یک ضد آفتاب خوب چه مشخصاتی دارد؟

0
638
ضد آفتاب خوب
یک ضد آفتاب خوب
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ویژگی‌های یک ضد آفتاب خوب چیست؟

یکی از مهم‌ترین راه‌های داشتن پوستی سالم و و برای اینکه از انواع بیماری‌های پوستی دور بمانیم استفاده از کرم ضد آفتاب است. به همین دلیل باید ویژگی‌های یک ضد آفتاب خوب را بشناسیم و از این مشکلات پیشگیری کنیم. اگر برای شناخت کرم ضد آفتاب تردید دارید و نمی‌توانید به خوبی یک کرم مناسب برای پوستتان انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنم این مطلب از وبلاگ دارو را مطالعه کنید.

کدام ضد آفتاب را باید انتخاب کنیم؟

برای افرادی که به‌صورت حرفه‌ای در صنعت بهداشت و درمان فعالیت نمی‌کنند انجمن پوست آمریکا (ADA) طیف گسترده‌ای از مشخصات را برای یک ضد آفتاب خوب معرفی می‌کند. کرم‌های ضد آفتاب باید در مقابل اشعه UVA و UVB که باعث پیری زودرس پوست می‌شوند، مقاوم باشند تا از ایجاد چین و چروک× لکه‌های قهوه‌ای ناشی از افزایش سن و از آفتاب سوختگی پیشگیری کنند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه UVA و UVB می‌تواند باعث سرطان پوست شود.

 

کرم ضد آفتاب خوب
یک ضد آفتاب خوب

 

فاکتور محافظت از خورشید (SPF)

SPF شاخص اندازه‌گیری میزان اشعه UVB ضد آفتاب است که می‌تواند از آن خارج شده و به پوست آسیب برساند. متخصصین پوست استفاده از SPF حداقل ۳۰ را توصیه می‌کنند.

SPF۱۵ حدود ۹۳ درصد از پرتوهای UVB را  حذف می‌کند در حالی که SPF ۳۰ حدود ۹۷ درصد از اشعه UVB را حذف می‌کند. 

در کنار شناسایی ویژگی‌های یک ضد آفتاب خوب مهم است که هر روز ضد آفتاب را به هر اندازه که پوست در معرض آفتاب قرار می‌گیرد استفاده کنید.

در روزهایی که می‌خواهید برای مدت طولانی در خارج از منزل باشید مثل وقتی که قرار است در ساحل یا استخر باشید، نیم ساعت قبل از خروج از خانه یک ضد آفتاب پایه SPF ۳۰ را روی بدن قرار دهید و هر دو ساعت ضد آفتاب خود را تجدید کنید. اگر شنا می کنید هر وقت از آب بیرون می‌آیید باید باز از ضد آفتاب استفاده کنید.

به‌یاد داشته باشید هیچ ضد آفتابی نمی‌تواند شما را از اشعه‌های آفتاب کاملا محافظت کند. بنابراین مهم است همیشه در طول روز ضد آفتاب‌تان را تجدید کنید. همچنین لباس محافظ (کلاه، لباس شنای ضد آفتاب و غیره) بپوشید و همیشه به دنبال سایه باشید.

 

کرم ضد آفتاب

بیشتر بخوانیم: نقش spf در کرم ضد آفتاب

اهمیت نوع پوست

اگر پوستتان آکنه دارد یا چرب است اطمینان حاصل کنید که روی برچسب ضد آفتاب شما عنوان non-comedogenic, درج شده باشد چون در این صورت منافذ پوست را مسدود نمی‌کند.

اگر پوست خشکی دارید به دنبال مرطوب کننده‌هایی حاوی ضد آفتاب یا ضد آفتاب‌های حاوی مواد آبرسان باشید. (ترکیباتی مثل: هیالورونیک اسید یا سرامیدها.)

برای پوست حساس از یک ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی استفاده کنید. ضد آفتاب فیزیکی از اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم برخوردار است و از پوست محافظت می‌کند. این دو ماده نمی‌گذارند چشم بسوزد یا روی پوست لکه‌دار شوند. آن‌ها روی  پوست می‌نشینند و مانعی برای محافظت از شما ایجاد می‌کنند.

ویژگی‌های یک ضد آفتاب خوب در نهایت آن‌هایی است که با پوستتان سازگاری دارند و از آن راضی هستید.

ضد آفتاب مناسب برای پوست های حساس

از طرف دیگر کرم ضد آفتاب شیمیایی که با ترکیباتی مانند آووبنزون ​​واکسی بنزون ​​ساخته شده‌اند در واقع اشعه UV را جذب می‌کنند تا از نفوذ آن در پوست جلوگیری کند. اگر مستعد حساسیت باشید ممکن است این مواد گاهی اوقات باعث تحریک باشند پس در استفاده از آن‌ها دقت کنید و با مشاهده هر گونه نشانه حساسیت استفاده را متوقف کرده به پزشک متخصص مراجعه کنید.

برخی از ضد آفتاب‌ها نشانه‌های سفیدی روی پوست باقی می‌گذارند. همچنین جالب است بدانید هاوایی لایحه‌ای را مبنی بر ممنوعیت استفاده از ضد آفتاب با مواد شیمیایی خاص که تصور می‌کند که به صخره‌های مرجانی آسیب می‌رسانند تصویب کرده است.

 

ضد آفتاب برای پوست‌های حساس
ضد آفتاب برای پوست‌های حساس

 

بهترین نوع ضد آفتاب

در مورد شکلی که ضد آفتاب دارد مثل (لوسیون ، اسپری یا موارد دیگر) اولویت شخصی خودتان مهم‌ترین فاکتور است. کرم‌های ضد آفتاب کرمی، لوسیون‌ها، ژل‌ها ،اسپری‌ها، استیک‌ها و فرمول‌های منحصر‌به‌فرد خود را دارند اما ماهیت اصلی همه آن‌ها یکی است. بهترین ضد آفتاب در نهایت همان چیزی است که برای پوستتان مناسب است و از آن استفاده می‌کنید.

البته کرم ضد آفتاب فقط در صورت استفاده صحیح از آن موثر است. باید یک اونس ضد آفتاب را روی همه پوستی که در معرض آفتاب است بمالید. به‌یاد داشته باشید كه هر دو ساعت یا بلافاصله بعد از تعریق زیاد یا شنا مجددا ضد آفتاب را به همان میزان روی پوستتان بمالید.

اگر فقط یک ضد آفتاب اسپری مانند دارید و نیاز به استفاده مجدد از آن روی چهره خود دارید بهترین کار این است که آن را مستقیما روی دستانتان اسپری و با استفاده از انگشتانتان آن را روی پوستتان پخش کنید.

کلام آخر

بعد از مطالعه این مقاله لازم است هر بار برای خرید ضد آفتاب مراجعه می‌کنید به دقت بروشور و نوشته‌های روی ضد آفتاب را مشاهده کنید و ببینید آیا نیاز شما را برآورده می‌کند یا نه.

همچنین باید دقت کنید مواد حساسیت زا که ممکن است به پوست شما آسیب برساند در این کرم به کار برده نشده باشد.

در نهایت نوع پوست شما هم در انتخاب ضد آفتاب بسیار مهم است. پوست‌های چرب، خشک و حساس هر کدام مشخصاتی دارند که باید ضد آفتاب متناسب با آن‌ها را مصرف کنید.

0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید