رابطه زناشویی سالم و هنر عشق ورزیدن

0
4206
روابط زناشویی سالم
زمان مطالعه: 4 دقیقه

رابطه زناشویی سالم و یک زندگی زناشویی شاد در حقیقت هنری آموختنی است. ازدواج اتحاد دو روح و یک بازی شکننده و ظریف است. اکثر زوجین از برنده نبودن در این بازی واهمه دارند. بسیاری از روابط عاطفی دوام چندانی ندارند و فقط برخی ازدواج ها موفق هستند. بدیهی است راهکارهایی برای افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی و عاطفی وجود دارد که با به کارگیری آن ها در زندگی روزمره شاهد تفاوت چشمگیری در روابط خود خواهید بود.

باید و نباید های رابطه زناشویی سالم

یک رابطه زناشویی سالم (Healthy Relationship) به پیچیدگی تصور عموم مردم نیست. بلکه مجموعه ای از عوامل است که در نهایت منجر به رشد فردی هر یک از زوجین خواهد شد.

در این مقاله عناصر موثر در داشتن یک رابطه عاطفی و زناشویی موفق را مرور خواهیم کرد.

خواسته های خود را به صورت شفاف بیان کنید.

وقتی درمورد خواسته هایتان با شریک زندگی خود شفاف باشید، احتمال سوتفاهم و درگیری کاهش می یابد. منتظر نمانید که او از شما سوال بپرسد؛ بلکه همیشه در این امور پیش قدم باشید.

گفتگو و معاشرت کلید اصلی یک رابطه سازنده

ارتباطات کلید ایجاد و حفظ یک رابطه سالم است. زوجینی که گفتگو می کنند و تجربیات یا اتفاقات به ظاهر بی اهمیت روزمره را با هم در میان می‌گذارند، رابطه زناشویی سالم تری دارند.

قرارهای ملاقات عاشقانه را فراموش نکنید

شاید فکر کنید قرار ملاقات و شام های رمانتیک مخصوص شروع رابطه است. اما اشتباه می کنید. برای داشتن یک رابطه خوب باید بتوانید برای ساعاتی از زندگی روزمره فاصله بگیرید و تمام خواسته ها و نیات قلبی خود را با هم مطرح کنید. بنابراین، هر چند وقت یک بار، قرار ملاقاتی دو نفره ترتیب دهید. اجازه ندهید هیچ عاملی این برنامه را به تعویق بیاندارد. بچه ها، آب و هوا یا سرماخوردگی نباید باعث شوند که قرار ملاقات شبانه شما کنسل شود!

این شب های خاص، احساسات عاطفی شما و شریک جنسی تان را تحریک می کند و امکان برقراری رابطه جنسی سالم و شاد را فراهم خواهد کرد.

رابطه زناشویی

به یکدیگر احترام بگذارید

مهم ترین توصیه برای داشتن یک زندگی عاطفی و جنسی شاد این است که نیازهای شریک زندگی تان را بر نیاز های خودتان مقدم بدانید. در حقیقت کشف این که چه چیزهایی برای شریک زندگی تان در زندگی ضروری است نه تنها مهم بلکه حیاتی است.

اشتباه نکنید! اولویت قرار دادن نیاز شریک جنسی تان به معنای فدای خواسته های خودتان نیست. بلکه با فهم خواسته های طرف مقابل و تلاش برای برطرف کردن آن ها این پیغام را به او می رسانید که چقدر برای شما مهم است. چقدر او را دوست دارید و برایش احترام قائل هستید.

شوخ طبعی، یک خصیصه بی نظیر

برای ایجاد رابطه زناشویی سالم و مستحکم، باید کمی شوخ طبعی چاشنی زندگی کنید.

از همراهی یکدیگر لذت ببرید و شاد باشید. این لحظات ارزشمند بی شک به تقویت روابط شما کمک می کند.

صمیمیت

پویایی جنسی بخش مهمی از یک رابطه است. با این حال، رابطه جنسی و مقاربت تنها بخشی از یک رابطه زناشویی سالم است. در حقیقت جزئیات بسیار کوچکی در زندگی هستند که شعله عشق و علاقه و در نتیجه روابط سالم را روشن نگه می دارند.

مهم نیست که چه مدت با هم بوده اید، سعی کنید همیشه این آتش را شعله ور نگه دارید. مسافرت های ماجراجویانه، گفتگوهای شبانه، هدیه های کوچک و کمک کردن در امور منزل همیشه راه حل های خوبی برای این مسئله هستند.

همیشه برای فداکاری و سازش آماده باشید

برای تداوم یک رابطه خوب و سالم، باید ایثار کنید. سازش و فداکاری راز خوشبختی است. برای تحت تاثیر قرار دادن شریک زندگی تان بعضی کارهای کوچک و به ظاهر تصادفی ضروری است.

اعتماد سازی

دکتر گاتمن، زوج درمانگر و روان شناس، متوجه شده است که انتقاد، تحقیر، حالت تدافعی و سد راه هم شدن، تهدیدهایی جدی در رابطه زناشویی است. پرداختن هرچه بیشتر به این فعالیت های مخرب ، احتمال جدایی را افزایش می‌دهد. دهه ها تحقیق و کار وی با زوجین نشان داده است که همسرانی که کنار هم هستند می دانند چگونه بدون خصومت با یکدیگر بحث کنند و مسئولیت اقدامات خود را به عهده بگیرند. آن ها همچنین به سرعت به خواسته های یکدیگر برای رفع کدورت بعد از دعوا و بهبود روابط شان اهمیت می‌دهند.

بخشش را بیاموزید

انسان جایز الخطاست. همسرتان ممکن است احساسات شما را جریحه دار کند یا کاری انجام دهد که باعث ناراحتی شما شود. عصبانی شدن در این وضعیت طبیعی است. اما مهم این است که با احساسات خود کنار بیایید، آن ها را بیان کنید و ادامه دهید. گذشته را فراموش کنید.

یادتان باشد که نسبت به همسرتان، خانواده و زندگی که با هم ساخته اید متعهد باشید. از لحاظ عاطفی و به صورت روزمره از یکدیگر حمایت کنید. شما، همسرتان و روابطتان ممکن است با گذشت زمان رشد کرده و تغییر کند، اما این ایده ها می تواند به موفقیت ازدواج شما در طی سال ها کمک کند.

بیشتر بخوانید: افسردگی پس از زایمان؛ پیشگیری، تشخیص و درمان

سخن آخر

رابطه زناشویی سالم مانند یک جاده ی دو طرفه است. به این معنی که شما باید با همه رفتار عادلانه و برابر داشته باشید. برای موفقیت در هر رابطه هر دو نفر تلاش می کنند و هیچ کس از این قاعده مستثنی نیست. مسائل را با هماهنگی یکدیگر حل کنید و هرگز با مسائل حل نشده به خواب نروید. از شریک زندگی خود دفاع کنید و همیشه قدردان زحماتش باشید. با این کار و پیروی از عناصر فوق یک رابطه زناشویی سالم و موفق خواهید داشت.

نویسنده: الهه براتی پورفرد

از این که این مطلب را تا انتها مطالعه نموده‌اید، سپاسگزاریم. خواهشمندیم با نظرات و پیشنهادات سازنده‌ خود ما را در بهبود هر چه بهتر مطالب یاری نمایید.

+5

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید