بهترین مکمل های تقویت سیستم ایمنی کدامند؟

0
762
بهترین مکمل تقویت سیستم ایمنی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

سیستم ایمنی چیست؟ همه حسی که در هنگام سرماخوردگی به ما دست می دهد را می دانیم. احساس درد در سینوس ها، خارش در گلو و سنگینی بدن. در حال مریض شدن هستید و خود را سرزنش می کنید که چرا بعد از دست دادن با همکار مریضتان دست خود را نشسته اید و یا اینکه چرا به اندازه کافی استراحت نکرده اید.

هیچکس بیماری را دوست ندارد، به همین دلیل است که باید سیستم ایمنی خود را برای مقابله با بیماری ها آماده نگه داریم. راز تقویت سیستم ایمنی بدن آنچنان هم که فکر می کنید، پیچیده نیست. اگر از خود مراقبت کنید، سیستم ایمنی نیز از خودش مراقبت می کند.

در ادامه می خواهیم درباره بهترین مکمل‌های تقویت سیستم ایمنی صحبت کنیم تا  سیستم ایمنی بدنتان را قوی و آماده نبرد نگه دارید. قبل از آن باید با کار سیستم ایمنی بدن آشنا شوید.

سیستم ایمنی بدن و اجزای آن

سیستم ایمنی بدن از ارگان‌های مختلف و سلول‌های خاص تشکیل شده است. این ارگان‌ها و سلول‌ها با عوامل عفونت‌زا مبارزه می‌کنند. قسمت‌های اصلی سیستم ایمنی بدن عبارت‌اند از:

 • گلبول‌های سفید: این سلول‌ها به‌دنبال مهاجمان خارجی (مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها) در بدن می‌روند. گلبول‌های سفید هنگام روبه‌روشدن با عوامل بیماری‌زا، به آنها حمله می‌کنند.
 • آنتی‌بادی‌ها:مولکول‌های پروتئینی هستند که موادی به نام آنتی ژن را در سطح میکروب تشخیص می‌دهند. آنتی‌بادی‌ها با اتصال به میکروب، آن را علامت‌گذاری می‌کنند. این علامت‌گذاری ازبین‌بردن میکروب را ساده‌تر می‌کند.
 • سیستم کمپلمان: سیستم کمپلمان به تخریب میکروب‌های مهاجم، که توسط آنتی‌بادی‌ها علامت‌گذاری شده‌اند، کمک می‌کند.
 • سیستم لنفاوی: سیستم لنفاوی از غدد لنفاوی، عروق لنفاوی و لنفوسیت‌ها (گلبول‌های سفید) تشکیل شده است. این سیستم پیچیده به بدن کمک می‌کند تا در برابر مهاجمان خارجی واکنش نشان دهد.
 • طحال:  این اندام محل تولید آنتی‌بادی‌ها و لنفوسیت‌هاست؛ همچنین به ازبین‌بردن میکروب‌ها کمک می‌کند.
 • مغز استخوان: مغز استخوان یک بافت اسفنجی در داخل استخوان است. گلبول‌های سفید در مغز استخوان تولید می‌شوند.
 • تیموس: تیموس یک اندام لنفاوی است. این اندام به تولید نوع خاصی از گلبول‌های سفید به نام لنفوسیت‌های T کمک می‌کند.

سیستم ایمنی بدن مشخصات عوامل بیماری‌زایی را که با آن برخورد کرده، ثبت می‌کند؛ به‌عبارت‌دیگر سیستم ایمنی مثل یک سازمان دفاعی این میکروب را در لیست سیاه خود قرار می‌دهد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

به‌این‌ترتیب اگر یک میکروب بار دوم وارد بدن شود، سیستم ایمنی بدن می‌تواند قبل از بروز نشانه‌های بیماری و پیشرفت آن، میکروب را تشخیص دهد و آن را از بین ببرد.

خط مقدم سیستم دفاعی بدن

بسیار خب وقت آن رسیده که تقویت سیستم ایمنی برای جنگ با میکروارگانیسم‌های بیماری ‌زا را شروع کنیم. برای شروع این جنگ ابتدا باید خط دفاعی را تقویت کنیم. مبارزه بدن برای ایمنی از دهان شروع می شود.

شرط می بندیم نمی‌دانستید بزاق دهان حاوی آنتی بیوتیک های قدرتمند مانند لیزوزیم، آلفا-آمیلاز و لاکتوفرین است.

هرگونه میکروبی که از اولین مانع عبور کند با اسید هیدروکلریک معده روبرو خواهد شد. اگر باز هم جان سالم بدر ببرد، آنگاه با پروتئین و ترکیبات شیمیایی مواجه خواهد شد که در سیستم گوارش باکتری های بد را متلاشی می کند. در آخر، جمعیت باکتری های خوبِ بدن شروع به کار می‌کنند.

آن‌ها از ورود باکتری های بد به جریان خون یا لنگر انداختنشان در روده کوچک و بزرگ جلوگیری می‌کنند. به این باکتری های خوب پروبیوتیک می گویند. آن‌ها در واقع ارتشی قوی علیه بیماری ها ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین قرص تقویتی برای آقایان را بشناسید

مکمل‌های دارویی افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن

تحقیقات نشان می دهد که برخی ویتامین ها و مواد معدنی می توانند باعث بهبود پاسخ ایمنی شوند و از ابتلا به بیماری ها جلوگیری کنند. این‌ها برخی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که در بالا بردن و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا موثرند:

 • ویتامین D: یک نوع ویتامین محلول در چربی است که کمبود آن، خطر ابتلا به عفونت های مجاری فوقانی تنفسی مانند آنفولانزا و آسم را افزایش می دهد.
 • زینک (روی):   یک ماده معدنی ضروری برای تقویت شما است که مصرف آن برای افرادی که در حال حاضر بیمار هستند نیز مفید می باشد.
 • ویتامین C: یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد و از این طریق به مقابله با عوامل بیماری زا کمک می کند.
 • ویتامین E: این ویتامین نیز یک آنتی اکسیدان محسوب می شود و می تواند یک گزینه موثر برای تقویت سیستم دفاعی بدن شما باشد. فقط توجه داشته باشید که زیاده روی در مصرف این ویتامین محلول در چربی می تواند باعث بروز مسمومیت و مشکلات سلامتی شود.

داروخانه اینترنتی دارو دات کام، یک انتخاب مطمئن برای خرید مکمل های مورد نیاز شما برای بالا بردن ایمنی بدن است.

بهترین مکمل‌های تقویت سیستم ایمنی

اگر می‌خواهید سیستم ایمنی بدنتان مانند دژی مستحکم در برابر عوامل بیماری‌زا (پاتوژن) مقاوم باشد، پیشنهاد می‌کنیم این مکمل‌ها را تهیه کنید:

کپسول پاورفیت هولیستیکا

 • افزایش موثر قوای جسمانی و فیزیکی (ورزشکاران، دوران نقاهت بیماری و سالمندان)
 • پیشگیری و بهبود آنفولانزا، تبخال و زگیل
 • فرآورده طبیعی تهیه شده از عصاره کامل قارچ شیتاکه
 • درمان کمکی در مبتلایان به زگیل تناسلی

پاور فیت هولیستیکا

‌ کپسول ویتامین سی با رزهیپ آلامو

 • حاوی ویتامین ث و عصاره میوه گل سرخ
 • تامین ویتامین C مورد نیاز بدن
 • حفظ سلامت لثه و دندان ها

ویتامین سی رز هیپ

کپسول اکیناسه ویتامین سی زینک ساپلاس مدز

 • حاوی گیاه اکیناسه، ویتامین سی، زینک
 • کاهش زمان سرماخوردگی
 • کاهش شدت سرماخوردگی

کپسول اکیناسه ویتامین سی زینک ساپلاس مدز 60 عدد

سخن پایانی

سیستم ایمنی بدن از طریق مبارزه با عوامل مزاحم به حفظ سلامتی بدن و درمان آن کمک می‌کند. افرادی که دچار ضعف این سیستم هستند به سرعت بیمار شده و مدت زمان بیماری آن‌ها نسبت به افراد دیگر طولانی‌تر است. راه‌های مختلفی برای تقویت آن وجود دارد که بیشتر آن‌ها به تغییر سبک زندگی و تغذیه انسان وابسته است. شما می‌توانید از طریق کاهش مصرف شکر، نوشیدن آب کافی، داشتن خواب منظم و کاهش استرس، عملکرد ایمنی بدن خود را تقویت کنید. همچنین به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن به نحو احسن می‌وانید از مکمل‌های پیشنهادی ارائه شده در این مقاله استفاده کنید.

0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید