چه وقت از لوسیون برای مقابله با ریزش مو استفاده کنیم؟

0
802
ریزش مو
ریزش مو
زمان مطالعه: 6 دقیقه

لوسیون تحریک رشد مو، درمانیست که  برای مقابله با طاسی ارثی سر (آلوپسیا آندروژنیک) تولید شده است. این دارو را باید به صورت موضعی و مستقیم روی پوست سر مورد استفاده قرار داد. پس از آغشته کردن سر با لوسیون، اجازه دهید پوست سر به طور کامل در مدت زمان کافی آن را جذب کند. به این ترتیب محرکهای رشد مو به صورت بهینه کارشان را انجام می‌دهند. این موضوع باعث می‌شود لوسیون به درمانی موثر و هدفمند برای ریزش مو بدل شود.

چه لوسیون‌هایی در بازار موجودند؟

لوسیون‌ ضد ریزش با تنوع گوناگونی در بازار به فروش می‌رسد، که هر یک با اهداف و تاثیرات خاص خود مانند برای درمان الگوی طاسی مردانه، مقابله با الگوی طاسی زنانه یا ریزش مو به دلیل استرس تولید می‌شوند. ترکیب پارامترهای مختلفی چون: نوع ریزش مو، سبک زندگی و حساسیت فرد به برخی از ترکیبات و مواد شیمیایی، در نهایت لوسیون مناسب را تعیین می‌کند.

چه وقت می‌توانید از لوسیون استفاده کنید؟

آیا احساس می‌کنید تارهای مویتان نازک شده است؟ پس بهتر است بلافاصله دست به کار شده و کاری کنید. یادتان باشد، زمانی که کم شدن مویتان را احساس کنید، مقدار زیادی از آنها را از دست داده‌اید. در مراحل اولیه ریزش مو، استفاده از یک شامپوی مناسب کافی است. از مراحل میانی ریزش مو بعد، استفاده از یک شامپو برای حصول نتیجه دلخواه کفایت نمی‌کند و باید روش‌های دیگری را برای مقابله با ریزش مو انتخاب کنید.

در مراحل میانی ریزش مو، کم شدن موها به وضوح قابل لمس است. قسمت میانی و فرق سر شروع به کم پشت شدن و از دست دادن مو می‌کنند. این نشانه به این معناست که پروسه ریزش مو برای مدتیست که در جریان است. در این زمان، لوسین به عنوان یک مکمل، گزینه بسیار خوبی خواهد بود. مخصوصا زمانی که رشد دوباره موها مدنظر باشد. چرا که رشد دوباره موها بسیار مشکل‌تر از متوقف کردن ریزش مو خواهد بود، خصوصا وقتی آلوپسیا آندروژنیک (الگوی طاسی مردانه) دلیل ریزش مو باشد. از انجام این درمان نا‌ امید نشوید، زیرا رویش دوباره مو پروسه‌ای زمان‌بر است و تا یک سال نیز طول می‌کشد.

لوسیون ضد ریزش هم می‌تواند به عنوان درمانی مستقل و هم به عنوان مکمل در کنار شامپوهای ضدریزش و مکمل‌های غذایی دیگر استفاده شود. وقتی ریزش مو شدیدتر می‌شود، توصیه می‌گردد از ترکیب چند محصول ضد ریزش برای مقابله با آن استفاده کرد.

لوسیون ضد ریزش چطور کار می‌کند؟

لوسیون باعث می‌شود در چرخه رویش، رشد و ریزش مو که به طور طبیعی برای هر تار مویی در حال انجام است، موها زمان بیشتری در مرحله رشد باقی بمانند و پس از زمان طولانی‌تری دچار ریزش شوند. به همین دلیل در یک زمان معین، همزمان موهای بیشتری با هم رشد می‌کنند.

علاوه بر این، لوسیون از فولیکول‌های مو در برابر اثرات زیانبار THT حاصل از هورمون مردانه تستوسترون محافظت می‌کنند. همانطور که در مطالب گذشته عنوان کردیم، الگوی طاسی مردانه یا آلوپسیا آندروژنیک به دلیل تبدیل تستوسترون به دی‌هیدرو تستوسترون یا DHT رخ می‌دهد. شاید این گفته که DHT دشمن شماره یک مو به شمار می‌رود دور از واقعیت نباشد. این ماده شیمیایی که پسماند هورمون مهم تستوسترون است با کوچک کردن فولیکولهای مو، باعث می‌شود تارهای مو نتوانند دیگر از فولیکولهای مو برویند و یا فقط تارهای خیلی باریک امکان روییدن داشته باشند.

لوسیون ضد ریزش

چه موقع می‌توان نتیجه و تاثیر لوسیون را مشاهده کرد؟

مواد موجود در لوسیون بلافاصله باعث تحریک رشد مو در سر می‌‌شوند. اما از آنجا که رشد مو پروسه‌ای زمانبر است، مشاهده تاثیرات اولیه استفاده از لویسون 3 تا 6 ماه به طول خواهد انجامید. در نواحی مشکل دار مو، این پروسه حتی طولانی‌تر خواهد بود.  همچنین برای افرادی که موی خود را بلند نگه می‌دارند مشاهده موهای کوتاه تازه روییده مشکل‌تر خواهد بود. تاثیر کامل لوسیون معمولا پس از یک سال قابل مشاهده خواهد بود.

بهینه کردن تاثیر لوسیون: اگر تحمل لوسیون برایتان مشکل نیست و خواهان نتیجه بهتر، پس از استفاده از لوسیون، از درمارولر استفاده کنید. این موضوع باعث بهبود جذب لوسیون توسط فولیکول‌های مو، و در نهایت بهبود تاثیر آن می‌گردد.

برای مشاهده و خرید انواع محصولات مراقبت از مو کلیک کنید

چطور می‌توان از لوسیون برای مقابله با ریزش مو استفاده کرد؟

برای حصول نتیجه‌ای بهتر و تجربه‌ای رضایت بخش، به نکات زیر توجه کنید:

· فرکانس یا تکرار استفاده از لوسیون

مداوای ریزش مو باید به طور متناوب صورت گیرد. به همین دلیل است که استفاده متناوب از لوسیون بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل، توصیه ما استفاده روزانه از لوسیون به تعداد دو نوبت در روز می‌باشد.

· استفاده از لوسیون در زمان‌های ثابت و مشخص

برای استفاده مداوم از لوسیون ضد ریزش، بهتر است که از یک الگوی استفاده ثابت بهره گرفت. برای مثال: هنگام صبح و هنگام شب، قبل از مسواک کردن دندان‌ها. به این ترتیب استفاده از لوسیون جزء ثابتی از برنامه روزانه شما می‌گردد. اما لازم نیست که حتما در ساعات مشخصی از لوسیون استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که هدف، استفاده مداوم لوسیون به صورت روزانه است.

توجه: بر روی برخی از لوسیون‌ها نوشته شده “در صورت قطع مصرف امکان بروز ریزش مو وجود دارد” . این موضوع به این دلیل است که روییدن مو هرگز مثل گذشته نخواهد شد و در صورت قطع مصرف، موهای تازه روییده شده نیز دوباره ریخته می‌شود. هرچند این اتفاق بلافاصله پس از قطع مصرف در طی یکی دو روز رخ نخواهد داد.

مقابله با ریزش مو

· نحوه استعمال لوسیون

1. تقسیم موها بوسیله شانه

با تقسیم موها به دو بخش، قرار دادن لوسیون روی پوست سر راحت‌تر خواهد بود. این مورد همچنین باعث می‌شود موهایتان از چسبناک شدن و چرب شدن توسط لوسیون در امان بماند. به یاد داشته باشید که بافت هدف برای لوسیون فولیکولهای مو هستند که در پوست سر قرار دارند، نه در ساقه مو. برای این مهم می‌توانید از قطره چکان و نزدیک کردن آن به پوست سر نیز کمک بگیرید.

2. تعیین دوز مناسب

دوز مناسب به طور عمده به سطحی که نیاز به درمان دارد و نوع لوسیون مورد استفاده بستگی دارد. آیا شما تنها برای فرق سر و بالای پیشانی از لوسیون استفاده می‌کنید؟ پس مقدار 0.5 میلی‌گرم یا 5 اسپری به طور معمول کافی خواهد بود. آیا برای تمام قسمت بالایی پوست سرتان از لوسیون استفاده می‌کنید؟ پس حدود 1 میلی‌گرم یا 10 اسپری کافی خواهد بود. زمانی که پوست سرتان تا حدی مرطوب شد مقدار لسیون کافی می‌باشد. البته باید دستور استفاده روی لوسیون را به دقت مطالعه کنید. چراکه هر لوسیون با دیگری متفاوت خواهد بود.

3. لوسیون را روی پوست سر مالش دهید و اجازه دهید تا خود به خود جذب شود

لوسیون را به قسمتهایی از سر، که دچار ریزش یا باریک شدگی تارهای مو شده بمالید و با نوک انگشتان ماساژ دهید. لوسیون طی چند دقیقه، به پوست سر جذب می‌شود.

· پس از استعمال لوسیون

1. مدل دادن به موها

پس از جذب کامل لوسیون توسط پوست سر، می‌توانید موها را شانه کنید و یا از محصولات و مواد آرایشی بهداشتی برای مدل دادن به موهایتان استفاده کنید. بدون اینکه اثری از لوسیون باقی مانده باشد.

2. شستن موها

برای اطمینان از جذب کامل لوسیون توسط پوست سر، تا سه ساعت پس از استفاده از لوسیون، از شستن سر و مو خودداری کنید.

سوالات متداول درباره استفاده از لوسیون برای کنترل ریزش مو

· آیا می‌توان بلافاصله از لوسیون استفاده مداوم کرد یا نیاز است ابتدا سر به آن عادت کند؟

اگر تا بحال از لوسیون استفاده نکرده‌اید می‌توانید بدون نگرانی مصرف آن را بلافاصله شروع کنید.

· آیا لوسیون برای سرهای با پوست حساس مشکلی ایجاد می‌کند؟

اکثر لوسیون‌ها حاوی الکل و پراپیلن گلیکول هستند. پراپیلن گلیکول می‌تواند باعث چرب شدن مو شود. و الکل نیز از سوی دیگر می‌‌تواند باعث ایجاد ناراحتی در پوست سر ‌گردد. با این وجود حضور الکل در لوسیون به خاطر حل کردن مواد فعال موجود در آن، غیر قابل اجتناب است. انحلال این مواد در الکل موجود در لوسیون، باعث جذب این مواد توسط پوست سر می‌شود. البته لوسیون‌های مناسب حاوی حداقل مقدار الکل و پروپیلن گلیکول هستند. این موضوع باعث می‌شود این گونه مکمل‌ها سازگاری مناسب‌تری با پوست سر داشته باشند. تمام لوسیون‌ها به سرعت جذب پوست می‌شوند و موها را چرب نمی‌کنند. این مطلب باعث می‌شود مصرف لوسیون نسبت به ماینوکسیدیل خوشایندتر باشد. علاوه بر تمام این موارد، لوسیون نسبت به ماینوکسیدیل عوارض جانبی کمتری دارد ( یا اصلا عارضه جانبی ندارد).

·چه مدت طول می‌کشد تا هر ظرف لوسیون کاملا به مصرف برسد؟

اکثر لوسیون‌ها حاوی 60 میلی‌لیتر از ماده مکمل هستند، که برای استفاده یک ماهه کافی می‌باشد.

· برای چه مدتی باید به مصرف لوسیون ادامه دهم؟

در طاسی های ارثی و ژنتیکی مانند آلوپسیا آندرژنیک نباید هیچگاه مصرف لوسیون را متوقف کرد. چرا که با توقف مصرف تراکم موها مطمئنا به حالت قبل یاز می‌گردد. اما در انواع دیگر کچلی، مانند کچلی ناشی از مصرف دارو، مصرف لوسیون می‌تواند موقتی باشد.

لوسیون ضد ریزش مو

· آیا می‌توان دو مارک لوسیون مختلف را با هم ترکیب کرد؟

ما ترکیب دو لوسیون مختلف را توصیه نمی‌کنیم، چرا که با این کار به اندازه نصف دوز پیشنهادی از هر لوسیون مصرف می شود. دوز پیشنهادی برای تاثیر گذاری مناسب نیز در آزمایشات انجام شده توسط شرکت تولید کننده مشخص می‌شود و بهتر است طبق آن از لوسیون استفاده شود. بنابراین به نظر ما بهتر است از یک مارک لوسیون استفاده شود.

· اگر بخواهم مارک لوسیون مورد استفاده ام را عوض کنم باید چه کار کنم؟

اگر در حال حاضر از مارک خاصی از لوسیون استفاده می‌کنید و می‌خواهید آن را عوض کنید، توصیه می‌کنیم به مدت دو هفته از هر دو لوسیون استفاده کنید (روزی یک بار از هر کدام). بعد از گذشت دو هفته پوست سر به لوسیون جدید هادت کرده و می‌توانید از لوسیون جدید دو بار در روز استفاده کنید.

· آیا می‌توان از لوسیون در ترکیب با دیگر محصولات بهداشتی و مکملها استفاده کرد؟

لوسیون به خوبی با دیگر محصولات در برابر ریزش موی سر ترکیب می‌شود، مانند شامپو. برای تنظیم عملکرد درمانی دو محصول، پیشنهاد ما این است که از محصولات با مارک و برند مشابه استفاده کنید.

از شما خواننده عزیز سپاسگزاریم که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید. لطفا سوالات خود پیرامون محصولات ضد ریزش را در زیر همین پست از ما بپرسید. مشاورین ما در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ خواهند داد.

+1

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید