بهترین مکمل های ویتامین D کدامند؟

0
1126
مکمل ویتامین D
زمان مطالعه: 4 دقیقه

ویتامین D  به «ویتامین خورشید» هم معروف است. چون این ویتامین در واکنش به قرارگیری در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید در بدن ما تولید می شود و در واقع خورشید اصلی ترین منبع این ویتامین است. در ادامه به فواید، نشانه های کمبود و منابع مختلف این ویتامین می‌پردازیم و بهترین مکمل های ویتامین D را معرفی می‌کنیم.

ویتامین D

نقش اصلی ویتامین D در بدن، کمک به تنظیم سطح کلسیم، فسفر و (تا حدود کمتر) منیزیم در خون است. ویتامین D برای رشد و سلامت استخوان‌ها حیاتی است. بدون این ویتامین، استخوان‌ها نرم و ناهنجار هستند و قادر به ترمیم طبیعی خود نخواهند بود؛ در نتیجه بیماری‌هایی به نام راشیتیسم در کودکان و استئومالاسی در بزرگسالان ایجاد می‌شود. ویتامین D بر رشد و تمایز بسیاری از بافت‌های دیگر تاثیر می‌گذارد و به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند که در سایر بیماری‌ها مانند اختلالات خودایمنی و سرطان نقش دارد.

ویتامین D

افراد مسن، دارای اضافه وزن، افرادی که به میزان کافی در معرض آفتاب قرار ندارند، افراد دارای پوست تیره و افرادی که از داروهای خاص برای مدت طولانی استفاده می‌کنند؛ بیشتر از سایرین در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار دارند. افرادی که قادر به دریافت ویتامین D از نور خورشید نیستند؛ ویتامین مورد نیاز خود را باید از منایع غذایی یا مکمل‌ها دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: ویتامین D علیه کووید ۱۹: مفید است یا جنبه تبلیغاتی دارد؟

فواید ویتامین D

 ویتامین D  با بسیاری از ژن‌ها و دستگاه‌های بدن در رابطه است و بسیاری از خواص و فوایدی که در تحقیقات و بیماری‌ها مشاهده می‌شود نتیجه همین تأثیراتی است که با بخش‌های مختلف دارد، مثلاً به دلیل افزایش نیروی عضلات، زایمان زنان بهبود پیدا می‌کند چرا که عضلات آن ناحیه هم قوی تر می‌شود و بچه ای که بدنیا می‌آید سالم‌تر و در مقابل بیماری مصون تر خواهد بود چرا که این ویتامین بشدت با سیستم ایمنی و عضلات، مغز، استخوان، غدد و … در تعامل است.

از جمله فواید این ویتامین تقویت بسیار شدید سیستم ایمنی بدن و کمک به زودتر خوب شدن و مبارزه با تقریباً همه بیماری‌های تنفسی و از جمله سرماخوردگی‌ها است.

عوارض کمبود ویتامین D

از عوارض کمبود این ویتامین در دوران کودکی بیماری راشیتیسم است که به علت عدم جذب کلسیم و فسفر در زمان رشد استخوان‌ها (چرا که برای جذب کلسیم و فسفر به استخوان، باید میزان لازمِ ویتامین دی در بدن وجود داشته باشد)، استخوان‌های فرد دارای املاح کمی خواهد بود و نخواهد توانست بدرستی وزن فرد را تحمل کند و در نتیجه انحنا خواهد یافت. در دوران بزرگسالی کمبود این ویتامین در بدن باعث به‌وجود آمدن بیماری استئومالاسی (نرمی استخوان) می‌شود. این بیماری با کاهش تراکمِ استخوان، دردهای شدیدی در پا و کمر ایجاد می‌کند و استخوان‌های بلند به راحتی شکسته می‌شود. اگر فرد در این دوران شروع به دریافت ویتامین دی کند، این عارضه رفع می‌شود.

ویتامین D
در دوران کهنسالی کمبود این ویتامین باعث بروز بیماری پوکی استخوان به ویژه در زنان می‌شود.
این بیماری با کاهش تراکمِ استخوان، دردهای شدیدی در پا و کمر ایجاد می‌کند و استخوان‌های بلند به راحتی شکسته می‌شود. اگر فرد در این دوران شروع به دریافت ویتامین D کند، این عارضه رفع می‌شود.
در دوران کهنسالی کمبود این ویتامین باعث بروز بیماری پوکی استخوان به ویژه در زنان می‌شود.

برای مشاهده و خرید انواع قرص ویتامین دی(D)، کلیک کنید.

همچنین باعث عوارضی چون دیر دندان در آوردن و دیر نشستن و دیر راه افتادن در کودکان و همچنین بد فرم شدنِ لگن که در دخترها باعث تنگی لگن شده و به ناچار باید از طریق سزارین زایمان کنند، می‌شود و احتمال ابتلاء به سرطان سینه، پروستات یا هر گونه سرطان دیگری را بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید: ویتامین D مورد نیاز بدن

آیا ویتامین D3 همان ویتامین D است ؟

پنج نوع ویتامین D وجود دارد که عبارت‌اند ازD1: ، D2 ، D3 ،  D4 و . D5 مهم‌ترین اشکال مورداستفاده بدن D2 و D3 هستند. جالب است بدانید که بسیاری از افراد جهان از کمبود این ویتامین رنج می‌برند.

برای مثال حداقل ۸۰ درصد کودکان ایرانی به درجات شدید و بیش از ۹۰ درصد از آن‌ها به درجات متفاوتی دچار کمبود این ویتامین هستند. بهتر است بدانید که عواملی مانند مصرف برخی داروها، قرار داشتن در سنین رشد، برخی اختلالات در جذب این ویتامین در بدن، نرفتن زیر نور آفتاب یا نخوردن غذاهای حاوی این ویتامین باعث کمبود ویتامین D در بدن می‌شوند. یکی از مهم‌ترین عوارض کمبود این ویتامین ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن است که فرد را در معرض انواع عفونت‌ها، دیابت و یا حتی سرطان‌ها قرار می دهد. اما ببینیم که در مورد تفاوت ویتامین D و D3 موارد خاصی وجود دارد یا خیر.

تشخیص مکمل ویتامین D3 از D2

اگر روی بسته‌بندی مکمل‌تان تنها ویتامین حرف D  بدون شماره پس از آن نوشه شده، به لیست مواد تشکیل‌دهنده آن نگاه کنید. اگر در بخش ترکیبات محصول کلمه ارگوکلسیفرول (ergocalciferol) درج شده باشد این محصول ویتامین D2 است. اما اگر واژه کوله کلسیفرول (Cholecalciferol) را مشاهده نمودید مکمل ویتامین D3 است. می‌دانید که با توجه به تفاوت ویتامین دی ۳ با ویتامین D2 ، اثربخشی D3 برای بدن بسیار بیشتر است. در ادامه به معرفی مکمل های ویتامین D می‌پردازیم.

قرص ویتامین 1000IU D3 هلث اید 30 عددی

ویتامین D3 یک ویتامین محلول در چربی است که به عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن، جذب و استفاده از کلسیم و فسفر، حفظ استخوان‌های طبیعی، عملکرد صحیح عضله‌ها و حفظ سلامت دندان‌ها کمک می‌کند و همچنین در تنظیم سطح نرمال کلسیم خون نقش مهمی ایفا می‌کند. همراه با کلسیم، ویتامین دی نیز به کاهش تحلیل استخوانی در زنان یائسه کمک می‌کند.

ویژگی های کلیدی مکمل ویتامین D3

تقویت استخوان

پیشگیری از پوکی استخوان

تقویت عملکرد سیستم ایمنی

قرص ویتامین 1000IU D3 هلث اید 30 عددی

سافت ژل ویتامین D3 2000 واحد او پی دی فارما 60 عددی

سافت ژل ویتامین D3 2000 واحد او پی دی فارما مکملی منحصر به فرد برای تامین روزانه ویتامین د3 در بدن است. شایان ذکر است که مصرف همزمان ویتامین دی و کلسیم از ابتلا به بیماری پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

  • موارد مصرف سافت ژل ویتامین D3 2000 واحد
  • حفظ سلامت عضلات و استخوان ها و دندان‌ها
  • تامین ویتامین D3 مورد نیاز بدن
  • تقویت سیستم ایمنی بدنسافت ژل ویتامین D3 2000 واحد او پی دی فارما 60 عددی

جمع بندی

نقش اصلی ویتامین D در بدن، کمک به تنظیم سطح کلسیم، فسفر و (تا حدود کمتر) منیزیم در خون است. ویتامین D برای رشد و سلامت استخوان‌ها حیاتی است. از عوارض کمبود این ویتامین در دوران کودکی بیماری راشیتیسم است که به علت عدم جذب کلسیم و فسفر در زمان رشد استخوان‌ها است. پنج نوع ویتامین D وجود دارد که عبارت‌اند ازD1: ، D2 ، D3 ،  D4 و . D5 مهم‌ترین اشکال مورداستفاده بدن D2 و D3 هستند. اثربخشی مکمل ویتامین D به شکل D3 برای بدن بسیار بیشتر است.

نویسنده: الهه براتی

خواننده گرامی از این که این مطلب را تا انتها مطالعه کردید، سپاسگزاریم. خواهشمند است با ارائه نقطه نظرات خود ما را در بهبود مطالب ارائه شده یاری کنید.

4

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید