آنچه برای شیردهی در دوران بارداری باید بدانید

0
571
شیردهی در بارداری
زمان مطالعه: 4 دقیقه

مادرانی که در دوران شیردهی مجددا باردار می شوند می توانند به شیردهی خود بدون نگرانی ادامه دهند اما باید در طول بارداری و شیردهی به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشند. در واقع، بارداری مجدد در زمانی که کودکتان هنوز شیر می‌خورد گاهی می‌تواند باعث شیر نخوردن کودک و شروع تغذیه با شیر خشک می‌شود که برای کودک جایگزین شیر مادرش نمی‌شود.

با تمام این موارد اگر والدین اصرار به باردار شدن مجدد دارند و اینکه چگونه باید چنین کاری را انجام دهند، موضوعی است که این مطلب به آن پرداخته و بهتر است شما نیز در صورت داشتن تصمیمی برای دوباره باردار شدن در طول دوران شیردهی، اطلاعاتی را در این رابطه داشته باشید.شناخت مزایا، خطرات و چگونگی آمادگی شما و فرزندتان برای از بین بردن آسیب‌ها کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما و فرزندانتان مناسب است. پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

شیردهی در دوران بارداری

زنان بعد از زایمان حتی اگر به نوزاد خود شیر ندهند حداقل تا شش هفته قدرت بارداری ندارند. اما بعد از شش هفته حتی اگر پریود نشده باشید احتمال بارداری مجدد وجود دارد. در صورتی که قصد بچه دار شدن ندارید باید از روش‌های پیشگیری استفاده کنید.

باردار شدن در دوران شیردهی ممکن است ساده نباشد، زیرا شیردهی عموماً مانع از بارداری می‏‌شود. اما این هرگز به معنای غیرممکن بودن بارداری هنگام شیردهی به نوزاد نیست. اگر شبانه‌‏روز به کودک خود شیر می‏‌دهید، ممکن است بازگشت عادت ماهانۀ شما بیشتر طول بکشد.

 اما اگر به کودک خود شیر خشک می‌دهید یا در طول شب به او شیر نمی‌دهید، عادت ماهانۀ شما معمولاً طی سه یا چهار ماه برمی‏‌گردد. نظر عمدۀ متخصصان بر این است که شیردهی باعث متوقف شدن ترشح هورمون‌هایی می‌شود که تخمک‌گذاری را شروع می‌کنند. بنابراین، هرچه دوران شیردهی بیشتر ادامه پیدا کند که بسیار تصمیم درست مادرانه و قابل احترامی برای یک کودک است، باردار شدن مشکل‌تر می‌شود.

بارداری و شیردهی

تخمک‌گذاری شما ممکن است چند ماه بعد از شروع شیردهی آغاز شود، اما از آنجا که اگر عادت ماهانه شروع نشود، شما متوجه تخمک‌گذاری نخواهید شد، احتمالاً متوجه این تخمک‌گذاری نیز نمی‌شوید. برای محاسبۀ دقیق زمان تخمک‌گذاری لازم است که حداقل یک یا دو دورهٔ عادت ماهانه را بگذرانید تا بتوانید زمان دقیق تخمک‌گذاری و در نتیجه زمان مناسب برای اقدام به بارداری را پیدا کنید. پس بهتر است برای بارداری مجدد عجله نکنید و مزایای شیردهی را از خود و کودکتان دریغ نکنید.

بیشتر بخوانید: آموزش شیردهی و راه های رفع مشکلات آن

افزایش احتمال بارداری در دوران شیردهی

درصورتی‌که با تمام موارد گفته‌شده قصد دارید باز هم در دوران شیردهی باردار شوید، راه‌هایی برای افزایش احتمال بارداری در این دوران و تسهیل بازگشت چرخۀ تخمک‌گذاری به حالت عادی وجود دارد. یکی از این راه‌‏ها از شیر گرفتن کودک در شب یا پرهیز از شیردهی به کودک، حداقل به مدت شش ساعت در شب است که برای یک نوزاد تازه‌ متولدشده اصلاً مناسب نیست.

انجام این کار به بازگشت چرخۀ تخمک‌گذاری کمک می‏‌کند و هورمون‏‌ها را سریع‌‏تر به حالت عادی بازمی‌گرداند. شروع سرلاک یا مواد مغذی جامد و تلاش برای کاهش زمان شیر دادن به کودک در طول روز نیز می‌تواند مؤثر باشد، درواقع با این کار، بدن متوجۀ پیام به اتمام رسیدن دوران شیردهی می‌‏شود و هرچه سریع‌‏تر به چرخۀ تخمک‌گذاری عادی خود برمی‏‌گردد. در برخی از زنان چرخۀ تخمک‌گذاری به سرعت بازمی‌گردد و مشکلی برای باردار شدن وجود ندارد، اما در برخی زنان چرخۀ تخمک‌گذاری تا توقف کامل دوران شیردهی به حالت عادی بر‏نمی‌گردد.

توصیه ها

فقط فراموش نکنید که تحت هیچ شرایطی به کودکان شیرخوار زیر شش ماه، با تشخیص خودتان و دیگران مواد غذایی جامد یا هر چیزی غیر از شیر خودتان را ندهید و برای شروع مواد غذایی جامد حتماً با نظر پزشک کودکتان شروع به این کار کنید. فراموش نکنید که بارداری مجدد باعث شیر نخوردن کودک شما می‌شود و با این کار شما کودکتان را خیلی زود از مزایای یک تغذیه مناسب محروم کرده‌اید، پس بهتر است با در نظر گرفتن نکات مهمی در رابطه با سلامت کودک و بهبود خودتان تصمیم به چنین اقدامی بگیرید و سلامت کودکتان را فدای داشتن فاصله سنی کم در بچه‌ها نکنید.

علائم بارداری در زمان شیردهی


زمانی که مادر در دوران شیردهی باردار شود ممکن است علائمی نداشته باشد ولی دانستن برخی علائم می‌تواند در فهمیدن این موضوع که بارداری مجدد اتفاق افتاده به مادر کمک کند. معمولا نوک سینه مادر زخم می‌شود و گاهی انقدر دردناک می‌شود که حتی از شیر دادن به فرزند خود امتناع می‌کند. بعلت تغییرات هورمونی ناشی از بارداری مزه شیر مادر تغییر می‌کند بصورتی که ممکن است نوزاد از خوردن شیر مادر اجتناب کند.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش شیر مادر برای وزن‌گرفتن نوزاد

ماستیت

البته سینه نگرفتن نوزاد و تغییر طعم شیر مادر ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد ولی یکی از دلایل آن بارداری مجدد مادر است. یکی دیگر از علائم بروز حالت تهوع و استفراغ در مادر است که در سه ماهه اول بارداری بیشترین شدت خود را دارد. برخی از مزه‌ها و بوها نیز ممکن است این حالت تهوع را در مادر تشدید کند. از دیگر علائم بارز بارداری وجود خستگی زیاد در مادر است که در مادران شیرده بسیار بارزتر است زیرا بدن باید مواد مغذی برای مادر و نوزاد را تامین کند. پس ادامه شیردهی در صورت بارداری مجدد مادر بلامانع است و حتی ممکن است برخی از علائم بارداری را نیز برطرف کند.

اهمیت تغذیه مناسب

اگر تصمیم به شیر دهی در دوران بارداری دارید، پس باید تغذیه بهتری برای حفظ سلامت جنین و کودک بزرگ تر خود در نظر بگیرید. در صورتی که کودک اول شما غذای کمکی می‌خورد، شما باید حداقل 500 کالری در روز دریافت کنید و اگر کودکتان زیر شش ماه است نیاز به دریافت 650 کالری خواهید داشت. توجه داشته باشید این میزان کالری علاوه بر میزان 350 کالری در سه ماهه دوم و 450 کالری در سه ماهه سومی است که شما نیاز دارید.

برای مشاهده و خرید مکمل های بارداری و شیردهی، اینجا کلیک کنید.

کلام آخر

اگرچه شیر دادن احتمال تخمک گذاری را کاهش می دهد، به هیچ وجه تضمینی برای باردار نشدن نیست. برای خانمی که تغذیه با شیر مادر را انتخاب نمی کند به طور میانگین ۱۰ هفته بعد از زایمان طول می کشد تا تخمک گذاری آغاز شود که به معنای توانایی برای بارداری مجدد است. ولی بطور کلی برگشت قاعدگی در زنان مختلف، متفاوت است. این زمان ممکن است از 6 هفته تا یک سال پس از زایمان متغییر باشد. مادرانی که نوزاد خود را شیر می‌دهند دیرتر قاعده می‌شوند ولی اکثر مادران در ماه پنجم یا ششم بعد از زایمان قاعده خواهند شد.

ممکن است در تمام مدتی که شیر می دهید تخمک گذاری نکنید، اما در حدود ۱۰ درصد از خانم هایی که شیر می دهند تخمک گذاری بعد از ۱۰ هفته مجدد آغاز می شود و در حدود ۵۰ درصد، از ۲۵ هفتگی یعنی در حدود شش ماه پس از تولد فرزندشان شروع می شود. اگر کمتر از ۲۸ روز شیر دهید تخمک گذاری شما مشابه زمانی خواهد شد که در زنان غیر شیرده صورت می گیرد.

برگرفته از:Pregnancy week by week

ممنونیم که این مقاله را تا انتها مطالعه کردید. سوالات خود را از ما بپرسید.

0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید