آیا مولتی ویتامین‌ها باعث چاقی می‌شوند؟

0
1654
مولتی ویتامین و چاقی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

مولتی ویتامین ها به پر کردن شکاف تغذیه ای کمک کرده و موثرترین راه برای حفظ سلامت و نشاط عمومی، تقویت انرژی و بهبود خلق و خو هستند. مصرف طولانی مدت و مداوم مکمل روزانه و مولتی ویتامین ها به جلوگیری از بیماری های مزمن کمک می کند. اما در باور عموم این محصولات موجب چاقی می‌شوند. آیا این ادعا درست است؟ برای پاسخ این مقاله را بخوانید.

مولتی ویتامین چیست؟

مولتی ویتامین مکملی حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است. این مواد اغلب با ترکیباتی مانند لوتئین یا جینسینگ پوشیده می شوند. دوزهای پایین این مکمل ها معمولاً بی تاثیر است.

این مکمل ها انتخابی اقتصادی برای تامین نیازهای ضروری بدن هستند؛ زیرا مصرف روزانه یک عدد از این قرص‌ها، نیاز به مواد معدنی ضروری و ویتامین را برطرف می‌سازد.

دکتر بروس ایمز در مقاله‌ای نتیجه گیری می کند “علاوه بر تناسب اندام، راز سلامت بدن در دوره پیری مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی است.”

ویتامین

بیشتر بخوانید: بهترین مولتی ویتامین‌ برای خانم‌ها را می شناسید؟

مولتی ویتامین و چاقی

ویتامین‌ها به دو گروه محلول در آب و چربی تقسیم می‌شوند.

  • ویتامین های محلول در آب: B و C
  • ویتامین های محلول در چربی: A، D، E، K

ویتامین‌های محلول در آب از طریق کلیه از بدن دفع می‌شوند. ویتامین‌های محلول در چربی می‌توانند به مدت طولانی در کبد و سایر بافت‌های بدن ذخیره می‌شوند. به عنوان مثال مصرف بیش از اندازه ویتامین C می‌تواند بر کبد بسیار مضر باشد.

افزایش وزن

ویتامین‌ها فاقد کالری هستند اما به عنوان کاتالیزور در بسیاری از واکنش‌های شیمیایی بدن تاثیر می‌گذارند. در نتیجه مصرف این مواد مغذی در متابولیسم موثر است. میزان مصرف روزانه هر ویتامین متفاوت بوده و باید توسط پزشک تجویز شود.

در حقیقت ویتامین‌ها به صورت مستقیم موجب افزایش وزن نمی‌شوند. اما به صورت غیر مستقیم چطور؟

کاملا ثابت شده است که کمبود بسیاری از ویتامین‌ها ویتامین منجر به کاهش اشتها می‌شود. در این صورت، مصرف مکمل برای بازگشت متابولیسم به حالت عادی ضروری هستند.

با افزایش متابولیسم، اشتها نیز افزایش می‌یابد. با افزایش اشتها افزایش وزن نیز محتمل است.

بیشتر بخوانیم: بهترین مولتی ویتامین خارجی را می شناسید؟

کدام ویتامین‌ها چاق کننده اند؟

ویتامین‌ها نه تنها موجب چاقی نمی‌شود بلکه در افرادی که دچار افزایش وزن هستند؛ کاهش وزن را به دنبال خواهد داشت. بسیاری از افراد به دلیل این تصور غلط که مولتی ویتامین باعث افزایش می‌شود، مصرف آن را قطع می‌کنند. اما از این حقیقت غافلند که نه تنها با این کار از افزایش وزن خود جلوگیری نمی‌کنند بلکه بدن خود را از دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز محروم می‌کنند که عواقب بسیاری به دنبال خواهد داشت.

آیا قرص جوشان مولتی ویتامین چاق کننده است؟

حتما شنیده‌اید که مصرف مولتی ویتامین‌ها موجب افزایش اشتهای بسیاری از افراد می‌شود. مولتی ویتامین محصولی است که در قالب قرص، کپسول، شربت، قرص جوشان و … تولید شده و انواع مختلفی از مواد مغذی را شامل می‌شود. این مواد مغذی می‌توانند در برگیرنده ویتامین‌ها، مواد معدنی، ترکیبات گیاهی و اسیدهای آمینه باشند. هیچ مطالعه‌ای تاکنون به طور حتم اثبات نکرده است که مولتی ویتامین می‌تواند موجب چاقی شود اما بسیاری از افراد که در بدن خود با کمبود مواد مغذی مواجه هستند، اذعان می‌دارند که پس از خوردن مولتی ویتامین اشتهای بهتری برای غذا خوردن دارند.

شما نیز اگر مشکل بی‌اشتهایی دارید، می‌توانید قرص جوشان مولتی ویتامین را امتحان کنید. دقت داشته باشید که قرص‌های جوشان نسبت به قرص‌های معمولی هضم و جذب بهتری در بدن دارند بنابراین اگر به دنبال نتیجه‌گیری سریع‌تر هستید، بهتر است از مولتی ویتامین به شکل قرص جوشان استفاده نمایید تا با بهبود اشتها به چاقی شما نیز کمک شود.

راهکارهای کاهش وزن

۱- برای کاهش وزن سریع آب بنوشید.

۲- برای کاهش وزن سریع یک دفترچه غذایی داشته باشید.

۳- برای کاهش وزن سریع وعده‌های غذایی را تغییر دهید.
۴- برای کاهش وزن سریع ورزش اینتروال با شدت بالا را امتحان کنید.

۵- برای کاهش وزن سریع قبل از حضور در مهمانی، چیزی بخورید.

۶- برای کاهش وزن سریع ورزش قدرتی انجام دهید.

۷- برای کاهش وزن سریع پروتئین را به رژیم خود اضافه کنید.

۸- برای کاهش وزن سریع میان وعده سالم انتخاب کنید.

۹- برای کاهش وزن سریع لوبیا بخورید.

۱۰- برای کاهش وزن سریع برنامه ریزی کنید.

کاهش وزن

برای مشاهده و خرید انواع قرص لاغری و کاهش وزن، کلیک کنید.
جمع بندی

مصرف طولانی مدت و مداوم مکمل روزانه و مولتی ویتامین ها به جلوگیری از بیماری های مزمن کمک می کند.

این مکمل ها انتخابی اقتصادی برای تامین نیازهای ضروری بدن هستند؛ زیرا مصرف روزانه یک عدد از این قرص‌ها، نیاز به مواد معدنی ضروری و ویتامین را برطرف می‌سازد.

انسان حداقل به 30 ویتامین و ماده معدنی به علاوه تعداد انگشت شماری از مواد مغذی _که توسط بدن تولید نمی شود اما باید از منابع خارجی تأمین شوند_ احتیاج دارد.

بسیاری از افراد به دلیل این تصور غلط که مولتی ویتامین باعث افزایش می‌شود، مصرف آن را قطع می‌کنند. اما از این حقیقت غافلند که نه تنها با این کار از افزایش وزن خود جلوگیری نمی‌کنند بلکه بدن خود را از دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز محروم می‌کنند که عواقب بسیاری به دنبال خواهد داشت.

نویسنده: الهه براتی پورفرد

از این که این مطلب را تا انتها مطالعه نموده‌اید، سپاسگزاریم. خواهشمندیم با نظرات و پیشنهادات سازنده‌ خود ما را در بهبود هر چه بهتر مطالب یاری نمایید.

+3

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید