عفونت رحم ؛ علائم، راه های پیشگیری و درمان

0
1092
عفونت رحم
زمان مطالعه: 6 دقیقه

عفونت رحم از جمله بیماری هایی است که در هر سنی می تواند بانوان و افراد دارای رحم را درگیر خود کند. فضای رحم به گونه ای است که شرایط مناسب برای رشد سریع هر نوع عفونتی مهیا می شود. اگر بیماری های رحمی درمان نشوند و به علائم آن توجهی نشان داده نشود، این امکان وجود دارد بخش های دیگر نیز دچار اختلال شود. در این مقاله به طور جامع موارد زیر را مورد بررسی قرار داده ایم:

 • شناخت عفونت رحم
 • بررسی کامل علائم آن
 • راه درمان
 • پیشگیری از ابتلا به آن

عفونت رحم چیست؟

رحم مهمترین بخش دستگاه تولید مثل زنان محسوب می شود که در قسمت تحتانی شکم قرار دارد و از لوله فالوپ زهدان رحم و تخمدان ها تشکیل شده است. اما از جمله شایع ترین مشکلاتی که این اندام حیاتی را تهدید می کند، عفونت رحم به شمار می‌رود.

عفونت رحم چیست؟

دقت داشته باشید در صورتی که این عفونت ها به خون وارد شوند می توانند خسارت های جبران ناپذیری را با خود به همراه داشته باشند. در ادامه مهمترین عواملی که سبب ابتلا به این عفونت می شوند را ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانیم : خشکی واژن چیست؟

عوامل بروز عفونت رحم

همواره آگاهی از بیماری ها کمک می کند تا افراد با رعایت برخی نکات، از بروز آن جلوگیری کنند. از همین رو باید بدانید که عفونت رحم اغلب در سنین باروری یعنی از سن بلوغ تا یائسگی به سراغ زنان می رود.

اصلی ترین دلیل آن این است که در سیستم تناسلی کودکان و خانم های یائسه امکان رشد میکروب ها وجود ندارد. اما سوال اینجاست که چه عواملی میتواند باعث بروز این بیماری در خانم‌های جوان شود؟

 • برقراری رابطه جنسی بدون استفاده از روش مناسب برای پیشگیری
 • رابطه جنسی قبل از 25 سالگی
 • وسیله پیشگیری از بارداری مانند آی یو دی می تواند از جمله دیگر عوامل باشد
 • دوش واژینال
 • سابقه در ابتلا به عفونت رحم

علائم عفونت رحم

هر چند این امکان وجود دارد که زنان با هیچ نشانه ای از عفونت رحم روبرو نشوند اما یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود زنان به متخصصین زنان و زایمان مراجعه کنند بروز نشانه هایی دردناک در آنهاست.

به این نکته توجه کنید که بیشتر بیماری هایی که رحم را درگیر می کند، در مراحل ابتدایی علائم مشابهی را نشان می دهند. به همین دلیل لازم است با بروز هر کدام سریعا به پزشک مراجعه کرد تا با تشخیص درست، درمان مناسب پیش گرفته شود. از نشانه های عمومی عفونت رحم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز دردهای ناگهانی در قسمت تحتانی شکم
 • بروز دردهای ناگهانی در قسمت فوقانی شکم
 • تب های کم که به مرور رو به زیاد شدن میرود
 • احساس درد در حین رابطه جنسی
 • داشتن دوران قاعدگی نامنظم
 • تجربه داشتن درد در هنگام دفع ادرار
 • ترشحات واژینال بدبو افزایش پیدا می کند
 • خستگی های مداوم و طولانی مدت

اما همواره افرادی هستند که به دلیل پیشرفت عفونت رحم با دردهای بسیار شدید روبرو می شوند، به صورتیکه کارهای روزمره آنها را دچار اختلال می کند. این نشانه ها شامل مواردی از جمله گزینه‌های زیر هستند:

 • بروز دردهای ناگهانی و آزاردهنده در لگن
 • استفراغ های شدید خصوصا در هنگام صبح
 • بیهوشی های ناگهانی
 • بروز تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت

این نکته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که به هنگام مواجهه با چنین نشانه هایی در کمترین زمان ممکن باید خود را به مراکز فوریت های پزشکی برسانید زیرا هر لحظه این امکان وجود دارد که عفونت به خون و یا سایر قسمت های بدن سرایت کند و خسارات جبران ناپذیری را با خود به همراه آورد.

 

راه های تشخیص عفونت رحم

مراجعه به پزشکان و متخصصان زنان و زایمان از جمله مهمترین بخش تشخیص و درمان برای بروز عفونت رحم محسوب می شود. از همین رو پزشکان برای تشخیص این بیماری به سراغ انجام آزمایش هایی نظیر آزمایش ناحیه لگن، معاینه دهانه رحم و آزمایش ادرار می‌روند تا نشانه هایی همچون مشکل در خون، ابتلا به سرطان و همچنین سایر بیماری ها را در افراد بررسی کنند.

از جمله دیگر آزمایشاتی که برای بررسی این بیماری انجام می شود میتوان به بررسی میزان رسوب گذاری اریترویست، مقدار پروتئین C موجود برای واکنش و تعداد WBC اشاره کرد.

علائم عفونت رحم

راه های درمان عفونت رحم

معمولا پزشکان با اینکه پیشرفت‌هایی در زمینه علوم حاصل شده است، سراغ راه‌کارهای درمانی به وسیله مصرف دوز مناسبی از آنتی بیوتیک‌ها می‌روند.

زیرا در ابتدا تشخیص اینکه کدام نوع از باکتری ها دلیل بروز این عفونت شده است بسیار سخت است از همین رو با تجویز دو نوع از آنتی بیوتیک تلاش می کنند تا درمان را به طور کامل پیش ببرند.

اما نکته اینجاست که مصرف این داروها باعث می شود تا نشانه های عفونت رحم از بین برود و همین مسئله زنان را به این باور برساند که بیماری آنها به طور کامل درمان شده است و در نتیجه مصرف داروها را قطع می کنند.

این موضوع یکی از اشتباه ترین کارهایی است که اغلب خانم ها انجام می دهند. قطع مصرف داروها علاوه بر اینکه میتواند روند بهبود را به تعویق بیاندازد اغلب باعث بروز مجدد عفونت خواهد شد.

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به دلیل برخی بیماری ها و یا حتی بارداری امکان مصرف قرص برای شما وجود ندارد و یا دچار ورم و یا کیست در ناحیه لگن شده اید، باید برای درمان عفونت رحم به سرعت خود را به بیمارستان برسانید.

حتی در برخی موارد دیده شده که برای درمان این بیماری پزشکان به سراغ جراحی نیز رفته اند. در واقع زمانی که کیست در ناحیه لگن رشد کرده و احتمال پاره شدن در آن زیاد باشد، این راه درمان پیش گرفته خواهد شد.

بیشتر بخوانیم : علت ایجاد فیبروم رحم و درمان آن

یکی از مهمترین مسائلی که در رابطه با عفونت رحم باید بدانید این است که اصلی ترین عامل این بیماری باکتری ها هستند که از طریق تماس جنسی به زنان سرایت می کند.

مردانی که شریک جنسی متعددی داشته باشند، ناقل اصلی باکتری ها محسوب می‌شوند که موجب عفونت در رحم زنان خواهند شد. به همین دلیل است که پزشکان و متخصصین زنان و زایمان همواره به استفاده از راه های پیشگیری امن مانند کاندوم را تاکید می کنند.

آنتی بیوتیک برای عفونت رحم

با توجه به موارد درمانی بیان شده، اغلب اصلی‌ترین راهکار درمانی که پزشکان توصیه می کنند، در مان دارویی است. داروهای آنتی بیوتیکی که برای عفونت رحم تجویز می شوند ممکن است بنا به شدت درگیری با بیماری، مقدار متفاوتی باشد.

اما به هیچ وجه نباید مصرف خودسرانه آنها را پیش گرفت. زیرا ممکن است علائم بروز داده شده، ناشی از مشکل دیگری در رحم باشد و با مصرف دارو فقط به رفع کردن علائم منجر شد. در نتیجه برای تشخیص دقیق و دریافت دوز درست از آنتی بیوتیک برای عفونت رحم لازم است از پزشک دستور گرفت.

با این حال داروهایی از جمله مترونیدازول به عنوان یک داروی آنتی بیوتیکی برای عفونت های باکتریایی به شکل قرص، شربت و حتی شیاف برای واژن ممکن است تجویز شود.

گاهی کرم یا قرص واژینال کلوتریمازول، از جمله گزینه های دیگری هستند که برای درمان دارویی عفونت رحم و حتی عفونت واژن ممکن است نیاز به مصرفشان وجود داشته باشد.

کپسول فلوکونازول، قرص های واژینال نیستاتین، کرم واژینال میکونازول نیز گزینه های تکمیلی برای درمان عفونت رحم هستند.

چند جوشانده برای عفونت رحم

راهکارهای درمانی توصیه شده توسط پزشک در کنار درمان گیاهی می تواند نتیجه روند درمانی را تسریع بخشد. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال گیاهان دارویی طبیعی برای درمان هستند.

گزینه های زیر به عنوان دمنوش ها و جوشانده های طبیعی می توانند به این نتیجه کمک کنند. اما توصیه می شود از آنها روزانه 2 مرتبه در 2 وعده مختلف استفاده شود تا نتیجه بهتری ایجاد کنند.

 • استفاده از دمنوش پونه به همراه عسل که خاصیت ضد میکروبی را به همراه دارد و برای برطرف کردن عفونت رحم، عفونت مجاری ادرار و حتی عفونت کلیه ها نیز می تواند موثر باشد.
 • آویشن به همراه تخم جعفری و رازیانه را با مقادیر مساوی یک قاشق چایخوری در دو لیوان آب جوش روی حرارت ملایم بجوشانید. می توانند تاثیر به سزایی از این جوشانده دریافت کنید اگر روزانه دو فنجان از آن در کنار درمان دارویی مصرف کنید.

عوارض عدم درمان عفونت رحمی

درمان عفونت رحم

تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که عفونت رحم میتواند چه عوارضی را با خود به دنبال آورد؟ در واقع اکثر آسیب هایی که این بیماری با خود به همراه دارد ناحیه لگن ایجاد می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • دردهای دراز مدت در ناحیه لگن
 • حاملگی‌های خارج از رحم
 • ناباروری
 • بروز آبسه در تخمدان توبو
 • عدم توانایی در نگهداری از جنین در صورت بارداری

بیشتر بخوانیم : شایعترین علل ناباروری در زنان

راه های جلوگیری از بروز عفونت رحم

اگر سابقه عفونت رحم در خانواده و همچنین در خود شما وجود داشته است بهترین راهی که پیش روی شما قرار دارد پیشگیری از بروز این بیماری است. از همین رو در این قسمت به معرفی برخی از راه هایی میپردازیم که با رعایت آنان میتواند به شما کمک کند تا از بروز این بیماری جلوگیری کنید.

 • یک رابطه جنسی امن با طرف مقابل خود برقرار کنید
 • اگر هر دو طرف یک رابطه، قبل از شروع رابطه جنسی، برای STI آزمایش دهید خطر ابتلا به این بیماری به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت
 • درمان سریع برای دریافت STI

سخن پایانی

در این متن اطلاعات کاملی در مورد هر آنچه که باید از عفونت رحم دانست، ارائه شد. به همین منظور راهکارهایی برای پیشگیری و درمان نیر ارائه گردید.

البته بهتر است در صورت مشاهده علائم گفته شده در این مطلب حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کرد. از این طریق درمان هر چه سریعتر شروع شده و از تشدید آن و انتقال به قسمت های دیگر رحم جلوگیری خواهد شد.

0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید