راهنمای جامع استفاده از کیت تخمک گذاری

0
985
کیت تخمک گذاری
زمان مطالعه: 6 دقیقه

در زمان تخمک گذاری زنان، تخمدان تخمک را به سمت رحم هدایت می کند. این تخمک اگر تا 24 ساعت باور شد که هیچ، وگرنه در طی دوران پریودی از بدن خارج می شود. دانستن زمان تخمک گذاری به باردار شدن شما یا جلوگیری از بارداری و همچنین تعیین جنسیت بچه کمک زیادی می کند. در این بخش درباره نحوه استفاده از کیت تخمک گذاری برای تعیین زمان تخمک گذاری و در نتیجه جنسیت بچه اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. کیت تخمک گذاری وسیله ای شبیه بیبی چک است. فاصله رابطه با روز تخمک گذاری، جنسیت فرزند شما را به احتمال زیاد تعیین می کند.

کیت تخمک گذاری چیست؟

کیت تخمک گذاری برای تعیین زمان تقریبی تخمک گذاری استفاده می شود. اگر جواب کیت بعد از استفاده مثبت شود یعنی تخمک گذاری در 12 تا 36 ساعت آینده انجام می شود. در این زمان اگر نزدیکی محافظت نشده داشته باشید احتمال بارداری بسیار زیاد است. البته این تنها راه تعیین تخمک گذاری نیست بلکه در این دوره بدن تغییراتی می کند که توجه به این حالت ها نشان می دهد شما نزدیک به روز تخمک گذاری هستید. البته این نشانه ها نمی تواند نشان گر روز دقیق تخمک گذاری باشد. راه آسان تر دیگر استفاده از ماشین حساب تخمک گذاری یک زن است. با وارد کردن تاریخ آخرین پریود و طول دوره قاعدگی، تخمک گذاری شما محاسبه می شود.

بیشتر بخوانید: تخمک گذاری چیست؟

 چگونه کار می‌کند؟

کیت پیش بینی تخمک گذاری با تشخیص سطح هورمون LH در ادرار کار می‌کند. LH مخخف هورمون لووتینیزه است. با نزدیک شدن زمان تخمک گذاری، سطح LH افزایش می‌یابد تا موجب بلوغ تخمک شود. این افزایش ناگهانی LH به نام LH surge شناخته می‌شود. حدود ۳۶ ساعت پس از LH surge، تخمک گذاری رخ می‌دهد.

برای افزایش شانس بارداری، شما باید دو روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید.

از آنجایی که کیت‌های تخمک گذاری LH surge را که ۱۲ تا ۳۶ ساعت قبل رخ داده، تشخیص می‌دهند، می‌توانید با اطمینان خاطر و در زمان مناسب رابطه جنسی داشته باشید.

مانیتور باروری Clearblue Easy با تشخیص LH surge و استروژن به شما در تعیین پنجره باروری کمک می‌کند. از آنجا که استروژن قبل از افزایش LH شروع به افزایش می‌کند، مانیتور باروری Clearblue دقت بیشتری در تعیین پنجره باروری دارد. این تست از یک هفته قبل از تخمک گذاری شما را آگاه می‌کند که چه زمانی رابطه جنسی داشته باشید.

نحوه استفاده از کیت تخمک گذاری چگونه است؟

پیش از شروع تست، دستورالعمل موجود در بروشور یا بسته بندی کیت پیش بینی تخمک گذاری را با دقت بخوانید، زیرا ممکن است با دیگر تست‌هایی که پیش از این استفاده کرده‌اید تفاوت‌های جزیی داشته باشد.

تشخیص تخمک گذاری

به طور کلی، کیت پیش بینی تخمک گذاری همراه با مجموعه‌ای از نوار‌های تست است. بعضی از کیت‌ها دارای پنج نوار تست هستند و برخی دیگر ۱۰ نوار دارند.

اگر سیکل هایتان نامنظم هستند، بایستی با توجه به تاریخ آخرین پریود، بازه احتمالی تخمک گذاری را تعیین کنید. در این شرایط داشتن کیت تخمک گذاری با چندین نوار تست کمک می‌کند.

محاسبه زمان انجام تست

برای محاسبه زمان تخمک گذاری از نمودار زیر استفاده کنید. ابتدا طول سیکل قاعدگی خود را محاسبه کنید. طول سیکل قاعدگی شما تعداد روزها، از اولین روز پریود تا شروع پریود بعدی است.

مزایا

استفاده نسبتا آسان. برخلاف روش اندازه گیری درجه حرارت پایه بدن (BBT)، نیازی نیست که یک دماسنج در کنار رختخوابتان داشته باشید و به خاطر داشته باشید تا دقیقا پس از بیدار شدن دمای بدنتان را ثبت کنید. در این روش نیازی به استفاده از ادرار صبحگاهی نیست! بر خلاف نمودار دمای پایه بدن، که گذشتن زمان تخمک گذاری را اعلام می‌کند، کیت پیش بینی تخمک گذاری به شما اعلام می‌کند که تخمک گذاری نزدیک است. نمودار دمای پایه بدن نمی‌تواند به شما بگوید که چه هنگامی رابطه جنسی داشته باشید. نیازی نیست که از کیت تخمک گذاری دقیقا پس از برخاستن از خواب استفاده کنید. برای دریافت بهترین جواب بهتر است در یک بازه شش ساعته هر روز تست را انجام دهید.

معایب

استفاده از تست برای چندین ماه پیاپی، هزینه بالایی دارد. به ویژه اگر سیکل‌های نامنظمی داشته باشید، نیاز به بیش از پنج نوار تست در هر ماه دارید. برخی افراد در خواندن نتیجه آزمایش مثبت کیت تخمک گذاری مشکل دارند. اگر سطح LH در ادرار به حد کافی بالا نباشد، تشخیص میزان تیرگی خط تست کار دشواری است.

استفاده از کیت پیش بینی تخمک گذاری برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ممکن است راه گشا نباشد، زیرا این افراد در یک دوره چندین جهش LH یا LH بالا را تجربه می‌کنند. از آنجا که کیت تخمک گذاری حضور LH در ادرار را تشخیص می‌دهد، ممکن است چند روز پیاپی نتیجه مثبت را گزارش کند، حال آنکه این نتایج مثبت کاذب هستند و نشان دهنده تخمک گذاری نیستند.

کیت پیش بینی تخمک گذاری تنها نشان می‌دهد که بدن شما در حال تلاش برای تخمک گذاری است، اما نمی‌توانند تأیید کنند که تخمک گذاری اتفاق افتاده است. ممکن است سطح LH افزایش یابد و تخمک آزاد نشود…. در حالی که کیت پیش بینی تخمک گذاری نمی‌تواند وقوع تخمک گذاری را تایید کند، نمودار دمای پایه بدن آزاد شدن تخمک را اعلام می کند.

اگر کیت پیش بینی تخمک گذاری در کنار دیگر روش‌های تشخیص تخمک گذاری، مانند نمودار BBT استفاده شود، اطلاعات موثق تری در اختیار شما قرار می‌دهد.

کیت تخمک گذاری و تعیین جنسیت

جنسیت نوزاد توسط اسپرم مرد تعیین می شود. اسپرم مردانه (کروموزوم های Y) کوچک تر و سریع تر از اسپرم های زنانه (کروموزوم های X) است. این اسپرم ها سریع تر از اسپرم زنانه به تخمک می رسند اما اسپرم های مردانه ضعیف تر هستند.

تست تخمک گذاری با تشخیص افزایش هورمون LH در ادرار زمان تخمک گذاری را پیش بینی می کند. برای تعیین جنسیت فرزند شما باید با استفاده از کیت تخمک گذاری زمان تخمک گذاری تان را تعیین کنید. برای تشخیص دقیق زمان تخمک گذاری، روزانه دوبار تست تخمک گذاری را با کیت تخمک گذاری با کمک ادرار انجام دهید.

هروقت جواب تست کیت مثبت شد یا به عبارتی دو خط قرمز را نشان داد، یعنی زمان تخمک گذاری نزدیک است و تا ۲۴ الی ۳۶ ساعت دیگر اتفاق می افتد. باید این آزمایش در زمان مناسب از ماه و روز انجام گیرد. نمونه ادرار بهتر است در زمانی بین 10 صبح تا 8 شب جمع آوری شود. ادرار اول صبح به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

کیت تخمک گذاری برای پسردار شدن

اگر شما دوست دارید بچه تان پسر شود باید بدانید که هر چقدر زمان نزدیکی شما به زمان تخمک گذاری نزدیک تر باشد، احتمال پسردار شدن بیشتر می شود.

بهتر است 12 ساعت بعد از قرمز شدن دو خط نزدیکی داشته باشید. نزدیکی در همان روز تخمک گذاری (نه قرمز شدن) احتمال پسردار شدن را بالا می برد.

پسر دار شدن

اسپرم مرد Y سریع تر از اسپرم زن x است، در عین حال کوچکتر از اسپرم زن است و زمان کمتری زنده می ماند. برای همین در زمان تخمک گذاری قبل از اینکه اسپرم قوی x وارد تخمک شود، اسپرم y میتواند خود را به تخمک برساند.

به عبارت دیگر در حوالی زمان تخمک گذاری چون ترشحات قلیایی بیشتری وجود دارد، اسپرم مولد پسر یا حاوی کروموزوم Y که سرعت بیشتر و عمر کمتری دارد، بیشتر و بهتر می تواند عبور کند

در صورت نزدیکی در 24 ساعت حوالی تخمک گذاری احتمال باروری پسر 90 درصد می باشد. بهتر است به مدت چهار تا پنج روز قبل از زمان تخمک گذاری رابطه نداشته باشید. نزدیکی تنها در زمان تخمک گذاری و قبل از آن باید انجام گیرد. اگر مایلید پسردار شوید، در زمانی که مخاط رحم بارور را مشاهده کردید از نزدیکی پرهیز کنید.

بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم بلافاصله پس از اتمام قاعدگی شروع به استفاده از کیت تخمک گذاری کنید. هر وقت کیت دو خط را نشان داد یعنی به زودی و طی 24 الی 36 ساعت بعد تخمک گذاری دارید. برای تعیین جنسیت پسر، پیشنهاد می کنیم 12 ساعت بعد مثبت شدن کیت نزدیکی کرده و مجددا 24 ساعت بعد نزدیکی کنید.

مثلا اگر روز 12 سیکل کیت تخمک گذاری دو خط شد، پایان روز 13 تا اوایل روز 14 نزدیکی داشته باشید. قبل و بعد این موعد نزدیکی نداشته باشید.

همچنین آقایان سعی کنند اسپرم را با سرعت و با فشار وارد کنند تا به رحم نزدیک تر باشد. 2-5 روز قبل مرد به ارگاسم نرسد تا اسپرم ها بیشتر باشد.

کیت تخمک گذاری و دختردار شدن

اسپرم دختر کندتر و جهنده تر است. در صورتی که پیش از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال دختر دار شدن شما زیاد است.

طبق اطلاعات بدست آمده اگر چند روز قبل از تخمک گذاری رابطه داشته باشید اسپرم ها یا کلا از بین می روند و باردار نمی شوید یا اینکه اسپرم دختر زنده می ماند. چند روز بعد از روز تخمک گذاری ( مثلا 36 ساعت بعد ) بهترین زمان برای دختر دار شدن است. اگر نزدیکی دو تا سه روز قبل از تخمک گذاری انجام گیرد احتمال باروری دختر بالای 90 درصد است.

دختر دار شدن

با توجه به نوع کیتی که استفاده کردید معمولا بین 24 تا 36 ساعت بعد تخمک گذاری اتفاق می افتد که باید در زمان مثبت شدن نزدیکی کنید. چون در آن زمان هنوز تخمک گذاری انجام نشده است. اگر 12 ساعت بعد نزدیکی کنید احتمالا فرزندتان پسر می شود. اگر مایلید دختردار شوید، در زمانی که مخاط رحم بارور را مشاهده کردید هم میتوانید نزدیکی کنید.

از آنجایی که اسپرم y زیاد زنده نمی ماند، داشتن مقاربت دورتر از تاریخ تخمک گذاری خود می تواند احتمال دختر دار شدن را افزایش دهد. چون اسپرم x باقی می ماند و تخمک را باردار میکند. در روز هایی که از زمان تخمک گذاری فاصله بیشتری دارد ترشحات اسیدیته بیشتر و باعث می شود اسپرم y کمتر بتوانند از این ترشحات عبور کنند.

جمع بندی

در زمان تخمک گذاری زنان، تخمدان تخمک را به سمت رحم هدایت می کند. این تخمک اگر تا 24 ساعت باور شد که هیچ، وگرنه در طی دوران پریودی از بدن خارج می شود. دانستن زمان تخمک گذاری به باردار شدن شما یا جلوگیری از بارداری و همچنین تعیین جنسیت بچه کمک زیادی می کند.

ممنونیم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. سوالات خود را از ما بپرسید.

+1

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید