لیست شیر خشک های برتر و پر فروش امسال

0
1460
بهترین شیر خشک
زمان مطالعه: 3 دقیقه

شیر خشک مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟ انتخاب شیرخشک مناسب اهمیت زیادی در سلامت و وزن گیری نوزاد دارد. در این مقاله بهترین مارک های شیر خشک را به شما معرفی می‌کنیم.

شیر خشک

شیرخشک یک محصول لبنی است که با تبخیر شیر تازه پاستوریزه به دست می‌آید. برخی افراد از این محصول به عنوان جایگزین شیر مایع استفاده می کنند. طعم و ارزش غذایی شیر خشک با شیر تازه گاو متفاوت بوده و مهم‌ترین مزیتش سهولت تهیه آن است.

برای پاسخ به نیاز‌های هر کودک، ممکن است شیرخشک خاصی استفاده شود. به همین دلیل، انواع مختلفی از شیرخشک‌ها با ویژگی‌ها‌ و ترکیبات متفاوت ساخته شده و بهتر است سعی نکنید خودتان به‌ تنهایی برای انتخاب آن تصمیم بگیرید.

پزشک کودک شما می‌تواند متناسب با شرایط فرزندتان، شیرخشک مناسب را به شما معرفی کند. پس از تجویز پزشک، شما با آگاهی از ویژگی‌های شیرخشک منتخب می‌توانید آن را به‌ درستی خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: کولیک نوزادان چیست و چگونه درمان می‌شود؟

انواع شیرخشک بر اساس مواد تشکیل‌دهنده

انواع شیرخشک بر اساس مواد تشکیل‌دهنده شامل موارد زیر است:

 • شیرخشک بر پایۀ شیر گاو:مادۀ اصلی بیشتر شیرخشک‌هایی که امروزه موجود است شیر گاو است.
 • شیرخشک‌های هایپوآلرژنیک یا HA: در این شیرخشک‌ها پروتئین‌های موجود در شیر طوری پردازش و کوچک شده‌ است که هضم آن برای این کودکان آسان باشد. این شیرخشک‌ها که هایپوآلرژنیک نام می‌گیرد به سه دسته نیمه‌هیدرولیز، هیدرولیز و شیرخشک‌ بر پایۀ آمینواسید تقسیم می‌شوند.
 • شیرخشک بر پایۀ سویا:این نوع شیرخشک از پروتئین‌های سویا، روغن‌های گیاهی، نشاستۀ ذرت یا ساکارز ساخته شده و گاهی با آهن غنی شده است. شیرخشک بر پایۀ سویا گزینۀ مناسبی برای خانواده‌های گیاهخوار است. علاوه بر این برخی دلایلی که ممکن است شما شیرخشک بر پایۀ سویا را مصرف کنید موارد زیر است:
 • کمبود گذرای لاکتوز
 • گالاکتوزمی
 • کمبود مادرزادی لاکتوز
 • شیرخشک فاقد لاکتوز LF:مناسب نوزادانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز یا ناتوانی در هضم لاکتوز دارند.
 • شیرخشک مخصوص نوزادان زودرس یا کم‌وزن: معمولاً حاوی کالری و پروتئین بیشتری نسبت به شیرخشک‌های دیگر است.
 • شیرخشک متابولیک
 • شیرخشک‌های ویژه: مناسب برای نوازادان مبتلا به کولیک

برای مشاهده و خرید انواع غذای کمکی و شیر خشک، کلیک کنید.

بهترین شیر خشک‌های موجود در ایران

بهترین شیر خشک آن است که با توجه به وضعیت نوزاد شیرخشک مناسب با آن با نظر متخصص کودکان مصرف شود. اما بهترین، پر فروش ترین و محبوب ترین شیر خشک‌های ایرانی عبارتند از :

شیر خشک های آپتامیل

چهل سال است که که آپتامیل (Aptamil) روی شیر مادر تحقیقات فراوانی انجام داده و سعی کرده شیر خشک هایی تولید کند که ترکیباتی مشابه شیر مادر داشته باشند. به عنان مثال در شیر مادر نوعی الیگوساکارید موجود است که متخصصان طی فرآیند خاصی آن رو تولید کرده و در محصولات آپتامیل قرار داده‌اند. انواع شیر خشک آپتامیل در رده‌های سنی 0 تا 6 ماه،  6 تا 12 ماه، 12 ماه به بالا تولید شده است.

شیر خشک اپتامیل

مزایای مصرف شیر خشک آپتامیل

 • نزدیک بودن فرمول و ترکیبات آپتامیل به شیر مادر
 • وجود ترکیبات گالاکتو الیگوساکارید(GOS) و فروکتو الیگوساکارید(FOS)  در فرمول شیر خشک
 • امگا3 شیر خشک اپتامیل از روغن ماهی موجود در ترکیباتش گرفته شده است و DHA بدن کودک را تامین می‌کند که برای سیستم عصبی و بینایی کودک لازم و ضروری است.
 • با آپتامیل کودک شما غذایی بهداشتی و مغذی در اختیار دارد که در مدت زمان کمی آماده خواهد شد.

برای مشاهده و خرید انواع شیر خشک آپتامیل، کلیک کنید.

شیر خشک نان و نان اپتی پرو

هر دو شیر خشک های نان ساده و نان اپتی پرو حاوی امگا 3 و 6 هستند.قبل از پرداختن به تفاوت ترکیبات شیر خشک نان نستله و شیر خشک نان اپتی پرو نستله لازم است با ترکیبات اسیدهای چرب ضروری امگا3 و امگا6 بپردازیم و ببینیم چرا باید به فرزند خود شیر خشکی بدهیم که حاوی امگا 3 و 6 است.

اسیدهای چرب ضروری گروهی از اسیدهای چرب هستند که بدن انسان قادر به تولید آن‌ها نیست. لذا ضروری است که آن‌ها را از غذا تأمین کند. این گروه شامل اسیدهای چرب امگا 3 (اسید لینولنیک)، امگا 6 (اسید لینولئیک) و تا حدی امگا 9 (اسید اولئیک) می‌باشد.

شیر خشک نان

پس اگر در ترکیبات یک شیر خشک کلمه امگا 3 و امگا 6 ذکر نشده بود کافیست حاوی اسید دکوراهگزانوئیک (DHA) و آلفا لینولنیک اسید (ALA) و 6 اسید لینولئیک(LA) باشد و این سه ترکیب همان اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و6 است.

همانطور که در ترکیبات شیر نان اپتی پرو کلمه امگا 3 و اگا 6 درج شده و در ترکیبات نان معمولی نام سه اسید چرب ذکر شده آورده شده و مادران تصور میکنند شیر خشک نان قدیمی حاوی امگا 3 و 6 نیست و این تصوری اشتباه است.

شیر خشک نان و شیر خشک نان اپتی پرو در وجود اسیدهای چرب ضروری تفاوت ندارند و هر دو حاوی این اسیدهای چرب ضروری اند.

سخن آخر

برای پاسخ به نیاز‌های هر کودک، ممکن است شیرخشک خاصی استفاده شود. به همین دلیل، انواع مختلفی از شیرخشک‌ ها با ویژگی‌ها‌ و ترکیبات متفاوت ساخته شده و بهتر است سعی نکنید خودتان به‌ تنهایی برای انتخاب شیرخشک تصمیم بگیرید.

پزشک کودک شما می‌تواند متناسب با شرایط فرزندتان، شیرخشک مناسب را به شما معرفی کند. پس از تجویز پزشک، شما با آگاهی از ویژگی‌های شیرخشک منتخب می‌توانید آن را به‌ درستی خریداری کنید.

سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. سوالات خود را از ما بپرسید.

+5

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید