کیست تخمدان و بارداری

0
704
کیست تخمدان و بارداری
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آیا می‌دانید با وجود نارسایی‌های تخمدان امکان بارداری وجود دارد؟ بسیاری از بانوان می‌پندارند اگر دچار اختلال های مربوط به تخمدان و رحم باشند دیگر قادر نخواهند بود که صاحب فرزند شوند. در حالی که با پیشرفت علم پزشکی، احتمال بارداری با وجود این مشکلات کاملا وجود دارد. در این پست کیست و انواع تنبلی تخمدان را خواهید شناخت و علائم، علل، راه‌های درمانی آنها و تاثیرشان بر فرایند بارداری بررسی می‌شوند. بنابراین می‌توانید آگاهی لازم را برای تشخیص نشانه‌های اولیه به‌دست آورده و در صورت نیاز به پزشک مراجعه نمایید.

سندورم تخمدان پلی کیستیک

اگر فرد کیست هایی در اندازه مروارید اما به تعداد زیاد داشته باشد، ممکن است مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک و در نتیجه ناباروری شده باشد. تخمدان ها دارای تخمک هایی هستند که از زمان جنینی در آن وجود داشته اند. این تخمک ها هر ماه در مرحله تخمک گذاری قاعدگی آزاد می شوند. این تخمک ها درون کیسه هایی به نام فولیکول قرار دارند. با بلوغ تخمک، کیسه ی فولیکولی پر از آب می شود. به طور طبیعی، فولیکول ها برای آزاد سازی تخمک های بالغ پاره می شوند و آنها را برای لقاح به رحم می فرستند.

کیست فولیکولار

بدن خانم هایی که مبتلا به سندورم تخمدان پلی کیستیک است، هورمون های لازم برای رشد کافی تخمک ها را نمی سازند. فولیکول ها رشد کرده و مایعات تولید می کنند اما تخمک ها از درون آنها آزاد نمی شوند. از این رو تخمک گذاری رخ نداده و فولیکول ها تبدیل به کیست می شوند.

در این صورت ممکن است بدن در تولید هورمون پروژسترون دچار اختلال شده و در نتیجه قاعدگی فرد نامنظم شود.

انواع کیست های تخمدان که بر بارداری تاثیر نمی گذارند

برخی دیگر از کیست های تخمدان بی خطر بوده و بر باروری فرد تاثیری ندارند. این کیست ها عبارتند از:

  • کیست های عملکردی (فانکشنال)

کیست های عملکردی که شامل کیست های فولیکولی یا جسم زرد هستند شایع ترین نوع کیست های تخمدان می باشند. این کیست ها طی یک چرخه طبیعی تخمک گذاری تشکیل می شوند در بارداری اختلالی ایجاد نمی کنند. در واقع کیست های عملکردی نشان می دهند که عوامل ضروری برای باروری فرد درست پیش رفته و با اختلالی روبه رو نیستند.

  • کیستادنوماس

کیستادنوماس تومورهایی در تخمدان هستند که از سطح تخمدان به وجود می آیند. با اینکه این کیست ها نیازمند درمان هستند اما بر بارداری اثر نمی گذارند.

  •  کیست های درموئید

این کیست های جامد شامل بافت هایی شبیه به پوست، مو یا حتی دندان هستند. کیست های درموئید ارتباطی با بارداری و باروری فرد ندارند.

در صورتی که مبتلا به کیست تخمدان بوده و نگران باردار شدنتان هستید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. پزشک می تواند گزینه های درمان کیست تخمدان را به بیمار پیشنهاد کند که موجب افزایش احتمال بارداری وی می شود.

برای مشاهده و خرید انواع مکمل بهبود باروری بانوان، اینجا کلیک کنید.

 کیست های بارداری چه ویژگی هایی دارند؟

اکثر خانم های باردار دارای کیست زرد هستند که در بیشتر موارد کمتر از ۵ سانت است. در برخی موارد اندازه این کیست ها به بیشتر از ۵ سانت می رسد که این نوع کیست ها، بیش از سه ماه عمر می کنند. کیست های تخمدان را در دوران بارداری براساس سایز، نوع و سن  کیست به صورت زیر دسته بندی می کنند.

  • سایز کیست

پایین تر از ۵ سانت، مابین ۵ تا ۱۰ سانت، بالاتر از ۱۰ سانت

  • نوع کیست

ساده: کیست های ساده، مانند بادکنکی پر آب هستند.

پیچیده: کیست های پیچیده، مانند بادکنکی پر آب  می باشند که بادکنکی دیگر درونشان قرار دارد. وهمچنین این نوع کیست ها با یک حد فاصل مشخص به یکدیگر چسبیده هستند.

پیچیده با محتویات جامد: این کیست تخمدان مانند کیست پیچیده می باشد. اما این نوع کیست با حد فاصلی پهن تر، چندین بادکنک درون هم و همچنین دارای برآمدگی هایی در دیواره می باشد.

کیست تخمدان

  • سن کیست

سه ماهه اول بارداری (کمتر از ۱۳ هفته) می باشد. سه ماهه دوم پیش از کامل شدن جنین (بین ۱۳ تا ۲۲ هفته)، سه ماهه دوم پس از کامل شدن جنین (بین ۲۲ تا ۲۶ هفته). سه ماهه سوم (پس از ۲۶ هفته) بر این اساس سن کیست در بارداری مشخص می شود.

ببشتر بخوانیم: کیست آدنکس تخمدان چیست؟ بررسی علل به وجود آمدن

چه موقع کیست های بارداری خطرناک می شوند؟

کیست های تخمدان در اوایل بارداری بسیار شایع هستند و معمولا مانند اکثر کیست های تخمدان بی خطرند.

با این حال رشد مداوم کیست ها می تواند خطرات زیادی را مانند پیچ خوردن، مشکلات زایمان و پاره شدن کیست تخمدان در بارداری به همراه داشته باشد. این یکی از هزاران دلیلی است که زنان باید در طول عمر خود خصوصا در دوران حاملگی تحت مراقبت متخصص زنان و زایمان باشند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره کیست تخمدان

در صورتی که مادر دچار سندروم تخمدان پلی کیستیک باشد، خطر ابتلا به دیابت بارداری، فشار خون بارداری، سقط جنین یا زایمان زودرس در وی افزایش می یابد.

سخن آخر

با متخصص زنان و زایمان درباره ی گزینه های درمانی و خطرات کیست در بارداری مشورت کنید. وی به شما بهترین گزینه درمانی را برای داشتن بارداری سالم و ایمن پیشنهاد خواهد کرد.

ممنونیم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. سوالات خود را از ما بپرسید.

+1

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید