معجزات بالم لب در رفع خشکی لب‌ها

0
718
بالم لب
زمان مطالعه: 8 دقیقه

داشتن لب‌هایی نرم و سلامت، تمام چیزی است که برخی افراد آرزوی آن را دارند؛ چرا که در هر فصل به خصوص زمستان لب‌هایشان دیگر رطوبت و لطافت طبیعی ندارند و به همین دلیل هم بیشتر مستعد خشک شدن و ترک خوردن هستند. همچنین خشکی لب‌ها نه تنها آزار دهنده است، بلکه می تواند موجب درد و ناراحتی نیز شود. این شرایط به واسطه بروز ترک ها، قرمزی، خشکی و افزایش حساسیت، به پوسته پوسته شدن پوست لب شناخته می‌شود. در ادامه با معجزه بالم لب برای سلامتی و زیبایی لب ها آشنا می‌شویم.

عوامل موثر بر خشکی و ترک خوردن لب ها

 • کم‌آبی بدن:

کم آبی بدن یکی از دلایل شایع خشکی لب‌ها محسوب می‌شود. لب‌ها همانند دیگر قسمت‌های پوست دارای غدد سباسه (غددی میکروسکوپی در پوست بوده که یک ماده روغنی/مومی به نام سبوم (چربی) تولید می‌کنند) نیستند. از این رو، احتمال بیشتری دارد رطوبت از دست دهند. خشکی هوا، احتمال مواجهه با خشکی لب‌ها را افزایش می‌دهد. شما نباید برای تامین آب مورد نیاز بدن خود در انتظار بروز احساس تشنگی باشید. تشنگی از نشانه های پایانی کم‌آبی بدن محسوب می‌شود، از این‌رو، حداقل هشت لیوان آب در روز مصرف کنید تا از هیدارته نگه داشتن بدن اطمینان حاصل شود.

 • لیسیدن لب‌ها

افراد بسیاری عادت به لیسیدن مکرر لب‌های خود دارند که این کار می‌تواند موجب خشکی لب‌ها یا تشدید این شرایط شود. پوشش بزاق تنها برای چند ثانیه موثر است و با بخار شدن آب، خشکی لب‌ها بار دیگر ظاهر می‌شود. افزون بر این، زمانی که آب موجود در بزاق بخار می‌شود، لب‌ها رطوبت بیشتری از دست خواهند داد، از این‌رو، خشکی آن‌ها تشدید می‌شود.

 • فقدان محافظت

فقدان اقدامات محافظ و پیشگیرانه ممکن است دلیل خشکی لب‌های شما باشد. در موارد زیر، شما باید محافظت از لب‌های خود را جدی‌تر بگیرید:

آب و هوای سرد:  باد سرد و خشک موجب خشکی و ترک خوردگی لب‌ها می‌شود. بر همین اساس، از لب‌های خود در آب و هوای سرد محافظت کنید.

 • آب و هوای داغ

در تابستان، آب و هوای داغ و وزش باد خشک شرایطی شایع است. افزون بر این، عوامل دیگری مانند افزایش مواجهه با نور خورشید و مصرف نوشیدنی‌هایی که موجب کم آبی بدن می‌شوند، مانند نوشیدنی های دارای الکل و کافئین، احتمال خشکی لب‌ها را افزایش می‌دهند. بر همین اساس، در تابستان نیز به خوبی از لب‌های خود محافظت کنید.

 • حضور طولانی مدت در فضای باز

مواجهه طولانی مدت با باد، سرما و گرما در کنار انجام فعالیت‌های ورزشی شدید می‌توانند احتمال خشکی لب‌ها را افزایش دهند. عدم محافظت کافی از لب‌‎ها در این شرایط بی‌تردید به خشکی شدید آن‌ها منجر خواهد شد.

رفع خشکی لب ها

 • محرک‌ها

برخی خمیردندان‌ها حاوی ماده ای محرک برای لب‌ها هستند که می‌تواند موجب خشکی آن‌ها شود. این ماده سدیم لوریل سولفات نام دارد. از خمیردندان‌های حاوی این ماده پرهیز کنید. برخی اسید میوه‌ها، به ویژه میوه‌های مرکبات، نیز می‌‎توانند موجب تحریک لب‌ها شوند. همچنین، سینامیت‌های مورد استفاده در برخی آدامس‌ها، شیرینی‌ها یا خمیردندان‌ها نیز می‌توانند لب‌ها را تحریک کنند. در این موارد، پیش از خرید به مواد تشکیل دهنده روی برچسب محصول توجه کنید.

 • آلرژی‌ها

برخی آلرژی ها ممکن است با خشکی لب‌ها همراه باشند که از آن جمله می توان به آلرژی به کبالت و نیکل اشاره کرد. گایازولن موجود در برخی خمیردندان‌ها یا پروپیل گالات یا فنیل سالیسیلات موجود در برخی رژ لب‌ها نیز می توانند موجب تحریک و آلرژی شوند. از خمیردندان‌ها و رژلب‌‎های حاوی این مواد پرهیز کنید. برخی مواد تشکیل دهنده غذایی، مانند رنگ‌های غذایی نیز می توانند موجب آلرژی و خشکی لب ها شوند. اگر درباره عامل بروز آلرژی مطمئن نیستید به پزشک مراجعه کنید.

 • نفس کشیدن از راه دهان

زمانی که از راه دهان تنفس می‌کنید، لب‌ها با هوای بیشتری در تماس هستند، از این‌رو، خشکی لب‌ها به راحتی رخ خواهد داد. برخی شرایط و بیماری‌ها مانند آپنه خواب، سینوزیت و سرماخوردگی ممکن است موجب تنفس از راه دهان شوند. در این موارد، برای بررسی دقیق شرایط و انتخاب روش درمان باید به پزشک مراجعه کنید.

 • دارو‌ها

برخی دارو‌های مورد استفاده برای درمان افسردگی، اضطراب، درد، آکنه شدید، سرماخوردگی و آلرژی‌های بینی اغلب به عنوان یک عارضه جانبی موجب خشکی لب‌ها می‌شوند. اگر درباره وقوع خشکی لب‌ها به واسطه مصرف دارو‌ها شک دارید، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

 • دلایل کمتر شایع

ممکن است مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، دلیل خشکی لب‌ها نباشند و این پرسش را با خود مطرح کنید که دلیل اصلی بروز خشکی لب‌ها چه چیزی است. دلایل دیگری نیز می‌توانند موجب خشکی لب‌ها شوند که شیوع کمتری دارند و از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کمبود ویتامین B12

– کمبود نیاسین که موجب بروز ترک به ویژه در گوشه های دهان می شود.

– عفونت مخمری

– هایپرویتامینوز A

– دیابت

– برخی اختلالات خونی، مانند بیماری کاوازاکی

– سندرم شوگرن. یک بیماری خودایمنی که موجب علائم مختلف از جمله خشکی لب‌ها می‌شود.

– ماکروسیتوز. شرایطی که به واسطه افزایش اندازه سلول‌های خونی تعریف می‌شود.

– بیماری‌های منتقله از راه جنسی، مانند ایدز

هیچ ‌کس خواهان لب ‌هایی خشک و پوسته پوسته شده نیست، پس احتیاج داریم تا از آن‌ها مراقبت کنیم تا نرم بمانند و جذاب به‌نظر برسند. بیشتر افراد برای رهایی از خشکی لب با کشیدن زبان روی لب سعی در مرطوب کردن و برطرف کردن خشکی لب‌ها دارند که این کار نه تنها باعث خشک‌تر شدن لب می شود بلکه باعث پوست پوسته شدن لب نیز می‌شود و میزان آسیب به پوست لب‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

در بیشتر مواقع یکی از دلایل خشکی و پوست پوست شدن لب‌ها استفاده از انواع رژ لب‌های غیر استاندارد و بی‌کیفیت است. از این رو با توجه به حساسیت پوست بهتر است تا با خرید لوازم آرایش  اصل  و با استاندارد  از لب‌ها در برابر خشکی و ترک خوردگی محافظت کنید.

بالم لب چیست؟

یکی از مناسب‌ترین نرم کننده‌های لب بالم لب می‌باشد.  در تعریف بالم لب باید بگوییم که بالم لب نوعی موم یا پماد است که ترکیبات آن  می تواند موجب نرم کنندگی و مرطوب کنندگی لب شود. بالم لب با عملکرد آب رسانی و چرب نگه داشتن سطح پوست  لب می تواند تا بدون ایجاد سنگینی و چسبندگی زیبایی و سلامت لب‌ها را تامین و لب‌ها را از آسیب‌هایی مانند خشکی و ترک خوردگی حفظ کند. امروزه با استفاده از بالم لب می توان لب‌هایی نرم و سالم داشت. استفاده از بالم لب نه تنها باعث نرمی لب‌‎ها می‌شود بلکه با از بین بردن پوست‌های مرده سطح پوست، رنگ طبیعی به لب‌ها می‌بخشد.

فواید استفاده از بالم لب

انواع بالم لب‌

بالم لب نرم و مرطوب کننده حاوی آنتی اکسیدان

این بالم لب‌ها بیشتر جنبه درمانی و ترمیم کنندگی برای خشکی و انواع ترک لب را دارند و به آن‌ها نرم کننده لب هم گفته می‌شود. به زبان ساده می توان گفت بالم لب‌های مرطوب کننده باعث افزایش رطوبت و چربی مفید در لب‌ها شده و باعث ترمیم خشکی و ترک‌های لب نیز می‌شود. بالم لب‌ هایی که حاوی آنتی اکسیدان هستند، برای ترمیم بافت آسیب دیده پوست بسیار مؤثرند. بنابراین اگر پوست لب‌های شما آسیب دیده یا به شدت خشک است، از بالم لبی استفاده کنید که حاوی آنتی اکسیدان است.

بالم لب حاوی ضد‌‌آفتاب

امروزه فرآورده‌های آرایشی لب به صورت چند منظوره هستند؛ این بدان معنی است که آن‌ها در یک زمان دارای چندین عملکرد هستند. یکی از متداول‌ترین عملکرد‌های اضافی یک فراورده لب علاوه بر افزایش جذابیت یا حفاظت پیشگیرانه در برابر خشکی اثر حفاظتی آن در برابر نور خورشید می باشد، به این فرآورده ها بالم لب ضدآفتاب هم گفته می شود که دارای SPF هستند.

بالم لب حجم دهنده

در ترکیباتبالم لب معمولا از روغن‌هایی مانند روغن نعنا، نارگیل، عصاره دارچین و فلفل استفاده می‌شود. این ترکیبات باعث تحریک سلول‌ها شده و علاوه بر خواص نرم کنندگی، باعث افزایش حجم لب‌ها می‌شوند. این دسته از محصولات معمولا برای افرادی مناسب است که لب‌های باریک دارند و خواهان نمایش زیباتر لب‌های خود هستند.

بالم لب حاوی ویتامین C

ویتامین C  به عنوان یک ماده کلاژن ساز در بسیاری از لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود این ویتامین در بالم لب باعث جوانی و شادابی لب‌های شما خواهد شد. البته ترکیبات دیگری نیز وجود دارند که باعث کاهش چین و چروک و مبارزه با فاکتور‌های پیری لب می‌شوند. از جمله این ترکیبات می‌توان به دی پالمیتول هیدروکسی پرولین و هیالورونیک اسید اشاره کرد.

بالم لب حاوی اکسید روی

در زمان خرید بالم لب دقت کنید که حتماً در ترکیبات آن از اکسید روی استفاده شده باشد. البته استفاده از بالم لبی که حاوی این ماده باشد، اندکی رد سفیدی بر روی لب ایجاد می‌کند که براحتی با کشیدن انگشت بر روی لب از بین خواهد رفت.

بالم لب حاوی ویتامین E

ویتامینE یکی از ترکیبات رایج در بالم لب است که باعث نرمی و آبرسانی به لب‌ها می‌شود. اگر به این ویتامین آلرژی ندارید، بالم لبی را خریداری کنید که حاوی ویتامین E باشد.

بیشتر بخوانیم : آشنایی با انواع رژ لب و ویژگی ها آن

بالم لب حاوی سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید خاصیت لایه‌برداری داشته و به عنوان یک ماده ضد آکنه در بالم لب مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل خاصیت لایه‌برداری می‌تواند سلول‌های مرده پوست را از روی لب برداشته و باعث جریان یافتن خون در زیر پوست لب و در نتیجه تنفس آن شود. لازم به ذکر است که استفاده مداوم از بالم لبی که حاوی این ترکیب است، در دراز مدت باعث خشکی و التهاب پوست برخی از افراد می‌شود.

مواد تشکیل دهنده بالم لب

اصلی‌ترین و مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده بالم لب، به صورت کلی  شامل ترکیبات نرم و مرطوب کننده مانند لانولین ، موم زنبور عسل، وازلین، روغن نارگیل روغن دانه آفتابگردان و پارافین می‌باشد،  که در هر نوعی از محصولات موجود در بازار بخشی از این مواد به کار رفته است.

در دسته ای  دیگر از بالم‌های لب،  Q10،  ویتامین C و ویتامین E وجود دارد این محصولات با استفاده از مواد به کار برده شده در آن آبرسانی لازم پوست لب را انجام داده و از تیرگی لب به دلیل عوامل مختلف محیطی و رادیکال‌های آزاد جلوگیری به‌عمل می‌آید.

گروهی دیگر از بالم‌ها با عملکرد کاهش چین و چروک لب‌ها شامل موادی مانند هیالورونیک اسید، کلاژن و دی پالمیتول هیدروکسی پرولین هستند. این مواد فاکتور‌های مقابله با پیری پوست را  دارا می‌باشند.

فواید استفاده از بالم لب

 • بالم لب‌ ها باعث می‌شوند تا لب رطوبت کافی را داشته باشد، ترک نخورد و پوسته پوسته نگردد.
 • با استفاده از بالم، لب‌های شما زیبا‌ تر و درخشان‌تر به نظر می‌رسد. مواد ترمیم کننده‌ای که درون بالم لب موجود است مواد مغذی را به لب‌ها می‌بخشد. خطوط لب پر می‌شود و زیبایی این قسمت از صورت بیشتر می‌گردد.
 • بالم لب، لب‌های شما را در برابر سرمای زمستان محافظت می‌کند.
 • بالم‌های حاوی SPF از پوست لب در برابر نور خورشید محافظت می‌کنند.
 • دو کاربرد جانبی بالم لب که برای خانم‌ها جالب است!

 • ثابت نگه داشتن موهای ابرو با بالم لب:

برای ثابت نگه داشتن موهای ابرو کمی بالم را روی ابروهای خود بزنید و با استفاده از برس ابرو شکل دلخواه خود را به آن ها بدهید.

 • ثابت نگه داشتن آرایش چشم با بالم لب:

شما می‌توانید از بالم لب به عنوان پایه سایه‌ی چشم استفاده کنید به این صورت که قبل از زدن سایه، مقدار کمی از بالم لب را پشت پلک هایتان بزنید.

تنوع در ساخت بسته بندی بالم لب

بالم‌ لب در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی در بازار وجود دارند که هر‌کس مطابق نیاز و سلیقه خود اقدام به خرید می‌کند. در ادامه انواع مختلف بالم لب و روش استفاده از هر یک از آن‌ها آورده شده است.

انواع بالم لب

 • بالم لب به شکل رژلب

یک مدل از بالم‌ لب به شکل رژلب درست شده ‌است. این بالم‌ها مانند رژ لب هستند و برای استفاده از آن‌ها باید هنگام احساس خشکی لب، آن را روی پوست لب بکشید و بعد لب‌ها را به خوبی به هم بمالید تا کاملا روی لب‌هایتان پخش شود و لب را نرم و مرطوب کند.

 • بالم لب کاسه‌ای

یک مدل دیگر از بالم‌ لب به شکل کاسه‌ای است. در این صورت بالم را بادست تمیز از درون ظرف بیرون آورده و آرام روی لب‌ها ماساژ می‌دهید.

 • بالم لب تیوپی

مدل بعدی بالم لب تیوپی است که مواد درون آن به نسبت دو مدل قبلی رقیق‌تر است. برای استفاده از بالم تیوپی لازم است اول دستتان را تمیز با یک شوینده مناسب، بشویید. بعد تیوپ را از پایین فشار دهید تا مقداری بالم لب از آن خارج شود و با انگشت روی لب ماساژ دهید تا زیبایی و جلوه خاصی به لبانتان ببخشد.

درنتیجه با استفاده روزانه از بالم لب می‌توانیم از خشکی، ترک و پوسته پوسته شدن لب‌ها به‌خصوص در فصل سرما جلوگیری کرده همچنین ویتامین‌های لازم همچون ویتامین C , E, Q10  و انواع آنتی اکسیدان و… را برای سالم و مرطوب ماندن لب ها به آن رساند.

با تشکر از شما خواننده عزیز که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید.

نویسنده : رویا گلشنی

0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید