راهنمای کامل استفاده از کاندوم

0
1526
استفاده از کاندوم
کاندوم چیست
زمان مطالعه: 4 دقیقه

کاندوم کاور یا پوششی است که به‌صورت فیزیکی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته استفاده می‌شود و با نگه داشتن اسپرم در خود مانع از رسیدن آن به رحم و تخمک می شود. به عبارتی کاندوم پوششی نازک است که درست قبل از نزدیکی روی آلت تناسلی مردانه که نعوظ یافته قرار می‌گیرد. 

کاندوم به‌عنوان یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از بارداری هم شناخته می‌شود که زوج‌های زیادی در سراسر جهان از آن به‌عنوان امن‌ترین وسیله جلوگیری از حاملگی استفاده می‌کنند.

در ادامه این مطلب از وبلاگ دارو درباره انواع کاندوم، نحوه استفاده، مزایا و معایب این وسیله پیشگیری از بارداری صحبت می‌کنیم.

 

انواع کاندوم

کاندوم در دو نوع مردانه و زنانه تولید می‌شود که نوع مردانه آن شناخته شده‌تر و استفاده از آن رایج است. به همین دلیل ما در این مقاله به معرفی عملکرد نوع مردانه آن می‌پردازیم. البته تاریخچه کاندوم و انواع آن داستان جالبی دارد که مطالعه‌اش خالی از لطف نیست.

این محصول از جنس پلاستیک لاتکس یا پلیمری است. این محصول بر اساس آناتومی آلت مردانه طراحی شده و برای سهولت در استفاده و ایمنی بیشتر در قسمت باز کاندوم یک حلقه پلاستیکی وجود دارد که در هنگام نعوظ به محکمی دور آلت را می‌گیرد و امکان جابه‌جایی کاندوم و همین طور نشت مایع منی را به حداقل می‌رساند.

حدود ۱۵-۱۰ درصد از زوج‌ها از کاندوم به‌عنوان یکی از روش‌های تنظیم خانواده استفاده می‌کنند.

به دو علت توصیه می‌شود که برای تهیه این محصول به داروخانه ها یا سایر مرکزهای بهداشتی مورد تایید مراجع بهداشتی مراجعه کنید.

۱- اینکه این محصول با ناحیه‌ای از بدن در ارتباط است که بسیار حساس بوده و در صورت بی‌توجهی احتمال ایجاد یا انتقال بیماری‌های مختلفی وجود دارد.

 ۲- علت استفاده از این محصول جنبه پیشگیرانه آن است که در نوع غیر استاندارد و نامرغوب آن نمی‌توانید چنین انتظاری از این محصول داشته باشید.

این محصول از لحاظ مواد داخل آن (مواد لزج، اسپرم کش)، رنگ، ضخامت، شکل ظاهری، نوع بسته بندی و تعداد آن تنوع زیادی دارد که توسط شرکت‌های مختلف تولید می‌شود و افراد با توجه به نوع نیاز یا توصیه پزشک اقدام به انتخاب آن می‌کنند.

 

انواع کاندوم

زمان و نحوه استفاده از کاندوم

کاندوم باید زمانی که آلت به نعوظ کامل رسید و قبل از آغاز نزدیکی روی آلت کشیده شود چرا که حتی ترشحات پیش از انزال هم بعضی اوقات مقداری اسپرم دارد که در صورت عدم مراقبت احتمال باروری را افزایش می دهد. پس به دلیل اهمیت آن تأکید می‌شود که کاندوم را از همان ابتدای نزدیکی استفاده کنید. 

برای این کار کاندوم را از سمتی که حلقه پلاستیکی دارد روی آلت قرار دهید و سپس آن را روی آلت بکشید به نحوی که تمام طول آن را از ابتدا تا انتها بپوشاند.

در نظر داشته باشید در قسمتی از این محصول که قرار است نوک آلت را پوشش دهد، محفظه کلاهک مانندی، قرار داده شده تا فضای کافی برای نگه داشتن مایع منی وجود داشته باشد؛ زمانی که کاندوم، طبق توضیح روی آلت کشیده شد، قسمت کلاهکی آن باید آزاد باشد تا مانع از پارگی در اثر تجمع مایع منی شود.

زمان خارج کردن کاندوم بلافاصله بعد از انزال است چون اگر این کار با تاخیر انجام شود آلت از حالت نعوظ خارج می‌شود و ممکن است باعث خروج منی و ورود آن داخل رحم می‌شود. برای بیرون آوردن کاندوم، آلت و حلقه پلاستیکی کاندوم را همزمان گرفته و از واژن خارج کنید. اگر این کار انجام نشود ممکن است که به علت لغزندگی محیط داخلی کاندوم، آلت خارج شود و کاندوم در واژن باقی بماند.

 

نکات مراقبتی و بهداشتی در استفاده از کاندوم

۱- حتما از کاندوم‌هایی استفاده شود که زمان زیادی از تولید آن نگذشته است.

۲- به لحاظ جنس ماده‌ای که کاندوم از آن ساخته می شود (لاتکس) باید دور از نور و حرارت نگهداری شود ۳- تا در هنگام مقاربت پاره نشود.

۴- با وقوع هر اتفاق پیش‌بینی نشده مثل باقی ماندن کاندوم در واژن، بلافاصله از روش‌های پیشگیری اورژانسی استفاده کنید.

۵- موقع شروع رابطه جنسی سعی کنید برای احتیاط چند کاندوم در دسترس باشید تا در صورت بروز مشکل از جایگزین استفاده کنید.

۶- هرگز نباید از دو کاندوم همزمان استفاده کنید چون خطر پارگی کاندوم را بیشتر می‌کند.

۷- کاندوم مثل خیلی از وسایل بهداشتی کاملاً یکبار مصرف است و باید بعد از هر بار استفاده به‌طور کاملاً بهداشتی دفع شود.

۸- برای دفع این محصول بهتر است ابتدا سر کاندومی که حاوی منی است را گره زده و سپس در یک نایلون دیگر قرار داده شود و به سطل زباله انداخته شود.

۹- نکته بسیار حائز اهمیت این است که در هر نوع رابطه باید از یک کاندوم استفاده شده و سپس دور انداخته شود. به همین دلیل برای هرکدام از نزدیکی‌های دهانی، مقعدی یا واژنی به یک کاندوم جداگانه نیاز است.

۱۰- اگر از هر نوع دارو، ژل، لوسیون و اسپری برای رابطه جنسی استفاده می‌کنید نباید اثر محافظتی کاندوم را از بین ببرند. به یاد داشته باشید در موارد غیر ضروری استفاده از مواد دیگر همراه با این محصول توصیه نمی‌شود.

۱۱- میزان اثربخشی این محصول ارتباط مستقیم با نحوه استفاده و دقت در رعایت نکته‌های گفته شده دارد. بر اساس بررسی‌های انجام شده در صورت رعایت دستورالعمل‌ها و استفاده صحیح از آن تا ۹۸% می‌تواند در جلوگیری از بارداری موفق عمل کند. 

۱۲- ممکن است افرادی که برای بار اول از این محصول استفاده می‌کنند برایشان سخت و ناراحت کننده باشد اما بعد از مدتی مهارت لازم را پیدا می‌کنند و به آن عادت خواهند کرد.

۱۳- برای جلوگیری از پارگی این محصول باید محیط واژن به اندازه کافی نرم و لغزنده باشد. در غیر این صورت می‌توانید از روغن‌های نرم کننده مثل وازلین استفاده کنید اما ممکن است این روغن‌ها تأثیر محافظتی کاندوم را کاهش دهند.

 

نکات مراقبتی و بهداشتی در استفاده از کاندوم

مزایای استفاده از کاندوم

۱- جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی مثل HIV و هپاتیت B

۲- یک روش ساده و کاملاً بی‌ضرر در جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری

۳- در دسترس بودن آن (این محصول به راحتی خریداری می‌شود و در داروخانه‌ها بدون نیاز به نسخه می‌توانید آن را تهیه کنید. حتی در برخی از کشور‌ها توسط ماشین‌های خودکار به فروش می‌رسد.)

۴- سهولت در استفاده از آن

برای مشاهده و خرید کاندوم کلیک کنید.

معایب استفاده از کاندوم

۱- در مواردی ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود.

۲- ممانعت از لذت حداکثری بخصوص در مراحل ابتدایی استفاده از آن

۳- احتمال پارگی

۴- احتمال نفوذ منی به رحم یا افزایش احتمال بروز یا انتقال بیماری‌های مقاربتی

معایب استفاده از کاندوم

منبع: اقتباس شده از سایت پزشکان بدون مرز، uptodate و medscape

+2

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید