مکمل غذایی برای کودکان خود را می شناسید؟

0
1039
مکمل غذایی کودکان
زمان مطالعه: 4 دقیقه

انتخاب مکمل غذایی برای کودکان همواره دغدغه والدین بوده است. کودکان برای رشد و تکامل به ویتامین و مواد معدنی مختلفی نیاز دارند. در میان بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی، برخی از آن‌ها اهمیت بیشتری برخوردارند، از جمله ویتامین A، ویتامین‌های b2، b3، b6 و B12، کلسیم و آهن.

با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا انواع مکمل‌های مورد نیاز کودکان به همراه منابع آن را بررسی کنیم.

4 ویتامین و ماده معدنی ضروری برای کودکان

 

  • ویتامین A: ویتامین A یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است. ویتامین‌های  Aیا رتینول برای رشد بدن مخصوصاً در کودکان و کار صحیح دستگاه ایمنی و مخاط مثل مخاط روده و جلوگیری از عفونت‌ها (بیماری‌های میکروبی) بهبود بینایی افراد در نور کم مثل شب و حفظ سلامتی سطح چشم، دفاع از بدن و سلامتی پوست است.
  • ویتامین‌های گروه B: به‌طور کلی در چرخه متابولیسم سلولی نقش دارند لذا موجب افزایش متابولیسم بدن شده و رشد و تقسیمسلول‌‌ها را افزایش می‌دهند. این ویتامین‌ها در عملکرد درست دستگاه ایمنی و عصبی نقش دارند؛ و برای سلامت پوست و ماهیچه‌ها ضروری هستند.
  • کلسیم: وجود این ماده معدنی برای انعقاد خون، انقباض و عملکرد صحیح عضلات، انتقال پیام های عصبی توسط سیستم اعصاب، ترشح هورمونی و عملکرد صحیح سلول های بدن ضروریست.
  • آهن: یک ماده معدنی مهم در رژیم غذایی است که در ساز و کار های مختلف بدن از جمله انتقال اکسیژن در خون نقش دارد و برای تامین انرژی روزمره و فرآیند رشد لازم است. نوزادان، کودکان و نوجوانان به دلیل ضرورت وجود آهن برای رشد جسمی و در صورت فقدان آهن کافی در رژیم غذایی، دچار کمبود آهن و نیز کم خونی خواهند شد.

بهترین راه دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی، گنجاندن مواد غذایی زیر در تغذیه کودکان است:

  • سبزیجات
  • میوه
  • غلات: نان، ماکارونی، غلات صبحانه، برن ، ذرت و غیره
  • لبنیات کم چرب: شیر، ماست و پنیر
  • گوشت قرمز، ماهی، مرغ، تخم مرغ، حبوبات (نخود فرنگی، لوبیا، عدس، نخود و غیره) و آجیل.

با توجه به این که وعده‌های غذایی سالم و ارگانیک همیشه در درسترس نیست و ممکن است نیازهای تغذیه‌ای کودک از رژیم غذایی تامین نشود، متخصصان اطفال ممکن است یک مکمل مولتی ویتامین روزانه  برای کودکان تجویز کنند.

مکمل غذایی برای کودکان

بیشتر بخوانیم: افزایش قد کودکان

ویتامین‌های مصرفی کودکان و اقدامات احتیاطی

مصرف بیش از حد ممکن مکمل غذایی برای کودکان ممکن است مشکل آفرین باشد. این امر به ویژه در ویتامین های محلول چربی یعنی ویتامین های A، D، E، K بیشتر صدق می‌کند.

یک مطالعه حاکی از مسمومیت ویتامین D در کودکی بود که این ویتامین را بیش از حد مورد نیاز مصرف کرده بود. مطالعه دیگری نیز حاکی از مسمومیت 3 کودک به دلیل مصرف بیش از حد ویتامین A بود.

بهتر است ویتامین ها را از دسترس کودکان خردسال دور نگه دارید. در صورت شک به مصرف بیش اط حد مکمل توسط کودک بلافاصله این موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

انواع مکمل‌ غذایی برای کودکان

همان طور که در بالا ذکر شد، کودکان برای رشد و نمو احتیاج به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی دارند. از آن جایی که کودکان ممکن است تمام این مواد را از نتوانند ازرژیم غذایی دریافت کنند، مصرف مکمل‌های غذایی به این گروه سنی پیشنهاد می‌شود. انواع مکمل غذای کودک به شکل پودر، شربت و قرص به بازار عرضه می‌شوند که انواع مختلفی دارد. از جمله:

شربت تقویتی کودکان:

این شربت‌ها جهت پیشگیری از کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی که نیازهای تغذیه‌ای برای رشد طبیعی کودکان را تأمین می‌کند؛ تجویز می‌شوند. تقویت سیستم ایمنی، افزایش مقاومت در برابر عفونت‌ها و استحکام و رشد طولی استخوان‌ها، مقابله با نرمی استخوان، بهبود عملکرد مغزی و ذهنی، سلامت دندان‌ها و پوست و مو از دیگر مزایای استفاده از این نوع مکمل غذایی برای کودکان است.

مکمل اشتها آور کودکان:

مکمل اشتها آور کودکان حاوی مواد محرک اشتها است و معمولاً برای کودکانی مورد استفاده قرار می گیرد که تمایلی به خوردن غذا ندارند. «عدم مصرف غذا» سبب می شود ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن کودک تامین نشود و همین امر سلامتی کودک را به خطر می اندازد. بسیاری از خانواده‌ها بر این باور هستند تحریک اشتهای کودکانی که تمایل به غذا خوردن ندارند کار بسیار دشوار و طاقت فرسایی است. از این رو در این مواغرد مصرف مکمل غذایی برای کودکان بسیار کارساز است.

مکمل مورد نیاز کودکمکمل مورد نیاز کودکمکمل مورد نیاز کودکمکمل مورد نیاز کودکاشتها آور کودک

مولتی ویتامین کودکان:

تمام کودکان اعم ازاینکه با شیر مادر و یا شیر مصنوعی تغذیه شوند لازم است از مکمل هاي آهن، ویتامین A و D و یا مولتی ویتامین استفاده کنند. مولتی ویتامین‌ها موجب تامین نیاز روزانه بدن به انواع ویتامین‌ها شده و به رشد جسمی  و ذهنی نوزاد کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانیم: کمبود ویتامین دی در کودکان از نشانه‌ها تا درمان

مکمل غذایی افزایش وزن کودکان:

بعضی از کودکان تغذیه خوبی دارند ولی وزن نمی‌گیرند. این امر ممکن است به علت فعالیت زیاد یا ژنتیک باشد. ‌مکمل غذایی برای کودکانی که دارای سوء تغذیه و کم وزنی هستند و کودکانی که نمی‌توانند با مصرف غذاهای روزانه نیازهای بدن  خود را دریافت کنند استفاده می‌شود. این مکمل‌ها  نباید به عنوان میان وعده قبل از وعده غذایی یا به عنوان جایگزین غذا مصرف شوند.

مکمل غذایی برای کودکان دچار فقر آهن

کم خونی یکی از رایج ترین اختلالات خونی است که طی آن گلبول‌های قرمز خون به اندازه کافی در بدن تولید نمی شوند؛ در نتیجه اکسیژن کافی به ارگان‌های بدن نمی‌رسد و همین امر سلامتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سلول‌های قرمز خون در بدن اکسیژن را با استفاده از پروتئینی به نام هموگلوبین حمل می کنند. اگر این پروتئین به اندازه کافی در بدن وجود نداشته باشد کارکرد سلول‌های قرمز مختل می شود.

بهتر است بدانید بیماری کم خونی قبل از اینکه خودش بیماری باشد می تواند نشانه بروز بیماری دیگری نیز باشد. توجه به این مسئله در کودکان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. رفع این بیماری و استفاده از انواع مکمل کم‌خونی کودکان اهمیت ویژه‌ای دارد.

بیشتر بخوانیم: بهترین مکمل آهن برای کودکان

مکمل غذایی برای کودکان دچار نفخ

مطالعات نشان می‌دهند که انواع مکمل گوارش کودک برای رفع مشکلات گوارشی بسیار سودمند هستند و با افزایش باکتری های روده ای (باکتری‌هایی که روده برای هضم غذا بدان‌ها نیاز دارد) به سلامت کودک کمک می کنند. با این وجود ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است که هنوز به تحقیقات جامع بیشتری در زمینه مکمل گوارش کودک نیازمندیم. بهتر است پیش از استفاده از هر مکملی با پزشک مشورت کنید.

سخن آخر

کودکان برای رشد و تکامل به ویتامین و مواد معدنی نیاز دارند. در میان بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی، برخی از آن‌ها اهمیت بیشتری برخوردارند، از جمله ویتامین A، ویتامین‌های b2، b3، b6 و B12، کلسیم و آهن.

بهترین راه دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی، گنجاندن مواد غذایی زیر در تغذیه کودکان است. اما از آن‌جایی که  تامین این مواد از رژیم غذایی ممکن است همیشه میسر نباشد، صرف مکمل های غذایی زیر نظر یک متخصص اطفال توصیه می‌شود.

منبع: Vitamins for Kids: Do Healthy Kids Need Supplements

از این که این مطلب را تا انتها مطالعه نموده‌اید، سپاسگزاریم. خواهشمندیم با نظرات و پیشنهادات سازنده‌ خود ما را در بهبود هر چه بهتر مطالب یاری نمایید.

نویسنده : الهه براتی پور فرد

+1

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید