عشق معجونی دلپذیر از جذابیت، هوس و دلبستگی

0
782
هورمون عشق
زمان مطالعه: 2 دقیقه

عشق چیست؟

عشق چیست؟ دانشمندان در زمینه های مختلف از انسان شناسی گرفته تا علوم اعصاب ده‌ها سال است که این سوال را می‌پرسند.

عبارت “زیست شناسی عشق” را در گوگل وارد کنید. پاسخ هایی دریافت خواهید کرد که شگفت زده تان می کنند. آن چه ما می‌دانیم، این است که بسیاری از حالات عاشقی را می‌توان با شیمی توضیح داد. بنابراین، اگر واقعا “فرمولی” برای عشق وجود دارد، آن چیست و چه معنایی دارد؟
طبق گفته تیمی از دانشمندان به سرپرستی دکتر هلن فیشر، عشق رمانتیک 3 نوع دارد: هوس، جذابیت و دلبستگی. هر دسته با مجموعه خاصی از هورمون‌های مغزی مشخص می‌شود.

شیمی عشق

هوس ناشی از میل جنسی است. اساس تکاملی این امر از نیاز ما به تولید مثل ناشی می‌شود، نیازی که بین همه موجودات زنده مشترک است. ارگانیسم ها از طریق تولید مثل ژن های خود را منتقل کرده و در نتیجه به ماندگاری گونه های خود کمک می کنند.
هیپوتالاموس مغز نقش مهمی در این امر دارد و باعث تولید هورمون های جنسی تستوسترون و استروژن از بیضه ها و تخمدان ها می شود. این مواد شیمیایی در بروز صفات مردانه و زنانه نقش دارند. تستوسترون موجب افزایش میل جنسی در همه افراد می شود. تاثیر استروژن در این امر کم‌تر است، اما میل جنسی برخی از خانم ها زمان تخمک‌گذاری افزایش می یابد، یعنی زمانی که سطح استروژن بالاتر است.

شیمی عشق

بیشتر بخوانید: رابطه زناشویی سالم و هنر عشق ورزیدن

پاداش عشق

این که فردی برای ما جذاب است اما برای دیگران جذابیتی ندارد، مربوط به مسیری در مغز است که رفتار “پاداش” را کنترل ‌می‌کند. دوپامین، هورمون مترشحه از هیپوتالاموس، بازیگر اصلی مسیر پاداش مغزی است. هورمون های مسیر پاداش مغزی وقتی که کاری انجام می دهیم که حس خوبی به ما می دهد، فعال می شود. مثل گذراندن وقت با عزیزان یا رابطه جنسی.
مقادیر بالای دوپامین و نوراپی نفرین، وقتی جذب شخص خاصی می شویم ترشح می شود. این مواد شیمیایی ما را گیج، پرانرژی و سرخوش می کند. حتی منجر به کاهش اشتها و بی خوابی می شود.

به نظر می رسد که عاشقی باعث کاهش ترشح سروتونین می شود. سروتونین هورمونی مربوط به اشتها و روحیه است. جالب اینجاست که افرادی که از اختلال وسواس فکری-عملی رنج می برند نیز دارای سطح پایینی از سروتونین هستند .

جمع بندی

عاشق شدن فرایندی هورمونی است. هورمون های مترشحه در این واقعه مربوط به مسیر پاداش مغزی هستند. دوپامین و نوراپی نفرین بازیگران اصلی صحنه عاشقانه هستند. محققین بر این باورند که عشق رمانتیک 3 نوع دارد: هوس، جذابیت و دلبستگی.

از این که این مطلب را تا انتها مطالعه نموده‌اید، سپاسگزاریم. خواهشمندیم با نظرات و پیشنهادات سازنده‌ خود ما را در بهبود هر چه بهتر مطالب یاری نمایید.

نویسنده: الهه براتی پورفرد

+3

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید