علائم اولیه بارداری که هر مادری باید بداند

0
199
علائم اولیه بارداری
زمان مطالعه: 7 دقیقه

علائم اولیه بارداری برای هر خانمی متفاوت است. برخی زنان اولین علائم را یک یا دو هفته پس از لقاح و شکل‌گیری رویان احساس می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر تا چند ماه هیچ تفاوتی احساس نمی‌کنند. در این مقاله رایج ترین علائم بارداری را بررسی کرده و پس از مطالعه آن می‌توانید با علائم بارداری در هفته‌های اول بارداری آشنا شوید.

اگر می خواهید در کمترین زمان ممکن و بلافاصله بعد رابطه از احتمال بارداری و علائم اولیه بارداری خود باخبر شوید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

علائم هفته اول بارداری؛ شروع علائم اولیه بارداری

شناسایی برخی از نشانه های بارداری، در هفته اول بارداری و بعد از اقدام به بارداری امکان پذیر است. ممکن است در این روز ها متوجه نشوید که باردار هستید؛ اما نشانه های کوچکی وجود دارند که در تشخیص بارداری به شما کمک می کنند. این علائم به این دلیل است که تخمک بارور شده، لانه گزینی کرده است و هورمون های بدنتان در حال تغییر کردن است.

برخی از زنان تنها پس از لانه گزینی، علائم بارداری را تجربه می کنند. چنانچه قصد بارداری دارید، شناخت روز باروری بسیار مهم است. چرا که در روز تخمک گذاری تنها 12 تا 24 ساعت فرصت دارید تا قبل از اینکه تخمک آزاد شده از بین برود، رابطه داشته باشید و لقاح صورت گیرد. چنانچه لقاح صورت گیرد، حداکثر 17 روز پس از آن، می توانید پاسخ مثبت بارداری را دریافت کنید.

بارداری

زمان لانه گزینی و علائم آن

همانطور که در بالا گفتیم لانه گزینی به معنی لقاح اسپرم و تخمک است که در یکی از لوله های فالوپ رخ می‌دهد و پس از آن رویان به سمت دیواره رحم حرکت کرده و در آن جا شروع به رشد کردن می‌کند. اما لانه گزینی چه زمانی رخ می دهد؟ علائم آن چیست؟ در این قسمت از مقاله بیشتر در مورد لانه گزینی که یکی از علائم اولیه بارداری است، صحبت می کنیم.

لانه گزینی چه زمانی رخ می دهد؟

لانه گزینی تخمک بارور شده، تقریبا 6 الی 10 روز پس از اقدام به بارداری صورت می‌گیرد. برای یک بارداری موفق، رویان باید به درستی در دیواره رحم که برای این موضوع ضخیم شده است، لانه گزینی کند. هنگامی‌که لانه گزینی رخ می‌دهد، بدن هورمونی به نام hCG ترشح می‌کند، که تغییراتی را برای آمادگی بارداری در بدن ایجاد می‌کند. وجود این هورمون، شاخص همه تست های بارداری است.

علائم لانه گزینی

در برخی از موارد، یکی از علائم بارداری و لانه گزینی، لکه بینی یا خونریزی سبک است. این لکه بینی سبک به عنوان خونریزی لانه گزینی شناخته می‌شود و هنگامی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده، 6 تا 10 روز پس از اقدام به بارداری به دیواره رحم بچسبد. همه زنان این خونریزی را تجربه نمی‌کنند.

هفته اول بارداری و تعویق قاعدگی

عقب افتادن عادت ماهانه اولین علت باردار بودن خانم‌هایی است که برای بارداری اقدام کرده‌اند. در حقیقت، از هر 10 زن، 7 نفر از آنها بعد از گذشت 6 هفته از عادت ماهیانه، دارای نشانه‌های اولیه بارداری هستند.

حساسیت بافت سینه و ورم پستان نیز ممکن است در هفته اول بارداری مشاهده شود. این تغییرات می‌تواند شامل بزرگ شدن پستان‌ها، نمایان شدن رگ‌ها و تغییر رنگ، ترشحات پستان‌ و برجستگی‌های تیرۀ اطراف نوک پستان‌ باشد.

علائم اولیه بارداری

تغییر خلق و خو در هفته اول بارداری

تغییرات خلق و خو ممکن است شبیه علائم سندروم پیش از قاعدگی باشد. مشکل است که بگوییم این علائم به سیکل قاعدگی مربوط است یا علائم اولیه بارداری. اگر این تغییرات بطور متفاوتی از علائم PMS هستند، می تواند نشانه جدی از بارداری باشد.

اگر تا 7 روز پس از زمانیکه فکر می کنید باردار شده اید، تست بارداری انجام دادید و پاسخ منفی بود، کمی بیشتر صبر کنید. حتی اگر باردار نیز باشید، ممکن است سطح هورمون HCG برای تشخیص، کافی نباشد.

اگر بخواهیم به جز موارد گفته شده در بالا در مورد سایر علائم و نشانه‌های بارداری صحبت کنیم، معمولاً این علائم بیشترین تکرار را دارند:

تهوع بارداری

 تهوع همراه با استفراغ یا بدون استفراغ نیز یکی از دلایل و علائم باردار بودن شماست که البته در تمام مادران باردار به یک اندازه و شدید نیست.

لکه‌بینی یا خونریزی

خونریزی خفیف یا لکه‌بینی در مورد همه خانم‌های باردار رخ نمی‌دهد. برای اینکه اطلاعات کاملی در مورد این اتفاق داشته باشید، می‌توانید مطلب ما در مورد لانه‌گزینی جنین را مطالعه کنید.

تکرر ادرار

افزایش و تکرر ادرار یکی از دلایل مشخص و شناخته‌شده در بارداری است که اغلب از حدود هفتۀ ششم بارداری آغاز می‌شود.

خستگی

 داشتن حس خستگی شدید نیز یکی از علل بارداری است که در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهۀ اول بسیار شایع و ممکن است در اواخر بارداری نیز دوباره به وجود می‌آید.

ویار

 بیزاری نسبت به غذاها یا هوس غذایی یا حسایت به بوها و حساس شدن حس بویایی را ویار می‌نامند.

گرفتگی عضلات

گرفتگی ماهیچه‌ها مثل شکم‌درد یا گرفتگی ماهیچه‌های پا هم یکی از علائم یا عوارض شایع دوران بارداری است.

آزمایش‌های بارداری

چگونه باید این آزمایش بارداری را انجام دهم ؟

آزمایش های بارداری شامل آزمایش ادرار یا خون میباشند. یک آزمایش ادرار میتواند در خانه توسط خود فرد انجام شود اما برای انجام آزمایش خون به یک متخصص نیاز است.

انجام آزمایش بارداری ادرار در خانه

آزمایش خانگی شامل قرار دادن ادرار روی یک نوار شیمیایی است. نتیجه در حدود 1 تا 2 دقیقه آماده است ، گرچه مارک های مختلف ممکن است زمان های مختلفی داشته باشند.

فرد، ادرار خود را در یک ظرف جمع می کند، یا نوار آزمایش بارداری را داخل ادرار می گذارد یا از قطره چکان استفاده می کند تا نمونه ادرار را روی نوار قرار دهد. بعلاوه، نوار بارداری می تواند در مقابل جریان ادرار نگه داشته شود.

بارداری

هر مارک برای نتیجه دادن روش مربوط به خودش را دارد، بنابراین خواندن دستورالعمل برای فهمیدن جواب لازم است.

بسته به آزمایش ، نتیجه ممکن است به صورت موارد زیر ظاهر شود :

تغییر رنگ

 •  تغییر در خط مشخص شده یا ظاهر شدن یک نشانه مثل مثبت یا منفی
 •  وجود جواب در کادر آزمایش ، مثل وجود کلمه های ” بارداری ” یا ” عدم بارداری “

آزمایش خون بارداری

دو راه برای انجام آزمایش بارداری با استفاده از خون وجود دارد :

آزمایش HCG کمی و کیفی

 1. آزمایش خون کمی میزان دقیق HCG موجود در خون را اندازه گیری میکند.
 2. آزمایش کیفی مشخص میکند که آیا HCG وجود دارد یا ندارد.

آزمایش خون چند مزیت دارد:

 • این آزمایش امکان تشخیص زودهنگام بارداری را میدهد و میتواند غلظت HCG را اندازه گیری کند.
 • گرچه ، این آزمایش گران تر است ، رسیدن به نتیجه ممکن است زمان بر باشد و آزمایش باید در یک مرکز پزشکی انجام شود.
 • یک آزمایش خون میتواند دقیق تر باشد و با روش حساس تری بارداری را تایید کند. گرچه ، یک متخصص مراقبت از سلامت برای انجام این کار نیاز خواهد بود.

علائم بارداری

چه زمانی می توانم آزمایش بارداری را انجام دهم؟

زودترین زمان برای انجام آزمایش ادرار در منزل، 14 روز بعد از احتمال بارداری است؛ اما صبر کردن تا از دست دادن یک پریود نتیجه قابل اعتمادتری خواهد داشت.

برخی کیت ها در بازار وجود دارند که می‌توانند زودتر انجام شوند. این امر بستگی به میزان حساسیت این آزمایش ها دارد. خواندن دستورالعمل داخل جعبه برای دانستن بهترین و زودترین زمان انجام آزمایش، ضروری است.

بهترین زمان در طول روز برای انجام آزمایش بارداری ادرار، زمان اولین ادرار صبحگاهی بعد از راه رفتن است. این امر به این علت است که مصرف میزان زیاد مایعات قبل از انجام آزمایش می‌تواند باعث جواب منفی کاذب شود.

عوارض شایع بارداری

غیر از مواردی که به عنوان علائم اولیه بارداری از آنها نام برده شد، مشکلات یا عارضه‌هایی نیز به دنبال بارداری وجود دارد که از آن به عنوان عوارض شایع دوران بارداری یاد می‌شود. این عوارض از خفیف تا شدید هستند و همهٔ آنها با هم در یک خانم‌ باردار دیده نمی‌شوند. عوارض شایع عبارتند از:

 • سردرد
 • تهوع
 • تکرر ادرار
 • یبوست بارداری
 • گرفتگی ماهیچه‌های پا
 • نفخ شکم، سوزش سر دل یا سوءهاضمه
 • اختلالات خواب در بارداری
 • ویار
 • کمردرد بارداری
 • احساس خستگی
 • تغییرات بافت و سطح پستان‌ها
 • هموروئید یا بواسیر و خونریزی مقعد
 • واریس
 • تنگی نفس
 • تغییرات پوستی
 • خارش‌ پوست
 • کشیدگی و ترک‌ پوست
 • ترشح زیاد بزاق
 • خونریزی از بینی یا خون‌دماغ شدن
 • ورم مچ پا و پاها
 • تغییرات بینایی
 • ترشحات واژینال

غیر از این موارد که از عوارض شایع دوران بارداری است، گاهی طی دوران بارداری عوارضی به وجود می‌آید که بارداری را در دسته بارداری‌های پرخطر قرار می‌دهد. برخی از این موارد مثل فشار خون بالا، دیابت بارداری، بارداری دو یا چندقلو و مواردی از این دست است که اهمیت مراقبت از شما و کودک را دوچندان خواهد کرد.

هدف از ذکر کردن تمام این موارد نیز به‌هیچ‌وجه ترساندن مادران باردار یا خانم‌هایی که قصد بارداری دارند نیست، بلکه هدف، آگاه کردن بانوان از سلامت بدنشان و اطلاع‌رسانی دقیق و درست به دور از اضطراب بیش از حد است؛

علائمی که در سه‌ماهه‌ی اول بارداری به ندرت خود را نشان می‌دهند

 • سه ماهه‌ی اول بارداری تقریبا بدون هیچ نشانه‌ی بارزی آغاز می‌شود.
 • تا هفته‌ی چهارم متوجه‌ علائم اولیه بارداری نمی‌شوید. در این زمان است که عادت ماهیانه‌ عقب می‌افتد، کمی درد شکمی دارید و لکه می‌بینید.
 • حالت تهوع صبحگاهی حدود هفته‌ی پنجم یا ششم شروع می‌شود و دل به‌هم خوردگی و استفراغ در تمام ساعات روز همراه شماست.
 • هنگامی که پا به سه ماهه‌ی دوم می‌گذارید، بیشتر تغییراتی که نشانه‌های بارداری هستند از بین می‌روند. هر نشانه‌ای که در روند زندگی روزمره‌تان اختلال ایجاد می‌کند با پزشک در میان بگذارید. به کمک او می‌توانید بارداری راحت و کم‌دردسری داشته باشید.

کاهش علائم و عوارض بارداری

برخی از درمان های خانگی و روش های خودمراقبتی میتواند به کاهش علائم ناخوشایند بارداری کمک کند. مصرف بسیاری از دارو ها هنگام دارو بی خطر هستند، از جمله آنتی بیوتیک . برای مصرف داروهای بدون نسخه و یا هرگونه مکمل و بیماری، با پزشک خود مشورت کنید. در پایین تعدادی از خود مراقبتی های لازم هنگام بارداری را ملاحظه می‌کنید:

 • رژیم غذایی مناسب و ورزش می‌تواند به حفظ وزن و کاهش علائم ناخوشایند بارداری کمک کند. پس از سه ماهه ی اول از ورزش های طولانی مدت و دراز کشیدن به پشت اجتناب کنید.
 • کفش راحتی بپوشید بویژه اگر ورم پا دارید.
 • برای برداشتن فرزندانتان یا شی سنگین از ری زمین ابتدا زانوی خود را خم کنید و سپس آن را بردارید
 • روی تشکی سفت و با یک بالش به پهلو بخوابید.
 • لباس زیر مناسبی انتخاب کنید.
 • غذاهای فیبردار مثل میوه ها و سبزیجات مصرف کنید.
 • برای جلوگیری از تهوع و سوزش معده وعده های غذایی کوچکی بخورید، از غذاهای چرب پرهیز کنید و مایعات کافی بنوشید.

بیشتر بخوانید: زایمان در آب به همراه مزایا و معایب آن

بیبی چک
جمع بندی

در حالی که آزمایش های بارداری و سونوگرافی تنها راه های تعیین باردار بودن هستند، علائم دیگری برای تشخیص احتمال باردار بودن در زنان وجود دارد. علائم اولیه بارداری از بین رفتن دوره قاعدگی، بیماری صبحگاهی، حساسیت به بو و خستگی است.

شناسایی برخی از علائم اولیه بارداری، در هفته اول بارداری و بعد از اقدام به بارداری امکان پذیر است. ممکن است در این روز ها متوجه نشوید که باردار هستید؛ اما نشانه های کوچکی وجود دارند که در تشخیص بارداری به شما کمک می کنند.

بهتر است 14 روز پس از به تعویق افتادن زمان قاعدگی، از بیبی چک استفاده کنید. در نهایت تشخیص قطعی نهایی بارداری پس از تست آزمایشگاهی بارداری و تایید پزشک انجام می‌شود.

هرچند هر رشد و پیشرفتی در زندگی ما با اضطراب و استرس همراه خواهد بود، پس اگر شما هم باردارید یا قصد بارداری دارید بهتر است به جای ترسیدن از موارد درست و علمی بارداری، به دنبال شناخت و کشف بدن خود در جهت داشتن آمادگی کامل برای تصمیمتان باشید.

منبع: Early Pregnancy Symptoms

+2

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید