات اخیر، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مکمل آرژنین در کاهش فشار خون در افراد مبتلا به پرفشاری خون نقش دارد.
 • آرژنین در کاهش علائم و نشانه‌های بیماری در مبتلایان به آنژین صدری می‌تواند مؤثر باشد.
 • مصرف مکمل آرژنین طول مدت بستری را در بیماران تحت عمل جراحی کاهش می‌دهد.
 • آرژنین در کاهش ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی نقش دارد.
 • مکمل آرژنین موجب کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.
 • مصرف مکمل آرژنین در کودکان و نوجوانان کوتاه قد، با تحریک تولید هورمون رشد، تا حدی منجر به جبران عقب ماندگی رشدی می‌شود.
 • مکمل آرژنین به افزایش قدرت باروری و تسهیل نعوظ در مردان کمک کند.

بیشتر بخوانیم : هر آنچه باید درباره مکمل های بدنسازی بدانیم

طریقه مصرف ال آرژنین

در مورد چگونگی استفاده از آرژینین به شکل مکمل آن ، دوز و داروهای خاصی وجود ندارد.

اولین واقعیت مهمی که باید در مورد دوز ال آرژنین به خاطر بسپارید ، این است که هیچ دوز استاندارد از این مکمل وجود ندارد. دامنه توصیه شده بین ۲ تا ۱۸ گرم در روز است. در صورت مصرف بیش از حد ، عوارض جانبی مانند اسهال ، حالت تهوع یا ضعف به وجود می آید.

بنابراین ، بهترین راه شروع با دوز کمتری است که باعث می شود ابتدا ال آرژنین اولیه ۵-۶ گرم در جریان خون آزاد شود. اگر هیچگونه واکنشی از ال آرژنین احساس نکردید ، به آرامی شروع به افزایش دوز کنید.

نکته بعدی من به استفاده از دوز L-Arginine و تولید هورمون‌های رشد مربوط می‌شود.

در حال حاضر، تحریک GH از مزایای آرژینین است و از آنجایی که چربی می سوزاند ، رشد عضلات را افزایش می دهد ، ترمیم سلول را بهبود می بخشد و برای متابولیسم نیز تأثیر مثبتی دارد.

پس راه حل چیست؟ این است که قبل از خواب مقدار زیادی (حداکثر ۸-۱۰ گرم) آرژنین مصرف کنید. در حالی که شما در حال خواب هستید ، می توانید از مزایای افزایش تولید هورمون رشد و سایر مزایایی که قبلاً به آن اشاره کردم لذت ببرید.

ال آرژنین در بدنسازی

نکته آخر این است که آرژنین وقتی در طول زمان تمرین مصرف نمی شود ، تولید هورمون های رشد را بهبود می بخشد.

همچنین می توانید برای اولین بار از صبح دوز ال آرژنین استفاده کنید تا انرژی بیشتری داشته باشید و گردش خون را بهتر کنید.

مثلاً : در طول روز ، می توانید دوز ۶۰۰۰ میلی گرم مصرف کنید تا تولید اکسید نیتریک در بدن فعال شود. بهترین روش برای تهیه آن مخلوط کردن ۳ قاشق مرباخوری پودر آرژنین در آب است و بسته به برنامه تمرینی خود می توانید این ترکیب را ۲-۳ بار در روز تکرار کنید.

همچنین، به یاد داشته باشید که آن را به همراه وعده های غذایی یا طی نیم ساعت قبل یا بعد از غذا میل نکنید. آن را با سایر نوشیدنی های گلیسمی مانند آب طعم دار یا آب گازدار مخلوط نکنید.

قبل از خواب ، می توانید ۲ قاشق مرباخوری پودر آرژنین را در آب اضافه کنید و آن را نیم ساعت قبل از خواب ، با معده خالی مصرف کنید. برای لذت بردن از فواید کامل آرژینین در طول شب ، عدم مصرف آن با نوشیدنی های انرژی زا ، مواد غذایی یا حتی سایر اسیدهای آمینه یا مکمل ها بسیار مهم است.

بهترین مقدار مصرف ال آرژنین

ال آرژنین باید به مدت ۲ یا ۳ ماه به طور مداوم مصرف شود. تک دوز ۵-۶ گرم می تواند ۲-۳ بار در روز تجویز شود.

پس از مصرف آن به مدت ۲/۳ ماه ، قبل از شروع مجدد آن برای چرخه ۲/۳ ماه ، آن را ۲ ماه قطع کنید.

در پایان ، می گویم استفاده از مکمل همه کاره مانند L-Arginine  بهترین استفاده را دارد. این کارآمدی تمرین شما را از بسیاری جهات با هم بهبود می‌بخشد. بهترین کار این است که آرژنین به راحتی در برنامه سالن بدنسازی شما قرار می‌گیرد.

 لازم نیست مکمل های مصرفی کم و بیش مصرف کنید، زیرا دوز ال آرژنین فقط اثر سایر مکمل های بدنسازی مانند پروتئین یا مکمل های کربوهیدرات را بهبود می‌بخشد.

تنها نکته احتیاطی در مورد مکمل ال آرژنین این است که بیش از حد از آن استفاده نکنید و به بدن خود زمان بدهید تا به طور طبیعی با آن سازگار شود.

بیشتر بخوانیم : عوارض مکمل‌های بدنسازی برای آقایان

قرص ال آرژنین 1000 میلی گرم جالینوس

 • بهبود جریان خون و ایمنی بدن
 • موثر در متابولیسم پروتئین
 • کمک به عضله سازی
 • تقویت کارایی ورزشی
 • تقویت سلامت قلب
 • تقویت رشد بدن
 • حاوی ال-آرژنین

ال آرژنین جالینوس

قرص آرژنین کمپلکس کارن 90 عددی

ال آرژنین به عنوان ترشح کننده هورمون ضد پیری عمل می کند.

بر حساسیت ترشح انسولین تاثیر می گذارد و به خصوص در حفظ سطح گلوکز خون موثر است. به سوخت و ساز منظم چربی ها و کلوگز کمک می کند.

عصاره انگور قرمز این مکمل غذایی به کاهش کلسترول خون کمک می کند.

ترکیب میوه‌های آن غنی از منابع آنتی اکسیدان هستند و با تاثیرات مخرب رادیکالهای آزاد و تخریب سلول های بدن مقابله می کنند.

ال آرژنین حجم عضلات را افزایش داده و آنها را تقویت می کند در حالی که افتهای چربی را کاهش می‌دهد، به همین علت برای ورزشکاران و افرادی که بدنی ضعیف و کم عضله و لاغر دارند بسیار مناسب است.

اکسید نیتریک جریان خون را بهبود می‌بخشد و عملکرد جنسی را بهتر می‌کند.

ال آرژنین کارن

سخن آخر

امروزه با توجه به افزایش تمایل افراد به استفاده از مکمل‌ها، هر روزه شاهد به بازار آمدن، انواع جدیدی از این مکمل‌ها هستیم. ال آرژنین (L-Arginine) یکی دیگر از این مکمل‌ها است که البته برای بدنسازان نامی آشنا است.

در این مقاله از مجله دارو دات کام، ما به بررسی همه‌جانبه این مکمل پرداختیم تا با فواید و روش‌های مصرف آن آشنا شوید.

نویسنده: الهه براتی پور فرد

11

4 دیدگاه‌ها

 1. سلام. من 16 سالمه قدم 165 هست. متخصص هم رفتم گفت صفحه رشدت هنوز بازه تا چند ساله دیگه چند سانت رشد میکنی. میخاستم بدونم با ورزش کردن و مصرف ال آرژنین قدم به 180 میرسه. قد دایی هام و عمو هام هم بلند هست

  +6
  • با سلام دوست عزیز.
   تا ۲۵ سالگی رشد ادامه داره
   دقیق نمیشه افزایش قد رو تا ۱۸۰ تضمین کرد. ولی ورزش های کششی و شنا به همراه ال آرژنین ‌و قرص زینک خیلی کمک کننده هستند

   5
  • هر شب یک لیوان شیر. قبل خواب بخور ببین چقدر تاثیر داره ، ۳۱ سالمه از ۱۵ سالگیم هر. شب موقع خواب یک لیوان شیر میخورم قدم هم ۱۹۰ هستش

   +6

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید