شایعترین علل ناباروری در زنان

0
386
درمان-ناباروری-در-زنان
زمان مطالعه: 4 دقیقه

ناباروری به معنای باردار نشدن پس از یک سال رابطۀ جنسی بدون استفاده از روش‌های پیشگیری است. حدود ۲۰ درصد زوج‌های ایرانی از ناباروری رنج می‌برند. ناباروری می‌تواند به خاطر مشکلی از سمت مرد یا زن یا ترکیبی از مشکلات هر دو نفر باشد. همچنین در برخی زوج‌ها علت ناباروری قابل تشخیص نیست. در این مطلب با دلایل، علائم و درمان ناباروری در زنان بیشتر آشنا خواهید شد.

علل ناباروری در زنان چیست؟

لیست طولانی از این علل وجود دارد که به صورت خلاصه شامل موارد زیر است:

 • اختلالات تخمک‌گذاری (سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، فعالیت‌های ورزشی شدید، دیابت، کاهش وزن شدید، چاقی، استرس‌های روحی)
 • انسداد لوله‌های رحمی به علت انجام اعمال جراحی بر روی لگن و لوله‌ها، بیماری‌های التهابی لگن و آندومتریوز
 • ناهنجاری‌های مادرزادی شامل اختلالات سیستم تناسلی
 • سن بالای 35 سال (کاهش تعداد فولیکول‌های تخمدان، کاهش کیفیت تخمک‌ها، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌ها در سنین بالا‌تر، افزایش احتمال سقط)
 • اختلالات هیپوتالاموس، غده هیپوفیز، آدرنال و تیروئید
 • یائسگی زودرس

در میان این عوامل مشکلات تخمک‌گذاری شایع‌ترین عامل بروز ناباروری در زنان شناخته شده است.شایع ترین علل نازایی در زنان مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: شایعترین علل ناباروری در مردان

سن

با افزایش سن یک خانم، تعداد تخمک‌ها و در نتیجه قدرت باروری او به سرعت کاهش می یابد. این روند کاهشی در اواسط ۳۰ سالگی، بارزتر می شود. به طوری که تخمین زده می شود، حدود یک سوم زوج هایی که خانم در آن ها بالای ۳۵ سال سن دارد، درگیر ناباروری هستند.

علاوه بر این با افزایش سن خانم، کیفیت تخمک های او نیز کاهش می‌یابد. این مساله علاوه بر کاهش قدرت باروری، احتمال ناهنجاری‌های کروموزومی را نیز افزایش می دهد. مطالعات نشان داده است که تقریباً ۷۰٪ از سقط ها به دلیل ناهنجاری های کروموزومی رخ می دهند.

خانم هایی که سن بالایی دارند، به احتمال بیشتری درگیر مشکلات سلامتی هستند که می تواند بر قدرت باروری آن ها تأثیر بگذارد.

اختلالات تخمک گذاری

اختلالات تخمک گذاری به طور معمول بر توانایی باردار شدن زنان به صورت طبیعی تأثیر می گذارند. زیرا بدون تخمک گذاری موفقیت آمیز، هیچ تخمکی برای وقوع لقاح و باروری وجود ندارد.

اختلالات تخمک گذاری به معنای این است که تخمک گذاری در بدن یک زن به ندرت اتفاق می افتد و یا اینکه خانم اصلا تخمک گذاری ندارد. اختلال در تخمک گذاری، بسیار رایج بوده و علت ناباروری در حدود ۱ زوج از هر ۴ زوج نابارور است.

اختلالات تخمک گذاری

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از رایج ترین اختلالات تأثیرگذار بر تخمک گذاری است. سایر دلایل اختلالات تخمک گذاری شامل اختلالات هورمونی از جمله پرکاری و یا کم کاری غده تیروئید، نارسایی تخمدان، اختلال عملکرد هیپوتالاموس و غیره است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

مشکلات تخمک گذاری اغلب به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ایجاد می شوند که در بین عموم مردم به نام تنبلی تخمدان شناخته می‌شود.

این سندرم شایع ترین علت بروز ناباروری در زنان است. سندرم تخمدان پلی کیستیک با دوره های نامنظم قاعدگی، مقاومت به انسولین، رشد غیرطبیعی موهای زائد در صورت و یا بدن، چاقی و آکنه همراه است. شدت و تعداد این علائم در هر خانم با دیگری متفاوت است.

 نارسایی زودرس تخمدان

این اختلال به عنوان نارسایی تخمک گذاری اولیه نیز شناخته می شود. این عارضه با پاسخ خود ایمنی و یا کاهش و از دست رفتن زود هنگام ذخیره تخمک ها مشخص می شود. علت این امر می تواند ژنتیک خانوادگی و یا شیمی درمانی باشد.

اختلالات هورمونی

نوسان در سطح هورمون ها بنا به دلایل مختلف، می تواند بر چرخه قاعدگی، تخمک گذاری و در نتیجه قدرت باروری یک خانم اثرگذار باشد. از جمله رایج ترین علل اختلالات هورمونی می تواند به این موارد اشاره نمود:

 • اختلال عملکرد هیپوتالاموس
  شایع ترین علامت آن، قاعدگی های نامنظم و یا رخ ندادن قاعدگی است. اختلال عملکرد هیپوتالاموس در زنان منجر به بروز اختلال در سطح هورمون های گنادوتروپین و در پی آن هورمون های هیپوفیزی LH و FSH شده و در نتیجه آن تخمک گذاری و قدرت باروری تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
 • اختلال در عملکرد هیپوفیز
  در صورت نقص در تولید هورمون های مترشحه از هیپوفیز ( LH و FSH )، تخمک گذاری با مشکل روبرو می شود.
 • اختلال در عملکرد غده تیروئید
 • افزایش سطح هورمون پرولاکتین

 اختلالات مربوط به لوله های فالوپ

لوله های فالوپ یا همان لوله های رحمی یک خانم که در حدفاصل تخمدان ها تا رحم قرار دارند، ممکن است بنا به دلایل مختلف از جراحی گرفته تا ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) آسیب ببیند.

لوله های فالوپ

وجود ناهنجاری و یا صدمه به این لوله ها می تواند مانع از رسیدن اسپرم به تخمک شود و یا حتی در صورت وقوع لقاح، ممکن است مانع عبور تخمک بارور شده به سمت رحم شود.

آندومتریوز

آندومتریوز توانایی باردار شدن زنان به صورت طبیعی را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری که در حدود ۱۰% از زنان در سنین باروری درگیر آن هستند، هنگامی اتفاق می افتد که بافتی که معمولاً در داخل رحم رشد می کند، در مکان های دیگر بدن و خارج از رحم، رشد کند.

آندومتریوز همچنین می تواند بر پوشش داخلی رحم تأثیر بگذارد و روند لانه گزینی تخمک بارور شده را مختل نماید.

ناهنجاری ها و ضایعات رحمی

ناهنجاری ها و ضایعات ساختاری رحم، از عوامل مهم موثر بر قدرت باروری یک خانم هستند. از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره نمود:

 • رحم تک شاخ یا دو شاخ
 • رحم دو گانه
 • رحم دارای سپتوم
 • رحم کمانی
 • پولیپ های رحمی
 • فیبروم ها میوم‌ها

ناباروری بدون دلیل

گاهی اوقات، علت ناباروری قابل توضیح نیست و نمی توان علت آن را یافت. این بدان معناست که پزشکان دلیل واضحی برای ناباروری پیدا نکرده اند و آزمایش‌های انجام شده همگی نتایج طبیعی را نشان می دهند.

برای بسیاری از زوج ها، این ممکن است ناراحت کننده باشد و آن ها نمی دانند مراحل بعدی قرار است چگونه برایشان پیش برود. اگر چه داشتن ناباروری غیرقابل توضیح گیج کننده و ناامیدکننده است، اما خوشبختانه حتی زمانی که علت ناباروری مشخص نیست، درمان های مختلف باروری در نهایت می توانند منجر به بچه دار شدن زوجین شوند.

برای مشاهده و خرید انواع مکمل بهبود باروری بانوان، اینجا کلیک کنید.

سخن آخر

بسیاری از زوج‌های مراجعه‌کننده به مراکز درمانی وقتی خود را نابارور می‌خوانند از تعریف دقیق ناباروری مطلع نیستند. پروسه باروری فرایندی است که به احتمالات زیادی متکی است و شما با عدم موفقیت برای باروری در چند ماه اول روابط جنسی نمی‌توانید خود را ناتوان در باروری بدانید. علاوه بر این عوامل مختلفی بر باروری مؤثر اند که ممکن است شما با رعایت نکردن آن‌ها تصور ناباروری داشته باشید.

احتمال باروری در شرایطی تعریف می‌شود که فرد کاملاً سالم باشد و تعادل هورمونی در بدن او کاملاً نرمال باشد. همچنین مرد بایستی از سلامت کامل برخوردار بوده و مشکلات حرکتی یا ساختاری در اسپرم مرد وجود نداشته باشد. همچنین بایستی رابطه جنسی در زمان تخمک‌گذاری انجام شده باشد و فاصله زیاد رابطه با زمان تخمک‌گذاری احتمال ناباروری در زنان را افزایش می دهد.

برگرفته از: Infertility in women

0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید