رابطه جنسی در دوران بارداری؛ حقایق و شایعات!

0
1085
رابطه جنسی در دوران بارداری
زمان مطالعه: 5 دقیقه

 

آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است؟ آیا منجر به سقط جنین می‌شود؟ آیا در دوران بارداری استفاده از کاندوم ضرورت دارد؟ آیا بارداری منجر به افزایش میل جنسی شما شده یا آخرین چیزی ست که به آن فکر می‌کنید؟ در هر صورت، آنچه باید در مورد رابطه جنسی و بارداری بدانید، در این مقاله گردآوری شده است.

 

رابطه جنسی در دوران بارداری

ادامه برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری برای بانوان کاملاً بی خطر است؛ مگر اینکه پزشک متخصص مخالفت کند. در حقیقت، میل جنسی زنان ممکن است در مراحل خاصی از بارداری افزایش یابد و رابطه جنسی در طول حاملگی می تواند مزایایی نیز داشته باشد.

در صورتی که زوجین تمایلات و خواسته‌های خود را به صورت شفاف مطرح کنند، می‌توانند از رابطه جنسی در طول بارداری لذت ببرند.

در این مقاله، با بررسی موارد ایمنی و خطرات، نکاتی را در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری یادآور می‌شویم. همچنین در مورد زمان اجتناب از رابطه جنسی و چگونگی تغییر رابطه جنسی در سه ماهه دوم و سوم بحث خواهیم کرد.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است؟

جنین توسط عضلات قوی رحم، مایع آمنیوتیک و مخاطی که در اطراف دهانه رحم وجود دارد، محافظت می شود. بنابراین، رابطه جنسی در هر مرحله از بارداری به جنین آسیب نمی رساند.

برخی افراد معتقدند که فعالیت جنسی یا ارگاسم ممکن است باعث آسیب به جنین، افزایش احتمال سقط یا زایمان زودرس شود. با این وجود، درر یک بارداری با شرایط نرمال هیچ یک از این ادعاها صحیح نیست.

رابطه جنسی و زایمان زودرس

رابطه جنسی واژینال در دوران بارداری هیچ ارتباطی با افزایش خطر زایمان زودرس ندارد. با این حال، اگر پزشک متخصص تشخیص دهد که برقراری رابطه ممکن است آسیب زا باشد، فرد را از این عمل منع خواهد کرد.

ضمناً، این احتمال نیز وجود دارد که اوج لذت جنسی یا ارگاسم باعث انقباضات Braxton Hicks در اواخر بارداری شود.

Braxton Hicks انقباضات خفیفی است که برخی از زنان در پایان بارداری تجربه می کنند. با این حال، آن‌ها نشانگر شروع انقباضات زایمان نیستند یا آن را القا نمی کنند، بنابراین نباید منجر به نگرانی شود.

بیشتر بخوانیم: قرص ضد بارداری اورژانسی آخرین فرصت برای جلوگیری از بارداری ناخواسته

بهترین پوزیشن ها برای  رابطه جنسی در دوران بارداری

با بزرگتر شدن جنین به دنبال آن بزرگتر شدن شکم مادر، انتخاب موقعیت صحیح برای برقراری رابطه حائز اهمیت است. در صورتی که مادر به پشت دراز بکشد، فشار بیشتری به اندام‌های داخلی وی یا شریان های اصلی وارد می‌شود. یک زن باردار ممکن است در موقعیت هایی که می تواند عمق و سرعت نفوذ را کنترل کند، احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

چه موقع باید از برقراری رابطه جنسی اجتناب کرد؟

معمولاً پزشک متخصص در موارد زیر به مادر باردار توصیه می کند که از رابطه جنسی در دوران بارداری خود اجتناب کند:

 • مشکلات دهانه رحم که می تواند احتمال سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش دهد.
 • بارداری چندقلویی
 • سابقه خانوادگی یا فردی زایمان زودرس
 • لکه بینی یا خون ریزی بی دلیل واژینال
 • نشت مایع آمنیوتیک

مادر باردار باید از خود و جنین اش در مقابل ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت کند. بنابراین اطمینان پیدا کردن از سلامت شریک جنسی و استفاده از کاندوم لاتکس امری ضروری است.

میل جنسی و بارداری

بارداری و میل جنسی

افزایش هورمون ها، به ویژه در سه ماهه دوم بارداری ممکن است سبب افزایش میل جنسی فرد شود.

بارداری به طرق مختلف میل جنسی افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و هیچ پاسخ معمول و قاطعی برای علل آن وجود ندارد.

افزایش هورمون ها و افزایش جریان خون در دستگاه تناسلی، به ویژه در سه ماهه دوم بارداری ممکن است میل جنسی فرد را افزایش دهد.

گاهی اوقات نیز ممکن است فرد  به دلیل نوسان هورمون ها، کاهش سطح انرژی یا دردهای جسمی و در نتیجه کاهش میل جنسی را تجربه کنند.

در بعضی موارد نگرانی ها و فشارهایی که زوجین احساس می کنند؛ می توانند منجر به کاهش میل جنسی در آن‌ها شود.

بیشتر بخوانیم: بارداری و کرونا؛ تاثیر کرونا بر مادران باردار و جنین

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری

 • رابطه جنسی در دوران بارداری می تواند برای زن باردار و شریک زندگی اش فوایدی داشته باشد. مزایای احتمالی این موارد عبارتند از:
 • ارگاسم بهتر: افزایش جریان خون در دستگاه تناسلی می تواند به معنای افزایش ارگاسم های با کیفیت در زنان باردار باشد.
 • کمک به کنترل وزن و تناسب اندام: برقراری رابطه جنسی منجر به سوزندان کالری می شود.
 • رابطه مستحکم عاطفی: برخی از زوجین بر این باورند که فعالیت جنسی در دوران بارداری آن‌ها را به هم نزدیک می کند.
 • تقویت سیستم ایمنی بدن: مطالعه ای در سال 2004 نشان داد که رابطه جنسی آنتی بادی های IgA را افزایش می دهد. با افزایش این آنتی بادی بدن در مقابل سرماخوردگی و برخی عفونت عملکرد بهتری دارد.
 • افزایش شادی: ارگاسم منجر به ترشح اندورفین می‌‍شود. این هورمون شادی آور بر آرامش مادر و جنین موثر است.

پوزیشن مناسب بارداری

رابطه جنسی بعد از زایمان

همه نومادران به زمانی برای بهبودی پس از زایمان نیاز دارند. پس از طی کردن دوران نقاهت و بسته شدن دهانه رحم، قطع خون ریزی و بهبود بخیه ها (در صورت وجود)، برقراری رابطه جنسی بلامانع است.

زنان هر زمان احساس آمادگی کردند می توانند به فعالیت جنسی خود بازگردند. فرسودگی و انرژی صرف شده برای مراقبت از خانواده جدید ممکن است منجر به عدم علاقه نومادر به برقراری رابطه جنسی شود.

زمان مناسب برای مراجعه پزشک

در صورت تجربه موارد زیر حتما به پزشک متخصص یا ماما مراجعه کنید:

 • درد
 • خون ریزی
 • تنگی نفس
 • سایر مسائل جسمی

اگر با شکل جدید بدن خود و مسائل مربوط به جنسیت پیدا کرده اید، می توانید به یک درمانگر جنسی معتبر مراجعه کنید.

سوالات متداول در مورد رابطه جنسی و بارداری

آیا خون‌ریزی بعد از رابطه جنسی موضوعی است که باید نگرانش باشم؟

به دلیل تغییرات بارداری، دهانه رحم شما حساس است و می تواند به راحتی تحریک شود. این تحریک ممکن است منجر به خونریزی شود. بلافاصله بعد از رابطه جنسی و احتمالاً روز بعد لکه بینی طبیعی است. با این حال اگر این مسئله شما را اذیت می کند، بهتر است برای معاینه نزد پزشک بروید.

آیا ربطه جنسی در طول بارداری دردناک است؟

به دلیل برهم خوردن تعادل هورمونی، ممکن است منجر به حساس شدن پستان ها یا کلیتوریس شود. این حساسیت برای برخی در حین رابطه جنسی دردناک است. اگر در این وضعیت احساس درد یا ناراحتی کرده اید، موضوع را باید به صورت شفاف با شریک جنسی خود در میان بگذارید. زوجین باید مواردی را که در دوران بارداری برای آن‌ها مفید است پیدا کنند.

آیا دیدن خواب هایی که منجر به ارگاسم می شوند، در طول بارداری طبیعی ست؟

بله! بسیاری از زنان چنین تجربه ای دارند که به (wet dreams) مشهور است. این اتفاق به دلیل افزایش بی سابقه هورمون استروژن و جریان خون رخ می‌دهد. این ارگاسم ها پس از زایمان قطع می شوند.

آیا پوزیشن های خاصی می تواند جنسیت جنین را تحت تاثیر قرار دهد؟

خیر. افسانه های عامیانه زیادی در مورد انواع پوزیشن های جنسی و تاثیر آن بر جنسیت فرزند وجود دارد که همگی آن‌ها بی اساس اند.

جمع بندی

در بیشتر موارد، رابطه جنسی در دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ندارد.

مادر باردار ممکن است تغییراتی در میل جنسی در حین و بعد از بارداری تجربه کند. صحبت صریح و صادقانه با شریک جنسی به افراد کمک می کند تا در طول بارداری به زندگی سالم جنسی خود ادامه دهند.

 

نویسنده: الهه براتی پورفرد

از این که این مطلب را تا انتها مطالعه نموده‌اید، سپاسگزاریم. خواهشمندیم با نظرات و پیشنهادات سازنده‌ خود ما را در بهبود هر چه بهتر مطالب یاری نمایید.

0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید