کولیک نوزادان چیست و چگونه درمان می‌شود؟

0
773
کولیک نوزاد
زمان مطالعه: 4 دقیقه

بیماری کولیک نوزاد معمولاً باعث گریه‌های مداومی می‌شود که بدون هیچ علتی آغاز و با نشانه‌های تنش فیزیکی ادامه می‌یابد. این مشکل در سن 2 تا 3 هفتگی آغاز، در هفته ششم به اوج خود رسیده و حدود 3 تا 4 ماهگی ناپدید می‌شود. کولیک بیشتر در صبح‌ها اتفاق می‌افتد و برای سه ساعت یا بیشتر ادامه دارد. در این مقاله به بررسی همه جانبه این موضوع می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

کولیک چیست؟

به گریه‌های بی‌وقفه بیش از سه ساعت در روز که بیش از سه روز در هفته رخ دهد و حداقل سه هفته تداوم یابد، در نوزادان دو هفته تا چهارماهه‌ای که جز این سالم به نظر می‌رسند، گفته می‌شود. در مقابل، نوزادان عادی به‌طور متوسط روزی دو ساعت گریه می‌کنند، که مقدار آن در ۶ هفتگی به حداکثر می‌رسد. در صورت وجود کولیک، بازه‌های گریه معمولاً در زمان غروب و بدون هیچ دلیل مشخصی رخ می‌دهند. علائم مرتبط می‌توانند شامل جمع کردن پاها به سمت شکم، صورت سرخ شده، دست‌های گره کرده، و ابروهای در هم رفته باشند. صدای گریه اغلب زیر (گوش‌خراش) است.

کولیک نوزدان نشانه وجود چه مشکلی است؟

جالب‌ترین مسئله درباره کولیک این است که این مشکل فقط به نوزادان سالمی که تغذیه خوبی دارند، مربوط می‌شود. کولیک به این معناست که نوزاد بَد اخلاق شما بیمار نیست، مشکل کمبود تغذیه ندارد و کاملا سالم است. به همین دلیل تشخیص کولیک بسیار مشکل است، زیرا تمامی آزمایشات سالم هستند و سلامت نوزادتان را نشان می دهند، اما شما کم کم با مشاهده گریه بیش از حد متوجه آن می شوید.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب استفاده از شیرخشک چیست؟

مثل این‌ است که سردرد داشته باشید، ولی بیمار نباشید، در این حالت تصویربرداری از مغزتان هیچ مشکلی را نشان نمی‌دهد و آزمایش خون شما نیز هیچ فعالیت ویروسی را بازگو نمی کند، اما هنوز احساس سردرد شدیدی دارید و اگر بتوانید احتمالا در گوشه‌ای نشسته و گریه می‌کنید. این حالت در نوزادان نیز شایع است. در واقع کولیک به معنی میگرن نوزاد نیست، اما تقریبا نوزاد را در همان وضعیت قرار می‌دهد. پس هنگامی که نمی‌توان دلیل سردرد را پیدا کرد، نمی‌توان گفت که سردردی وجود ندارد.

کولیک

به‌عنوان شخصی بالغ می‌دانیم که سردرد خطرناک است، اما در صورت تشدید می توان به داروخانه یا پزشک مراجعه کرد. توجه داشته باشید، نوزادان از چنین توانایی‌ برخوردار نیستند، به همین دلیل به روش ویژه خود یعنی فریاد زدن با آن کنار می‌آیند.

علت بروز کولیک

عامل بروز کولیک عموماً شناخته شده نیست. کمتر از ۵٪ از نوزادانی که بیش از اندازه گریه می‌کنند دارای یک عارضه جسمی، همچون یبوست، بازگشت اسید به مری، عدم تحمل لاکتوز، آلرژی به شیر گاو، شکاف مقعدی، لخته خون در مغز، یا میگرن نوزادی هستند. گرچه در گذشته تصور می‌شد که کولیک ناشی از عوامل گوارشی همچون درد ناشی از گاز باشد، اکنون این تصور رد شده‌است عوامل روانشناختی و اجتماعی نیز نقش کمی دارند. شواهدی وجود دارد که دود سیگار ممکن است احتمال بروز آن را افزایش دهد. تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک ارتباط خاصی با کولیک ندارد، و بروز آن در هر دو دسته مشابه است.

بیشتر بخوانید: بهترین مکمل آهن برای کودکان

پیچیدگی‌های زمان زایمان می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی نوزاد داشته باشد. محققان رابطه مستقیمی میان پیچیدگی‌های زمان زایمان و میزان گریه نوزاد یافته‌اند. زایمان‌های پراسترس‌تر با گریه‌های بیشتر در ارتباط بودند.

علائم و نشانه های کولیک یا قولنج نوزاد چیست؟

گریه فرزندتان به فریادی تبدیل می‌شود که با گریه‌ای که معمولاً برای جلب توجه اتفاق می‌افتد تفاوت دارد. صدایی که قادر به آرام کردن آن نیستید و به شدتی است که باید بلافاصله خوتان را به او برسانید. اما نشانه‌های ظاهری کولیک در نوزاد به شرح زیر است:

 • سرخی صورت
 • زانو ها خم شده به سمت سینه
 • دست‌های مشت شده و سفت
 • چهره رنجور
 • پشت خم شده و گردن کشیده
 • سفت شدن بدن
 • تعرق
 • پاهای سرد
 • نپذیرفتن شیشه و پستان

بیشتر بخوانیم: رفلاكس نوزاد ؛ علائم، علت‌ها و راه‌های درمان

 بهترین داروی کولیک نوزادان

از آنجا که کولیک نوزادان درمان قطعی ندارد؛ توصیه می‌کنیم برای بهبود علائم ناشی از کولیک از مکمل‌های موجود در بازار استفاده کنیم. بهترین داروی کولیک نوزادان عبارت است از:

قطره کولیف بی اس کی

سایمتیکون کشش سطحی را کاهش می دهد و در صورت مصرف خوراکی منجر به یکی شدن حباب های گاز درون مجرای گوارش شده و به انتشار آن ها کمک می کند. این ترکیب برای تسکین نفخ شکم و ناراحتی های شکمی ناشی از گازهای گوارشی مازاد مفید است.

علاوه بر سایمتیکون، قطره خوراکی کولیف بی اس کی حاوی روغن شوید و روغن رازیانه است که باعث می شوند قطره خوراکی کولیف بی اس کی از نظر طعم برای نوزادان و کودکان خوشایند و قابل پذیرش باشد.

روغن شوید و روغن رازیانه برای بهبود مشکلات معده روده ای به خصوص نفخ و کولیک موثر است.

قطره کولیف بی اس کی 30 میل

 قطره کولیکز ویتان

 • موثر در رفع نفخ
 • افزایش و تسهیل خارج شدن گازهای محبوس در سیستم گوارش اطفال
 • دارای عصاره گیاهان رازیانه و شوید
 • بدون مواد مصنوعی طعم دهنده و رنگ ها
 • درمان سریع کولیک در نوزادان و اطفال
 • موثر در رفع کولیک و درد شکمی
 • بدون عوارض جانبی و تداخلات دارویی

قطره کولیکز ویتان 30 میلی لیتر

نکات زیر را در مورد کولیک در ذهن داشته باشید:

 • شما باعث کولیک نشید پس سعی کنید احساس گناه نکنید.
 • کولیک در نوزادان از بین می رود. در اکثر کودکان هنگامیکه سه یا چهار ماه سن دارند متوقف می شود.
 • اینکه فرزند شما کولیک دارد به این معنی نیست که او سالم نیست.
 • راه های زیادی برای آرام کردن کودکتان وجود دارد.
 • توجه بیشتر به فرزندتان مانند بغل کردن زیاد آنها در این دوره باعث لوس شدن آنها نمی شود.

با دکتر خود تماس بگیرید اگر:

 • گریه کودک همراه با تب، استفراغ ، مدفوع شل و یا خونی ، کم شدن حرکات کودک همراه است.
 • گریه یا رفتار کودک به طور ناگهانی تغییر کند.

جمع بندی

به طور کلی گریه‌های پیاپی و پایان ناپذیر نوزاد که بدون هیچ علتی آغاز می‌شود و همراه با نشانه‌های تنش فیزیکی است، کولیک یا قولنج نوزاد نام دارد. این مشکل در سن 2 تا 3 هفتگی آغاز، در هفته ششم به اوج خود رسیده و حدود 3 تا 4 ماهگی ناپدید می‌شود.

کولیک بیشتر در صبح‌ها اتفاق می‌افتد و برای سه ساعت یا بیشتر ادامه دارد. درمان کاهش علائم آزاردهنده این مشکل می‌توانید از مکمل‌های دارویی استفاده کنید.

با تشکر از شما خواننده عزیز که تا انتهای این مقاله همراه ما بودی شما می‌توانید سوالات خود پیرامون مسائل مرتبط با کودکان را در بخش نظرات از ما بپرسید تا متخصصان ما در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ دهند.

+2

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید