بهترین مکمل برای افزایش قد کودکان

0
1928
مکمل افزایش قد کودکان
زمان مطالعه: 4 دقیقه

قد انسان تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر ژنتیک، تغذیه، ورزش، محیط زندگی و خواب قرار دارد. در این بین نقش تغذیه به قدری مهم است که ممکن است علی رغم کوتاهی قد ژنتیکی، با رعایت رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل‌های مربوطه به رشد بهتر قد کودکان کمک کرد. در این مقاله در مورد نقش تغذیه و مصرف مکمل‌های غذایی در بهبود روند افزایش قد کودکان توضیحات جامعی ارائه می‌شود.

نقش تغذیه در افزایش قد

از بین تمام عوامل محیطی تأثیرگذار بر افزایش قد، تغذیه نقش پر رنگ تری دارد. کودک رشد قدی خود را دقیقاً پس از تولد آغاز می‌کند، دختران تا سن ۱۹ سالگی و پسران تا سن ۲۵ سالگی امکان رشد قدی دارند و تا این سن به نهایت رشد قدی خود می‌رسند. مهم‌ترین نقش در بدن برای رشد قدی را غده هیپوفیز انجام می‌دهد. هیپوفیز با ترشح هورمون رشد باعث رشد انسان بخصوص رشد قدی می‌شود.

پروتئین، چربی و کربوهیدرات در افزایش قد کودکان بسیار مهم هستند. پروتئین برای ساختن ماهیچه‌ها و ترمیم و حفظ آن‌ها مورد نیاز بدن است و چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها نیز  انرژی لازم برای انجام عملکردهای مختلف بدن از جمله افزایش قد را تأمین می کنند. مصرف مکمل نیز برای دریافت ریز مغذی‌های مورد نیازکودکان بسیار موثر است. خرید مکمل کودکان روشی مقرون به صرفه و موثر در بهبود روند رشد کودکان است. در ادامه به بررسی و دلایل اهمیت مواد غذایی موثر در افزایش قد کودکان می‌پردازیم.

پروتئین

پروتئین یکی از مهم‌ترین اجزای رژیم غذایی است که سبب افزایش سرعت رشد قد در کودکان می‌شود. پروتئین برای ساختن ماهیچه ها و ترمیم و حفظ آنها ضروری است. بعلاوه در تشکیل ساختار استخوان های بدن نیز پروتئین مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمبود پروتئین در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان موجب سوءتغذیه و کوتاه قدی و کاهش رشد و کمبود میزان عضله ها در کودک می‌شود. بنابراین باید میزان پروتئین در رژیم غذایی برای رشد قد به اندازه کافی و مناسب استفاده شود.

مواد معدنی

وجود برخی مواد معدنی برای افزایش رشد قدی کودک ضروری است، غذاهایی سرشار از روی، آهن، منیزیوم، منگنز، فسفر و فلوئور برای رشد قد کودکان شناخته شده هستند، کلسیم هم یکی از عناصر حیاتی برای رشد قدی میباشد که سبب استخوان سازی وافزایش استحکام استخوان می‌شود. مکمل تقویتی کودکان معمولاً همه این مواد معدنی ضروری را در ترکیب خود دارد.

ویتامین ها

وقتی صحبت از سلامت استخوان و رشد قد می‌شود، ویتامین D نقشی حیاتی ایفا می‌کند. نقش مهم ویتامین D در جذب کلسیم در بدن است. کمبود ویتامین D نه تنها باعث کاهش جذب کلسیم و ضعیف شدن استخوان‌ها می‌شود؛ بلکه سبب کاهش رشد قدی و کوتاهی قد هم می‌شود. بعلاوه سایر ویتامین‌هایی که در رشد قدی تاثیر گذار هستند و برای رشد قد افراد بخصوص رشد قد کودکان ضروری‌اند، شامل ویتامین A، ویتامین های گروه B و ویتامین C می‌باشد. میوه‌ها و سبزی‌ها سرشار از ویتامین‌های مختلف هستند که باید در برنامه غذایی افزایش قد گنجانده شوند.

بیشتر بخوانیم: کمبود ویتامین دی در کودکان از نشانه‌ها تا درمان

کربوهیدرات ها

مصرف کربوهیدرات زیاد معمولاً باعث ضرر و زیان برای بدن می‌شود، اما یکی از اجزای ضروری رژیم غذایی و بخصوص رژیم افزایش قد همین کربوهیدرات ها هستند. کربوهیدرات‌ها انرژی بدن رو تامین می‌کنند و در تامین انرژی مورد نیاز بدن کودکان نقش مهمی دارند. البته باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که کربوهیدرات های رژیم افزایش قد باید از کربوهیدرات‌های سالم تشکیل شده باشند. کربوهیدرات مصرفی در رژیم افزایش قد باید از نوع کربوهیدرات‌های پیچیده یا غلات کامل مثل گندم و برنج سبوس دار باشد. غذاهایی که از غلات تصفیه شده تهیه شده اند مثل نان باگت، نان پیتزا و غیره بهتر است زیاد مصرف نشوند.

چربی

علاوه بر کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی، کودک شما برای حفظ سلامت و رشد مطلوب قد همچنین به مقدار توصیه شده اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 نیاز دارد. هنگام انتخاب غذا، کودک خود را به انتخاب مواد غذایی سالم و حاوی این مواد مغذی تشویق کنید.

بیشتر بخوانیم: بهترین مکمل آهن برای کودکان

نقش مصرف مکمل در افزایش قد کودکان

با توجه به این که دریافت مواد غذایی مورد نیاز یا ریزمغذی‌های حیاتی برای افزایش قد کودکان از طریق رژیم غذایی ممکن است تامین نشود؛ مصرف مکمل‌ها می‌توانند میانبری برای افزایش قد و بهبود روند رشد باشد. در داروخانه آنلاین دارو دات کام بهترین مکمل‌های افزایش قد کودکان موجود است. شما می‌توانید مکمل مورد نیاز خود را با مناسب‌ترین قیمت و در سریع‌ترین زمان خریداری کنید. در ادامه بهترین مکمل‌های افزایش قد کودکان را معرفی می‌کنیم.

  شربت آرژیتال هلث اید

شربت آرژیتال هلث اید در پیشگیری از کوتاهی قد در کودکان بسیار موثر است زیرا با داشتن ال آرژنین، ترشح هورمون‌های رشد را تقویت کرده و به رشد کودکان کمک می کند. آرژنین یک اسید آمینه نیمه ضروری است که در بسیاری از فرآیندهای بدن به‌ خصوص فیزیولوژی مربوط به عضله‌ها ضروری است. آرژنین از طریق تنظیم متابولیسم چربی باعث افزایش چربی خوب شده و عملکرد سیگنال‌های سلول‌های عضلانی و ترشح هورمون رشد را بهبود می‌بخشد.

شربت آرژیتال هلث اید 250 میلی لیتر

این اسید آمینه میزان نمک را در بدن تنظیم کرده و خون را از رادیکال‌های آزاد پاکسازی می‌کند. این شربت سلامت و رشد کودکان را تقویت کرده و با تحریک ترشح هورمون رشد باعث افزایش رشد استخوان و افزایش قد می‌شود. همه افراد به آرژنین نیاز دارند اما این نیاز در کودکان در سن رشد، ورزشکاران، افراد چاق و سالمندان بیشتر است. آرژنین با توجه به نقش مهمی که در سیستم ایمنی بدن دارد،‌ در دوران کودکی یک اسید آمینه ضروری است اما در بزرگسالی به یک اسید آمینه نیمه ضروری تغییر پیدا می‌کند. رشد و تکامل سیستم ایمنی بدن و همچنین تحریک ترشح هورمون رشد وابسته به آرژنین است.

قرص جوشان کلسیم سان لایف

کلسیم فراوان ترین ماده معدنی در بدن است و 45% کل مواد معدنی موجود در بدن را تشکیل می دهد. 99% کلسیم در استخوان ها و دندان ها وجود دارد و 1% بقیه کلسیم در خون یافت می شود. ثابت بودن میزان کلسیم خون برای اعمال فیزیولوژیک بسیار حیاتی می باشد. هر قرص جوشان کلسیم سان لایف حاوی 500 میلی گرم کربنات کلسیم می‌باشد.

قرص جوشان کلسیم سان لایف 20 عددی

کلسیم درسلامت استخوان ها و دندان ها، انتقال تحریکات، انقباض ماهیچه ها، ترشح هورمون ها، فعالیت آنزیم ها و انعقاد خون نقش دارد. مطالعات نشان داده که دریافت کلسیم کافی می تواند در پیشگیری از سرطان روده بزرگ، مسمومیت دوران حاملگی و افزایش فشار خون موثر باشد. کلسیم و پوکی استخوان در صورت ناکافی بودن دریافت کلسیم ، خون کلسیم لازم را از استخوان برداشت می کند. برداشت تدریجی کلسیم از استخوان ها در تمام طول عمر همراه با عوامل دیگر منجر به استئوپروزیاپوکی استخوان در دوران میانسالی و سالمندی می‌شود. عامل تشدید کننده دیگر در دوران سالمندی و در زنان بعد از دوران یائسگی کاهش کفایت جذب کلسیم می باشد. پوکی استخوان عامل بسیاری از شکستگی ها، تغییر شکل و درد در استخوان ها در افراد میانسال و سالمندان می‌باشد.

جمع بندی

قد معمولاً توسط ژن ها تعیین می شود. با این حال، بررسی‌ها نشان می دهد که عوامل بیرونی، مانند غذایی که کودک می خورد، نیز می تواند بر قد او در سال‌های رشد تأثیر بگذارد.

+6

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید