لووتیروکسین ؛ موارد مصرف، عوارض، توصیه ها

0
358
لووتیروکسین
زمان مطالعه: 5 دقیقه

قرص لووتیروکسین چیست؟

لووتیروکسین برای درمان کم کاری غده تیروئید (کم کاری تیروئید) استفاده می شود. داروی لووتیروکسین هورمون تیروئید را که معمولاً توسط غده تیروئید تولید می شود ، جایگزین یا تأمین می کند.

لووتیروکسین و تیروئید

سطوح پایین هورمون تیروئید می تواند به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 • بدون دلیل خاص و به صورت طبیعی
 • آسیب غده تیروئید در اثر اشعه/دارو
 • برداشته شدن غده تیرویید در حین جراحی

داشتن مقدار کافی هورمون تیروئید برای فعالیت های طبیعی ذهن و جسم مهم است. در کودکان ، داشتن هورمون تیروئید کافی برای رشد طبیعی روانی و ذهنی و جسمی مهم است. این دارو همچنین برای درمان انواع دیگر اختلالات تیروئید (مانند انواع خاصی از گواتر ، سرطان تیروئید) استفاده می شود.

لووتیروکسین و تیروئید

لووتیروکسین در بازار دارویی کشور در اشکال زیرموجود است :

قرص خوراکی 25،50،75،100 و 150 میکروگرم

بیشتر بخوانیم : شایع‌ترین علت کم کاری تیروئید

روش مصرف قرص لووتیروکسین

این دارو را طبق دستور پزشک با معده خالی ، 30 دقیقه تا 1 ساعت قبل از صبحانه مصرف شود. این دارو را با یک لیوان پر آب مصرف کنید مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری دهد.

دوز مصرفی و طول دوره درمان بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ فرد به درمان است و توسط پزشک تعیین می شود. دوز تجویز شده را افزایش ندهید و از این دارو فقط به اندازه همان زمانی که پزشک توصیه کرده استفاده کنید. قبل از انجام کلیه اعمال جراحی (دندانپزشکی و غیر دندانپزشکی) لیست تمام داروها و مکمل های مصرفی (گیاهی و غیر گیاهی) را در اختیار پزشکتان قرار دهید.

میزان مصرف بر اساس سن، وزن، وضعیت پزشکی، نتایج آزمایش های آزمایشگاهی و پاسخ به درمان تعیین می شود.

به طور منظم از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به شما در به خاطر سپردن ، آن را هر روز در زمان مشخص مصرف کنید.

مصرف این دارو را بدون مشورت اولیه با پزشک متوقف نکنید. درمان مشکلات مربوط به تیروئید معمولاً مادام العمر انجام می شود.

برخی از داروها (مانند کلستیرامین ، کلستیپول ، کلسولام ، آنتی اسیدها ، سوکرالفیت ، سایمتیکون ، آهن ، سدیم پلی استایرن سولفونات ، مکمل های کلسیم ، اورلیستات ، لانتانیم ، سولامر و سایر داروها) می توانند میزان هورمون تیروئید جذب شده توسط بدن شما را کاهش دهند. در صورت مصرف هر یک از این داروها ، آنها را حداقل تا 4 ساعت بعد از این دارو مصرف کنید .

علائم پایین بودن سطح هورمون تیروئید شامل خستگی ، درد عضلانی ، یبوست ، خشکی پوست ، افزایش وزن ، ضربان قلب کند یا حساسیت به سرما است. اگر وضعیت شما بعد از چند هفته مصرف این دارو بدتر شد یا ادامه یافت ، به پزشک خود اطلاع دهید.

هر دارو به موازات اثر درمانی خود دارای عوارض جانبی نیز هست. عوارض جانبی معمولا برای همه افراد و به اشکال یکسان اتفاق نمی افتد اما آگاهی یافتن از این عوارض جز شروط اصلی مصرف هر دارو است.

قرص لووکسین

عوارض جانبی لووتیروکسین

ریزش مو ممکن است در چند ماه اول درمان رخ دهد. این اثر معمولاً موقتی است زیرا بدن شما خود را با این دارو تطبیق می دهد. اگر این اثر ادامه پیدا کرد یا بدتر شد ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

عوارضی که در ادامه گفته می شود نادر اما بسیار جدی هستند؛ در مورد بروز این عوارض سریعا پزشک خود را مطلع سازید :

 • افزایش تعریق
 • حساسیت به گرما
 • تغییرات ذهنی/خلقی (مانند عصبی بودن ، نوسانات خلقی)
 • خستگی
 • اسهال
 • لرزش
 • سردرد
 • تنگی نفس
 • درد استخوان
 • شکسته شدن راحت استخوان ها
 • درد قفسه سینه
 • تپش سریع/ضربان قلب نامنظم
 • تورم دست/مچ پا/پا
 • تشنج.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی ، فوراً از پزشک کمک بگیرید ، از جمله علایم واکنش آلرژیک جدی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

بثورات ، خارش/تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل تنفس.

البته ممکن است تمام عوارض جانبی این دارو در این لیست آورده نشده باشد لذا در صورت مشاهده هر گونه عارضه و حساسیت پزشک را مطلع سازید.

موارد هشدار و احتیاط در مورد قرص لووتیروکسین

قبل از مصرف لووتیروکسین، ​​اگر به آن آلرژی دارید پزشک یا داروساز را مطلع سازید داروی لووتیروکسین ممکن است حاوی مواد غیر فعال دیگری باشد که در پروسه ساخت دارو استفاده می‌شوند لذا در صورت داشتن هرگونه سابقه واکنش های آلرژیک قبل از مصرف حتما با پزشک و یا داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید، به ویژه در مورد: بالا بودن هورمون های تیروئید (تیروتوکسیکوز) ، کاهش عملکرد غده فوق کلیوی ، بیماری های قلبی (مانند بیماری عروق کرونر ، ضربان نامنظم قلب) ، فشار خون بالا ، دیابت.

اگر دیابت دارید ، این دارو ممکن است بر قند خون شما تأثیر بگذارد. به طور منظم قند خون خود را طبق دستورالعمل بررسی کرده و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائمی مانند افزایش تشنگی/ادرار ، لرزش ، تعریق غیرمعمول ، سرگیجه یا گرسنگی دارید ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت ، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما داشته باشد.

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی خاص این دارو ، به ویژه سردرد ، تغییرات بینایی و درد لگن/پا حساس تر باشند. سطوح بالای هورمون تیروئید ممکن است منجر به کاهش رشد و رشد استخوان و کاهش قد در بزرگسالی شود. وضعیت غده تیرویید خود را به وسیله چکاپ های منظم همیشه تحت کنترل داشته باشید .

افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه ضربان قلب سریع/تپش/نامنظم حساس تر باشند.

در بارداری و شیردهی حتما وضعیت تیرویید خود را چک کنید و این دارو را فقط با مجوز پزشک مصرف کنید .

تداخلات دارویی و غذایی لووتیروکسین

هر دارو ممکن است با داروها و غذاهای دیگر تداخل داشته باشد. تداخل دارویی و غذایی یعنی یک یا چند دارو و یا یک یا چند نوع غذا می‌تواند تاثیر داروی دیگر در بدن را دستخوش تغییر کند. تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.

تداخلات فقط در مورد داروها و غذاها نیست بلکه در مورد شرایط و بیماری ها نیز هست. مثلا اگر فرد بیماری خاصی داشته باشد، این بیماری می‌تواند تاثیر داروی دیگر در بدن را دچار تغییر کند.

به همین دلیل است که هنگام ویزیت پزشک و تحویل دارو از داروخانه باید با پزشک و داروساز در مورد داروهای دیگری که در منزل استفاده می‌کنید، نوع حساسیت ها و آلرژی هایی که دارید، و بیماری های زمینه ای و ارثی تان حتماً صحبت کنید.

لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه، دارهای نسخه ای و محصولات گیاهی) نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: “رقیق کننده های خون” (مانند وارفارین) ، دیگوکسین ، ساکروفرریک اکسی هیدروکسید.کلسیم دی، متوپرولول، اس امپرازول ،مولتی ویتامین ها، مهارکننده‌های انتخابی باز جذب سروتونین مانند فلوکستین، سیپروفلوکساسین و ….

مصرف لووتیروکسین در موارد زیر منع مصرف دارد :

 • مشکلات مربوط به آدرنالین
 • تیروتوکسیکوز
 • مشکلات قلبی و عروقی
 • دیابت
 • تشنج
 • مصرف سدیم یدید I 131
 • در این موارد حتما با پزشک مشورت شود.

در صورت مصرف بیش از حد و اتفاقی و بروز علائم جدی مانند درد شدید و حس از بین رفتن یا مشکل در تنفس سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید.

شرایط نگهداری لووتیروکسین

لووتیروکسین را در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان قرار دهید.

نویسنده: دکتر شیوا دهقان

با تشکر از شما خواننده عزیز که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید. شما می توانید سوالات دارویی خود را در بخش نظرات از ما بپرسید؛ متخصصین ما در اسرع وقت به آن ها پاسخ خواهند داد.

0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید