متوکاربامول چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف متوکاربامول را بدانیم!

0
802
متوکاربامول
زمان مطالعه: 5 دقیقه

متوکاربامول برای درمان اسپاسم (گرفتگی ها) ودرد عضلات استفاده می شود. این دارو معمولاً همراه با استراحت، فیزیوتراپی و سایر روشهای درمانی استفاده می شود و با شل کردن عضلات به کاهش دردها کمک میکند.

نحوه استفاده از متوکاربامول

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. طبق دستور پزشک این دارو را با غذا یا بدون آن مصرف کنید. دوز تجویز شده  را افزایش ندهید و از این دارو فقط به اندازه همان زمانی که پزشک توصیه کرده استفاده کنید.

در صورت استفاده بیش از میزان تجویز شده نه تنها درد و گرفتگی عضلانی شما کاهش نمی یابد بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت. اگر داروی متوکاربامول را با همان روشی که پزشک برایتان تعیین کرده مصرف کردید و علایم و دردتان کاهش نیافت حتما پزشک خود را مطلع سازید.

داروی متوکاربامول درداروخانه های شهری  کشور به دو فرم قرص و آمپول وجود دارد.

بیشتر بخوانید: قرص ستیریزین و هرآنچه که باید در مورد آن بدانید

عوارض جانبی متوکاربامول

هر دارو به موازات اثر درمانی خود دارای عوارض جانبی نیز هست. عوارض جانبی معمولا برای همه افراد و به اشکال یکسان اتفاق نمی افتد اما آگاهی یافتن از این عوارض جز شروط اصلی مصرف هر دارو است.

از جمله عوارض جانبی معمول متوکاربامول میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

خواب آلودگی ، سرگیجه ، سبکی سر ، ناراحتی معده ، حالت تهوع / استفراغ یا تاری دید . در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض ، سریعاً  مصرف دارو را قطع کنید و پزشک یا داروساز خود را مطلع نمایید . البته عوارض جانبی جدی برای بسیاری از افرادی که این دارو را پزشک برایشان تجویز کرده و مصرف میکنند مشاهد نشده است اما اطلاع در مورد عوارض جانبی به مدیریت آن کمک بسیاری میکند .

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: غش کردن، ضربان قلب آهسته، زردی چشم / پوست، حالت تهوع / استفراغ مداوم، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی ، فراموشی) بلافاصله مصرف دارو را قطع کنید و  به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً مصرف دارو را قطع کرده و خود را به مراکز درمانی برسانید.

البته ممکن است تمام عوارض جانبی این دارو در این لیست آورده نشده باشد لذا در صورت مشاهده هر گونه عارضه و حساسیت مصرف را قطع و پزشک را مطلع سازید.

هشدار و احتیاط در مورد داروی متوکاربامول

 در صورت سابقه حساسیت به متوکاربامول قبل از آنکه پزشک برای شما متوکاربامول را تجویز کند حتما وی را مطلع سازید که در صورت امکان، داروی جایگزین برایتان تجویز کند. داروی متوکاربامول ممکن است حاوی مواد غیر فعال دیگری باشد که در پروسه ساخت دارو استفاده میشوند لذا در صورت داشتن هرگونه سابقه واکنش های آلرژیک قبل از مصرف حتما با پزشک  و یا داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصا در صورت داشتن بیماری های کبدی حتما سابقه بیماریتان را برای پزشک و یا داروساز شرح دهید .

این دارو ممکن است شما را گیج یا خواب آلوده کند یا بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد و دید شما را تار کند. بنابراین تا برطرف نشدن کامل خواب آلودگی و گیجی از انجام کارهایی که نیاز به تمرکز و هوشیاری دارند مانند رانندگی و استفاده از ماشین آلات جدا خودداری کنید. در طول دوره درمان با این دارو از نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر مانند ماری جوانا اکیدا خودداری نمایید.

قرص متوکاربامول

قبل از انجام کلیه اعمال جراحی( دندانپزشکی و غیر دندانپزشکی) لیست تمام داروها و مکمل های مصرفی (گیاهی و غیر گیاهی) را در اختیار پزشکتان قرار دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه گیجی ، سرگیجه یا خواب آلودگی حساسیت بیشتری نشان دهند. این عوارض جانبی می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد. لذا در صورت تجویز این دارو برای افراد مسن حتما از آن ها مراقبت کنید. داروی متوکاربامول را به دیگران توصیه نکنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. از استفاده از این دارو در زمان دیگر و شرایط مشابه بپرهیزید. متوکاربامول را فقط با اجازه پزشک مصرف کنید.

مصرف این دارو در افراد مبتلا به نارسایی های کبدی و کلیوی فقط با تجویز پزشک امکان پذیر است.

مصرف متوکاربامول در زمان بارداری و شیردهی

داروی متوکاربامول در دوران بارداری و شیردهی بدون تجویز و اجازه پزشک نباید مصرف شود زیرا ممکن است برای جنین و نوزاد شما خطر آفرین باشد.

پزشک فقط در مواردی که نیاز را بسنجد و صلاح بداند این دارو را در این دوران تجویز می‌کند.

تداخلات دارویی و غذایی

هر دارو ممکن است با داروها و غذاهای دیگر تداخل داشته باشد. تداخل دارویی و غذایی یعنی یک یا چند  دارو و یا یک یا چند نوع غذا می‌تواند تاثیر داروی دیگر در بدن را دستخوش تغییر کند. تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد

تداخلات فقط در مورد داروها و غذاها نیست بلکه در مورد شرایط  و بیماری ها نیز هست. مثلا اگر فرد بیماری خاصی داشته باشد ، این بیماری می‌تواند تاثیر داروی دیگر در بدن را دچار تغییر کند . به همین دلیل است که هنگام ویزیت پزشک و تحویل دارو از داروخانه باید با پزشک و داروساز در مورد داروهای دیگری که در منزل استفاده می‌کنید، نوع حساسیت ها و آلرژی هایی که دارید، و بیماری های زمینه ایی و ارثی تان حتماً صحبت کنید.

لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه، دارهای نسخه ای و محصولات گیاهی) نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

تداخلات دارویی و غذایی متوکاربامول

در صورت مصرف داروهای زیر قبل تجویز متوکاربامول موارد را با پزشک و داروساز در میان بگذارید:

در صورت استفاده از سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند، مانند:

  • تسکین دهنده های درد مخدری یا تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین ، هیدروکدون) ،
  • الکل ، ماری جوانا (شاهدانه)
  • داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم،دیازپام و …)
  • سایر داروهای شل کننده عضلات (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزپرین، باکلوفن و …)
  • آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین و …).

متوکاربامول نباید با داروهای زیر مصرف شود:

  • دولوکستین، پرگابالین، متوپرولول، استامینوفن

از مصرف همزمان دو یا  چند شل کننده عضلانی  با هم اکیدا خودداری نمایید.

متوکاربامول

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند داروهای ضد آلرژی یا داروهای برطرف کننده سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز و پزشک در مورد  نحوه استفاده  صحیح  از داروها را سوال کنید .

این دارو ممکن است در نتایج برخی آزمایشات از جمله آزمایش VMA یا 5-HIAAتداخل ایجاد کند ، احتمالاً باعث نتایج کاذب آزمایش می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه از استفاده  شما از این دارو مطلع هستند.

روش نگهداری داروی متوکاربامول

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. در حمام نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

داروی متوکاربامول یکی از داروهایی است که پزشک برای گرفتگی های عضلانی شما ممکن است تجویز کند، قبل مصرف این دارو در مورد شرایط پزشکی و دارویی خود و همچنین حساسیت های دارویی با پزشک و داروساز مشورت کنید .

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود لذا در هنگام مصرف این دارو از انجام کارهایی که به دقت و هوشیاری نیاز دارند مانند رانندگی اکیدا خودداری نمایید .

نویسنده: خانم دکتر شیوا دهقان

منبع: Methocarbamol

0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید