امپرازول ، از نحوه مصرف تا عوارض جانبی

0
758
امپرازول
زمان مطالعه: 6 دقیقه

 امپرازول متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) شناخته می شوند.این دسته دارویی با کاهش تولید اسید معده به درمان برخی مشکلات معده و مری (مانند ریفلاکس اسید، زخم) می پردازد و علائمی مانند سوزش معده، مشکل در بلع و سرفه مداوم ناشی از بالا بون اسید معده  را برطرف می‌کند. این دارو به بهبود آسیب اسید معده و مری کمک می کند، از ایجاد زخم  و سرطان مری جلوگیری می کند.

کپسول امپرازول

امپرازول در بازار دارویی کشور به شکل زیر وجود دارد :

 • کپسول 20 میلی گرم

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یک بار در روز قبل از غذا (صبحانه ) مصرف کنید.  میزان دوز مصرفی و طول دوره درمان بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. دوز تجویز شده  را افزایش ندهید و از این دارو فقط به اندازه همان زمانی که پزشک توصیه کرده استفاده کنید. در کودکان، دوز نیز براساس وزن است و فقط پزشک آن را تعیین می‌کند. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

کپسول امپرازول

نحوه مصرف کپسول امپرازول

کپسول های امپرازول به دلیل شکل دارویی و نحوه آزاد سازی در بدن، نباید خرد  و یا جویده شوند، چون این دارو باید در طول مدت زمان در بدن آزاد شود و باز شدن آن خطر عوارض جانبی را ممکن است افزایش دهد.

نکته مهم در مورد کپسول امپرازول این است که نمی‌تواند اسید موجود در معده را خنثی کند؛ بنابراین برای درمان سریع سوزش معده کاربرد ندارد.

نکته مهم دیگر این است که  این دارو را بیش از 14 روز مصرف نکنید ، مگر اینکه توسط پزشک شما تجویز شده باشد.

در صورت طولانی شدن یا بدتر شدن وضعیت پزشک خود را مطلع سازید  . خطر عوارض جانبی با گذشت زمان افزایش می یابد. از پزشک خود بپرسید چه مدت باید این دارو را مصرف کنید. اگر فکر می کنید ممکن است مشکل جدی پزشکی داشته باشید، بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

برای مشاهده و خرید انواع محصولات آنتی رفلاکس و زخم معده گیاهی، کلیک کنید.

عوارض جانبی کپسول امپرازول

هر دارو به موازات اثر درمانی خود دارای عوارض جانبی نیز هست. عوارض جانبی معمولا برای همه افراد و به اشکال یکسان اتفاق نمی افتد اما آگاهی یافتن از این عوارض جز شروط اصلی مصرف هر دارو است.

از جمله عوارض جانبی معمول امپرازول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

سردرد یا درد شکم ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض مصرف دارو را قطع ، سریعاً به پزشک یا داروساز مراجعه نمایید .

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی ، بلافاصله  مصرف دارو را قطع کنید و به پزشک خود اطلاع دهید ، از جمله عوارض جانبی جدی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

علائم پایین بودن  سطح منیزیوم خون  (مانند ضربان قلب غیر معمول و سریع / آهسته / نامنظم، اسپاسم عضلانی مداوم، تشنج)

علائم لوپوس (مانند بثورات روی بینی و گونه ، درد مفصل جدید یا بدتر شدن درد مفاصل)

بندرت، مهار کننده های پمپ پروتون (مانند امپرازول) باعث کمبود ویتامین B-12 شده اند. اگر امپرازول  هر روز به مدت طولانی (3 سال یا بیشتر) مصرف شود ، خطر کمبود این ویتامین افزایش می یابد. در صورت بروز علائم کمبود ویتامین B-12 (مانند ضعف غیرمعمول ، زخم زبان یا بی حسی / گزگز دست / پاها)، فوراً  مصرف امپرازول را قطع کنید و به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) مصرف امپرازول قطع شود و به مراکز درمانی مراجعه شود.

البته ممکن است تمام عوارض جانبی این دارو در این لیست آورده نشده باشد لذا در صورت مشاهده هر گونه عارضه و حساسیت مصرف را قطع و پزشک را مطلع سازید.

موارد هشدار و احتیاط در مورد کپسول امپرازول

 در صورت سابقه حساسیت به امپرازول ( و یا داروهای مشابه آن مانند اس امپرازول، پنتوپرازول و یا لنسوپرازول و … ) قبل از آنکه پزشک برای شما امپرازول را تجویز کند حتما وی را مطلع سازید که در صورت امکان، داروی جایگزین برایتان تجویز کند. داروی امپرازول ممکن است حاوی مواد غیر فعال دیگری باشد که در پروسه ساخت دارو استفاده می‌شوند لذا در صورت داشتن هرگونه سابقه واکنش های آلرژیک قبل از مصرف حتما با پزشک  و یا داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصا در صورت داشتن بیماری های کبدی و لوپوس حتما سابقه بیماریتان را برای پزشک و یا داروساز شرح دهید .

برخی از علائم ممکن است در واقع نشانه هایی از یک بیماری جدی تر باشند.

در صورت داشتن علایم زیر سریعا مصرف را قطع کنید و خود را به مراکز درمانی برسانید :

 • دل درد همراه با سبکی سر/ تعریق/ سرگیجه، قفسه سینه/ فک/ درد بازو/ شانه (بویژه با تنگی نفس، تعریق غیرمعمول)
 • کاهش وزن غیرقابل توجیه
 • مشکل / درد در بلعیدن غذا
 • استفراغ خونی، استفراغی که شبیه دانه های قهوه است
 • مدفوع خونی / سیاه
 • سوزش معده بیش از 3 ماه ، درد مکرر قفسه سینه ، خس خس سینه مکرر (به خصوص با سوزش معده) ، حالت تهوع/ استفراغ، درد معده

قبل از انجام کلیه اعمال جراحی( دندانپزشکی و غیر دندانپزشکی) لیست تمام داروها و مکمل های مصرفی (گیاهی و غیر گیاهی) را در اختیار پزشکتان قرار دهید.

امپرازول

مهار کننده های پمپ پروتون (مانند امپرازول) ممکن است خطر شکستگی استخوان را افزایش دهند، به خصوص با استفاده طولانی تر، دوزهای بالاتر و در افراد  مسن این عارضه شایع تر است.

در این شرایط  با پزشک یا داروساز خود در مورد راه های جلوگیری از شکستگی استخوان ، مانند مجوز  استفاده از مکمل های کلسیم (مانند سیترات کلسیم) و ویتامین D صحبت کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه از دست دادن استخوان و شکستگی  و عفونت ها  حساس تر باشند.

کودکان نیز  ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه عوارضی مانند  تب ، سرفه و عفونت های بینی / گلو / مجاری هوایی حساس باشند.

مصرف امپرازول در زمان بارداری و شیردهی

برخی منابع دارویی مصرف امپرازول را در بارداری و شیردهی ممنوع اعلام کرده اند.

امپرازول در دوران بارداری و شیردهی بدون تجویز و اجازه پزشک نباید مصرف شود زیرا ممکن است برای جنین و نوزاد شما خطر آفرین باشد. پزشک فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز استو نیاز را بسنجد و صلاح بداند این دارو را در این دوران تجویز می‌کند.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. اثرات آن بر نوزاد شیرخوار ناشناخته است. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: متوکاربامول چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف متوکاربامول را بدانیم!

تداخل دارویی و غذایی امپرازول

هر دارو ممکن است با داروها و غذاهای دیگر تداخل داشته باشد. تداخل دارویی و غذایی یعنی یک یا چند  دارو و یا یک یا چند نوع غذا می‌تواند تاثیر داروی دیگر در بدن را دستخوش تغییر کند. تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد

تداخلات فقط در مورد داروها و غذاها نیست بلکه در مورد شرایط  و بیماری ها نیز هست. مثلا اگر فرد بیماری خاصی داشته باشد ، این بیماری می‌تواند تاثیر داروی دیگر در بدن را دچار تغییر کند . به همین دلیل است که هنگام ویزیت پزشک و تحویل دارو از داروخانه باید با پزشک و داروساز در مورد داروهای دیگری که در منزل استفاده می‌کنید، نوع حساسیت ها و آلرژی هایی که دارید، و بیماری های زمینه ایی و ارثی تان حتماً صحبت کنید.

لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه، دارهای نسخه ای و محصولات گیاهی) نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

تداخلات دارویی و غذایی امپرازول:

 • سیلوستازول
 • کلوپیدوگرل
 • متوترکسات (به ویژه درمان با دوز بالا)
 • ریفامپین
 • گیاه خار مریم

برخی از داروها به اسید معده نیاز دارند تا بدن بتواند آنها را به درستی جذب کند. امپرازول اسید معده را کاهش می دهد ، در نتیجه مصرف امپرازول عملکرد این داروها را تغییر می دهد. در

 برخی از محصولات تحت تأثیر شامل

 آتازاناویر ، ارلوتینیب ، نلفیناویر ، پازوپانیب ، ریلپیویرین ، داروهای ضد قارچ آزولی ( مانند ایتراکونازول ، کتوکونازول ، پوساکونازول)

امپرازول بسیار شبیه به esomeprazole است. هنگام استفاده از امپرازول از esomeprazole استفاده نکنید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایشات آزمایشگاهی تداخل داشته باشد ، اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشک از استفاده شما  از این دارو مطلع هستند.

در صورت مصرف اتفاقی بیش از حد و بروز علایمی مانند مشکل شدید در تنفس،تهوع،استفراغ و بی ثباتی،گیجی، تعریق غیر عادی و زیاد ،دید تار و ضربان قلب بسیار شدید سریعا خود را به مراکز درمانی برسانید.

امپرازول توسط پزشک و با توجه به شرایط کنونی شما تجویز شده ، از مصرف خود سرانه آن در شرایط مشابه و یا توصیه به افراد دیگراکیدا خودداری نمایید.

امپرازول

اگر طبق تجویز  پزشک قرار است به مدت طولانی از این دارو استفاده کنید  ، ممکن است نیاز باشد  آزمایشاتی  مانند آزمایش خون منیزیم ، سطح ویتامین B-12) به صورت دوره ای انجام شود تا وضعیت شما کنترل شود ، پس در این صورت انجام آزمایشات دوره ای را جدی بگیرید.

شرایط نگهداری امپرازول:

داروی امپرازول را در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان قرار دهید.

نویسنده: خانم دکتر شیوا دهقان

منبع: omeprazole

0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید