خطرهای سیگار کشیدن در دوران بارداری

0
659
سیگار کشیدن در دوران بارداری
عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری
زمان مطالعه: 4 دقیقه

عوارض سیگار کشیدن در دوران باردرای

سیگار کشیدن و بارداری با هم سازگار نیستند. اگر سلامتی خودتان برای ترک سیگار دلیل کافی نیست، سلامتی کودکتان باید علت آن باشد. سیگار کشیدن در دوران بارداری در سلامت مادر و نوزاد قبل، حین و بعد از تولد نوزاد تاثیر می‌گذارد. نیکوتین (ماده اعتیاد آور در سیگار)، مونوکسید کربن و بسیاری از سم‌های دیگر که از سیگار وارد جریان خون می‌شوند مستقیماً به بدن جنین انتقال می‌یابند.

سیگار نکشیدن یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های دوران بارداری به شمار می‌رود. استعمال دخانیات خطر عوارض حاملگی را افزایش می‌دهد که برخی از آن‌ها می‌تواند برای مادر یا نوزاد کشنده باشد. در این مقاله از وبلاگ دارو درباره عوارض مصرف سیگار در دوران بارداری صحبت می‌کنیم.

 

عوارض سیگار روی جنین

 

باردار شدن و مصرف سیگار

سیگار کشیدن یکی از کارهای ممنوعه در دوران بارداری است و اگر سیگار می‌کشید و قصد بارداری دارید، ترک این عادت باید اولین اولویت‌تان باشد. در وهله اول استعمال سیگار می‌تواند از باردار شدن جلوگیری کند. حتی در سه ماهه اول بارداری نیز می‌تواند سلامت جنین را به خطر بیندازد. چه خانم‌ها و چه آقایانی که سیگار می‌کشند ممکن است درگیر مشکلات باروری شوند.

حتی اگر سیگار نمی‌کشید اما در معرض دود سیگار قرار دارید باز هم برای جنین خطر‌های زیادی وجود دارد. افرادی که خودشان سیگار نمی‌کشند اما در معرض دود آن قرار دارند به سیگاری‌های منفعل شهرت دارند و ممکن است به انواع سرطان‌ها مبتلا شوند.

سقط جنین و مرده‌زایی

سقط جنین ناخواسته در هر مرحله از بارداری اتفاقی ناخوشایند است. سقط جنین معمولاً در سه ماهه اول بارداری اتفاق می‌افتد و در موارد نادر، بعد از هفته بیستم حاملگی نیز رخ می‌دهد. که در این شرایط مرده زایی نامیده می‌شود.

سیگار کشیدن هم‌زمان احتمال سقط جنین و مرده‌زایی را افزایش می‌دهد که معمولاً مواد شیمیایی سمی موجود در سیگار عامل اصلی آن به شمار می‌روند.

سایر عوارض سیگار کشیدن می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در جفت یا رشد آهسته جنین شود. این مشکلات احتمال سقط یا مرده‌زایی را هم بیشتر می‌کنند.

 

سیگار کشیدن در دوران بارداری

 

بارداری خارج از رحم به دنبال استعمال سیگار

نیکوتین باعث انقباض لوله‌های فالوپ می‌شود و این انقباض‌ها از عبور جنین جلوگیری می‌کنند که یکی از نتایج احتمالی آن، بارداری خارج از رحمی است. در بارداری خارج از رحم تخمک بارور شده در بیرون از رحم، چه در لوله فالوپ چه در شکم لانه گزینی می‌کند که برای پیشگیری از عوارض کشنده برای مادر باید جنین از بدنش خارج شود.

قطع شدن ناگهانی جفت

جفت ساختار حیاتی است که در دوران بارداری برای تامین مواد مغذی و اکسیژن جنین تشکیل می‌شود. سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین عوامل خطر یا عوارض متعدد مرتبط با جفت است که قطع ناگهانی جفت یکی از آن‌هاست که باعث می‌شوند قبل از تولد جفت از رحم جدا شود. قطع شدن ناگهانی جفت می‌تواند باعث خونریزی شدید و خطر مرگ برای مادر و جنین شود. این مشکل با جراحی یا روش دیگری درمان نمی‌شود. مراقبت‌های فوری پزشکی ممکن است احتمال سالم ماندن جنین را علی رغم قطع شدن جفت افزایش دهد.

سیگار کشیدن و خطر جفت سرراهی

سیگار کشیدن یک عامل خطر برای عارضه جفت سرراهی است. در حاملگی معمولاً جفت در نیمه فوقانی رحم قرار دارد اما گاهی جفت در قسمت تحتانی رحم قرار می‌گیرد و دهانه رحم (سرویکس) که محل خروج جنین هنگام زایمان است را بطور کامل یا ناقص مسدود می‌کند که به این حالت جفت سرراهی می‌گویند. در این شرایط جفت معمولاً پاره شده و خونریزی زیادی ایجاد می‌کند. در نتیجه جنین از مواد مغذی حیاتی و اکسیژن محروم می‌ماند.

بیشتر بخوانید: لوازم آرایشی مضر در دوران بارداری

تولد زودرس در اثر استعمال سیگار

سیگار کشیدن در دوران بارداری احتمال زایمان زودرس را بالا می‌برد. در این شرایط نوزاد خیلی زودتر از موعد متولد می‌شود. خطرات سلامتی متعددی با تولد زودرس همراه است. این موارد عبارت‌اند از:

 • عیب‌های شنوایی و بینایی
 • ناتوانی ذهنی
 • مشکلات رفتاری و یادگیری
 • عوارضی که می‌تواند منجر به مرگ شود

 

تولد زودرس
تولد زودرس

وزن کم تولد به دنبال سیگار کشیدن

خانم‌های بارداری که سیگار می‌کشند نوزادانی با وزن کم به دنیا می‌آورند. کم وزنی فقط به معنی جثه کوچک نیست و بیماری‌ها و ناتوانی‌های متعدد دیگری با این عارضه همراه است. پیشرفت در مراقبت‌های پزشکی تعداد مرگ ناشی از وزن کم تولد را کاهش داده است. اما با این حال باز هم ممکن است نوزاد دچار مشکلات زیر شود:

 • تاخیر در رشد
 • فلج مغزی
 • بیماری های بینایی یا شنوایی

در موارد حاد، وزن کم تولد با مرگ نوزاد تازه متولد شده همراه است. 

بر اساس انجمن سرطان آمریکا زنانی که قبل از بارداری سیگار را ترک می‌کنند، خطر به دنیا آوردن نوزادان کم وزن را کاهش می‌دهند. این خطر حتی در زنانی که در دوران بارداری سیگار را کنار می‌گذارند کمتر می‌شود.

بیشتر بخوانیم: بهترین روش ترک سیگار

نقص‌های مادرزادی بر اثر استعمال دخانیات

سیگار کشیدن در دوران بارداری خطر اینکه نوزادتان با عیوب مادرزادی به دنیا بیاید را افزایش می‌دهد. شایع‌ترین آن‌ها نقص‌های مادرزادی و بیماری‌های ساختار قلب و ریه است. از دیگر بیماری‌های مرتبط با سیگار کشیدن در دوران بارداری می‌توانیم به شکاف لب و کاف کام اشاره کنیم.

حقیقت ناخوشایند درباره مصرف سیگار

بسیاری از خانم‌های باردار با اینکه خطرهای این عادت غلط برای خودشان و جنینشان را می‌دانند همچنان به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند. تنها راه مطمئن برای پیشگیری از عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری، ترک آن است.

ترک سیگار قبل از بارداری

با کمک گرفتن از توصیه‌های زیر می‌توانید استعمال دخانیات را ترک کنید:

 • سیگار و فندک را پنهان کنید.
 • سیگار کشیدن در خانه را ممنوع کنید.
 • از افراد سیگاری بخواهید کنار شما سیگار نکشند.
 • نوشیدنی‌های کافئین‌دار را محدود کنید چون تمایل به مصرف سیگار را افزایش می‌دهد. از الکل نیز دوری کنید میل به سیگار را بالا می‌برد و برای جنین نیز خطرناک است.
 • عادت‌های مرتبط با سیگار را تغییر دهید. اگر حین رانندگی یا در شرایط تحت استرس سیگار می‌کشیدید، فعالیت‌های دیگری را جایگزین آن کنید.
 • در مواقعی که تمایل به سیگار کشیدن دارید، از قرص نعنا یا آدامس (ترجیحاً بدون قند) استفاده کنید.
 • فعالیت بدنی داشته باشید تا ذهنتان از سیگار منحرف شود و استرستان کاهش یابد، مثلا پیاده‌روی یا ورزش کنید، کتاب بخوانید یا یک سرگرمی جدید را امتحان کنید.
 • به جاهایی که بیشتر افراد در حال استعمال سیگارند نروید. مانند فضاهای مخصوص سیگار‌ی‌ها در رستوران و کافی‌شاپ‌ها

نیکوتین جایگزین سیگار

آدامس‌های نیکوتین‌دار به جریان خون فرد در حال ترک سیگار نیکوتین آزاد می‌کند. اگرچه این محصولات علائم ترک و میل به سیگار کشیدن را در فرد کاهش می‌دهند، اما میزان خطر آن در خانم‌های باردار هنوز اثبات نشده و بهتر است استفاده نشود چون خود نیکوتین برای خانم باردار مضر است.

کلام آخر

از آنجایی که سیگار کشیدن در دوران بارداری منجر به عوارض جبران ناپذیری می‌شود، بهتر است قبل از بارداری آن را ترک کرد. 

نویسنده : سحر شاهمی

0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید